ولفرام آلفا

ولفرام آلفا موتوری که به شما دانش ارائه می‌دهد

ولفرام آلفا خودش را نقطه‌ی نهایی ارائه‌ی  دانش در جهان امروز می‌داند و عقیده دارد که بشر از دوران ماقبل پیدایش خط تا کنون در ارائه‌ی دانش رو به رشد بوده و اکنون به اینجا رسیده است. ولفرام آلفا می‌خواهد با پاسخ دادن دقیق به هر سوالی که هر شخصی دارد نقطه‌ی تحولی در تاریخ باشد برای این کار از قدرت محاسبات ریاضی بهره‌ی فروانی می‌برد. البته هنوز شاید در ابتدای راه باشد.

ولفرام آلفا با آنکه گاهی اوقات اطلاعاتش بسیار تخصصی به نظر می‌رسد، اما سعی دارد به تمام افراد از پایین‌ترین سطح تا بالاترین سطح تخصص اطلاعات کاملا مطمئن بدهد.

کار کردن با ولفرام آلفا نیاز به دانستن بعضی از فوت و فن‌هایی دارد، ولفرام آلفا که به خوبی این نکته را می‌داند برای کمک به کاربرانش از آموزش‌های بسیار زیادی در سایتش استفاده کرده است. از تور‌های آموزشی گرفته تا مثال‌هایی از چکونگی کار کردن با ولفرام آلفا، که کاربر با مراجعه به آن‌ها فوت و فن‌های جستجو در ولفرام آلفا را می‌آموزد. با این حال این وب‌سایت اکنون به زبان انگلیسی ارائه شده‌ است و زبان فارسی را در خودش ندارد، اما آن‌طور که خودش می‌گوید هدف بلند مدتی برای پوشش دادن تمامی زبان‌های رایج را دارد.

با اینکه مثال‌های آموزشی را در وب‌سایت خودش ارائه داده است، اما با این وجود باز کار برای فارسی زبانان و دیگر افرادی که زبانی غیر انگلیسی دارند با این وب‌‌سایت مشکل است.

نگارش بعضی از این مثال‌ها را که به کار کاربران فارسی زبان می‌آید را در اینجا آورده و نحوه‌ی کار با این وب‌سایت را شرح داده است.

دست به کار شوید و با ولفرام آلفا کار کنید

نگاهی به صفحه‌ی اول ولفرام آلفا

برای کار با این موتور جستجوی خارق‌العاده ابتدا باید به آدرس ولفرام آلفا برویم.

ولفرام آلفا

 

صفحه‌ی اول ولفرام آلفا یک صفحه‌ی ساده آبی نارنجی رنگ بسیار قشنگ است.

من اینجا سایت را دقیق بررسی می‌کنم تا بعد از این راحت‌تر بتوانید با این سایت کار کنید.

شما در صفحه‌ای اول یک جعبه‌ی جستجوی نارنجی رنگ می‌بینید که می‌توانید عبارت‌تان را در آن بنوسید. یادتان باشد که عبارت‌تان باید به زبان انگلیسی باشد. می‌توانید همین الان در جعبه‌ی جستجو عبارتی را بنوسید و جستجو‌یتان را شروع کنید. اما می‌خواهم قبل از این کار نگاهی به صفحه‌ی اول این سایت بندازیم.

در بالای جعبه‌ی جستجو شما نام wolfram alpha را می‌بینید که کنارش یک شکل سی وجهی فضایی کشیده شده که لوگوی ولفرام آلفا است. و جلوی اسمش نوشته computational knowledge  engine  یعنی موتور جستجوی دانش محاسبه‌ای، ولفرام آلفا با همین شکل فضایی و چنین تعریفی از خودش سعی دارد همین جا خودش را به کاربر معرفی کند. به علاوه بالای جعبه‌ی جستجویش نوشته : هر چیزی که می‌خواهید محاسبه کنید و یا درباره‌اش بدانید را بنوسید که باز گویای کارکردش است.

در پایین جعبه‌ی جستجو سمت چپ تصویر مثل تصویر دوربین عکاسی و پوشه را می‌بینید که فعلا با آن‌ها کاری نداریم. اما سمت راست دو گزینه example  (مثال‌ها) و random (تصادفی) را می‌بینید

مثال‌ها: مثال‌هایی از کار کردن با ولفرام آلفا را برای شما می‌آورد.

تصادفی: یک مطلبی را به طور تصادفی برایتان محاسبه می‌کند. که می‌توانید رویش کلیک کنید تا نتیجه را ببینید.

در پایین جعبه‌ی جستجو بعضی کارهایی که ولفرام آلفا می‌تواند انجام دهد آورده شده است.

محاسبه در ولفرام آلفا

در جعبه‌ی جستجو که بهتر است بگوییم جعبه‌ی محاسبه شما شکلی را می‌بینید که به جای ذره‌بین در موتور‌های جستجو استفاده شده است. این یعنی می‌خواهد بگوید که ولفرام آلفا فقط جستجوگر نیست بلکه عبارت شما را محاسبه می‌کند و نتیجه را به شما باز می‌گرداند.

حالا برای محاسبه‌ی عبارت‌تان می‌توانید کلمه‌ای مثل iran را در جعبه بنوسید تا ولفرام آلفا خودش پیشنهاد‌هایی به شما بدهد.

Untitled-1563

 

با نوشتن ایران برای من چند پیشنهاد داده شد.

iran : اطلاعاتی در رابطه با کشور ایران به من می‌دهد.

iran population: اطلاعات جمعتی ایران نشان می‌دهد

iran vs usa : دو کشور ایران و آمریکا را با هم مقایسه می‌کند.

iran president: اطلاعاتی در رابطه با رییس جمهور ایران به من می‌دهد.

iranian : اطلاعات اقوام ایرانی را نشان می‌دهد.

iran gdp : اطلاعات تولید ناخالص داخلی ایران را نشان می‌دهد.

هر کدام از این گزینه‌ها را خواستید می‌توانید رویش کلیک کنید. نکته‌ای که باید در رابطه با ولفرام آلفا بدانید این است که شیوه‌ی جستجو شکل هم هستند. مثلا برای مقایسه‌ی ایران و آمریکا از عبارت iran vs usa استفاده کردیم. یعنی vs دو چیز را با هم مقایسه می‌کند حالا دو شرکت، دو کشور یا دو شخصیت باشد. برای مثال برای مقایسه یاهو و گوگل می‌توانید از yahoo vs google استفاده کنید.

سایر گزینه‌های دیگر مثل اطلاعات جمعیتی کشور‌ها یا تولید ناخالص داخلی یک کشور نیز با همین شیوه به دست می‌آید.

شما می‌توانید کلمات دیگری مثل were و یا هر کلمه‌ای که به ذهن‌تان می‌رسد  امتحان کنید پیشنهاد‌های جالبی به شما داده می‌شود.

فعلا توضیح دادن این وب‌سایت را تا همین جا پایان می‌دهم. در نوشته‌های بعدی بخش‌های دیگر این وب‌سایت را معرفی و توضیح می‌دهم.

اگر سوالی در رابطه با ولفرام آلفا دارید بپرسید خوشحال می‌شوم بتوانم به شما پاسخ بدهم.

دیدگاه‌تان را بنویسید: