وایلی

انتشارات جان وایلی و پسران

مؤسسه جان وایلی و پسران که با نام وایلی شناخته شده‌تر است در حوزه چاپ و نشر دانشگاهی فعالیت می‌کند. مشتریان این شرکت متخصصان، دانشجویان و آموزگاران مؤسسات آموزش عالی، و محققان و شاغلان حوزه‌های علمی، فنی، پزشکی و دانشی هستند. انتشارات وایلی کتاب‌، ژورنال و دانشنامه را به شکل چاپی و الکترونیکی تهیه می‌کند و محصولات و خدمات آنلاینش نیز در دسترس هستند. محتوای محصولات این ناشر دانشگاهی مطالب آموزشی، منابع آموزشی برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد و منابع تکمیلی آموزشی برای دانشجویان است.

وایلی در ۱۸۰۷ تاسیس شد و با انتشار کتاب‌های برای خنگ‌ها  به شهرت رسید. در سال ۲۰۱۵ این شرکت ۴۹۰۰ کارمند داشت و درآمد سالانه‌ آن ۱.۸ میلیارد دلار بود.

تاریخچه

وایلی
انتشارات جان وایلی با پسران، در سال ۲۰۰۷، سالگرد دویست سالگیش را جشن گرفت.

وایلی در ۱۸۰۷ زمانی که چارلز وایلی فروشگاه چاپ در منهتن باز کرده بود تاسیس شد. این شرکت ناشر چهره‌های ادبی آمریکای قرن ۱۹ بود. وایلی آثار اشخاصی چون جیمز فنیمور کوپر، واشنگتن ایروینگ، هرمان ملویل، و ادگار آلن پو را منتشر می‌کرد. در کنار این آثار مطالب حقوقی، مذهبی و دیگر آثار غیر داستانی نیز چاپ می‌کرد. بعد‌ها وایلی آثار ادبی را رها کرد و روی کارهای علمی، فنی و مهندسی تمرکز کرد.

در ۱۸۲۶ جان وایلی درگذشت. چارلز پسر جان وایلی، کسب‌وکار پدرش را به دست گرفت. وی نام شرکت را «وایلی لین» گذاشت. چندی بعد نام شرکت را عوض کرد و «وایلی و پانتم» و سپس «جان وایلی» گذاست. نام کنونی این شرکت «جان وایلی و پسران» در سال ۱۸۷۶ توسط پسر دوم ویلیام وایلی روی شرکت گذاشته شده است.

در سرتاسر قرن بیست شرکت در حوزه چاپ و نشر محتوای علمی و آموزش عالی فعالیتش را گسترش داد. از سال ۱۹۰۱ که اولین جایزه نوبل اهدا شد. وایلی تا کنون آثار بیش از ۴۵۰ برنده نوبل در تمام رده‌هایی که نوبل به آن تعلق می‌گیرد منتشر کرده است.

وایلی یکی از قدیمی‌ترین ناشران جهانی است. در ۲۰۰۷ دویستمین سالگرد تاسیسش را جشن گرفت. در رابطه با همین سالگرد وایلی «دانش برای نسل‌ها: وایلی و صنعت نشر جهانی، ۱۸۰۷–۲۰۰۷» منتشر کرد. این کتاب نقش محوری وایلی در توسعه چاپ و نشر را شرح می‌دهد. همچنی جامعه آنلاینی به نام «تاریخچه زندگی وایلی» که ارتباط بین نویسندگان «دانش برای نسل‌ها: وایلی و صنعت نشر جهانی، ۱۸۰۷–۲۰۰۷» ، کارکنان وایلی و بازدیدکنندگان را فراهم می‌کند راه‌اندازی شد تا کاربران حکایات و نظرات خود را در میان بگذارند.

مدیریت و کارها

با اینکه این شرکت با تیم مدیریتی و هیئت مدیریه مستقل اداره می‌شود، کماکان خانواده وایلی در مدیریت این شرکت نقش دارند. از نسل ششم خانواده وایلی، پیتر بوس وایلی رئیس غیر اجرایی هیئت مدیره و برادفورد وایلی مدیر عامل و رئیس قبلی هیئت مدیره هستند. از نسل هفتم نیز جسی وایلی و نیت وایلی در بخش‌های فنی، علمی، پزشکی و کسب‌و‌کار علمی این شرکت مشغول به کار هستند.

از ۱۹۶۲ این شرکت عمومی شده و در بورس اوراق بهادار نیویور از ۱۹۹۲ با نماد NYSE: JW.A  و NYSE: JW.B ارائه شده است.

کارهای وایلی به سه بخش کسب‌و‌کاری تقسیم شده‌اند:

  1. علمی، فنی، پزشکی و دانشی (STMS) که با عنوان وایلی بلکِول شناخته شده است.
  2. توسعه حرفه‌ای
  3. آموزش جهانی

در سال ۲۰۰۲ دفتر مرکزی این شرکت به نیوجرسی منتقل شد. وایلی اکنون بیش از ۵۰۰۰ کارمند از دارد.

برند‌ها و شرکا

برندهای توسعه حرفه‌ای وایلی شامل: برای خنگ‌ها، جوسی-بیس،  فایفِر، انتشارات رُکس، جی‌کی لاسِر، سای‌بِکس، انتشارات فیشِر، و انتشارات بلومبِرگ است.

کسب‌و‌کار STMS  که به عنوان وایلی‌-بلکول شناخته می‌شود در ۲۰۰۷ انتشارات بلکِول را خرید. مارک‌های وایلی‌-بلکول شامل کتابخانه کورکران و بیش از ۱۵۰۰ ژورنال است. برند وایلی‌-‌پلاس به محصولات آموزش عالی آنلاین وایلی اشاره دارد.

وایلی در چاپ و نشر با شرکت‌هایی چون مایکروسافت، مؤسسه سی‌.اف‌.ای، مؤسسه آشپزی آمریکا، مؤسسه معماران آمریکا، انجمن جغرافیای ملی، و مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) قرارداد همکاری امضا کرده است.

وایلی بلکول نیز ژورنال‌ها را به نمایندگی بیش از ۷۰۰ انجمن علمی و حرفه‌ای منتشر می‌کند. این شرکا شامل: آکادمی علوم نیویورک، انجمن سرطان آمریکا، انجمن فیزیولوژیکی، انجمن زیست محیطی بریتانیا، انجمن کالبد‌شناسی آمریکا، مدرسه علوم سیاسی و اقتصادی لندن هستند. وایلی اکنون یکی از بزرگترین ناشران انجمنی در جهان است.

وایلی برای ایجاد کورس‌اسمارت با پنج ناشر آموزش عالی همکاری می‌کند. (کورس‌اسمارت شرکت توسعه یافته‌ای برای فروش کتاب‌های درسی دانشگاهی در قالب الکترونیکی روی پلتفرمی مشترک است.)

وایلی در ۲۰۰۲ با ناشر فرانسوی آنومان برای راه‌اندازی مجموعه کتاب‌های الکترونیکی برای خنگ‌ها توافق همکاری امضا کرد.

طرح‌های آموزش عالی وایلی

وایلی
کالج وایلی

وایلی در گزارش سالانه‌اش اعلام کرد در آینده‌ نزدیک با یکپارچه‌سازی فناوری دیجیتال و رسانه‌های چاپی سنتی مشتریان قادر خواهند بود در تمام محتوای وایلی جستجو کنند و محصول به هر فرمتی بخواهند در اختیارشان گذاشته می‌شود.

آموزش عالی

وایلی پلاس با ترکیب نسخه‌های الکترونیکی متون، و ابزار و منابع رسانه‌ای برای آموزگاران و دانشجویان ارائه شده است. با استفاده از این محصول اساتید و آموزگاران می‌توانند منابع درسی، ارائه‌ها، تکالیف و آزمون را مدیریت کنند. دانشجویان هم می‌توانند در حین انجام تکالیف‌شان نکات و توضیحات را دریافت کنند و با استفاده از لینک‌ها به بخش‌های مرتبط مراجعه کنند.

در فوریه ۲۰۰۹ «انتخاب سفارشی وایلی» راه‌اندازی شد. این سرویس آموزگاران و اساتید را قادر می‌سازد تا انواع متون‌ درسی وایلی و دستور‌العمل‌های آزمایشگاه ترکیب کنند و به منابع درسی اضافه کنند.

وایلی شرکت انتشاراتی بسیار بزرگ با قدمتی طولانی است. مظمئنا این نوشتار برای معرفی کامل وایلی ناکافی است. نوشتارهای دیگری نیز در رابطه مؤسسه «جان وایلی و پسران» نوشته می‌شود تا وایلی بهتر و بهتر معرفی شود.

منابع

وبسایت موسسه انتشاراتی جان وایلی و پسران

جان وایلی و پسران، ویکی‌ پدیا

دیدگاه‌تان را بنویسید: