انتشار مقاله

کجا را برای انتشار انتخاب کنیم؟

نشر آثار بخش ضروری از زندگی تحقیقی شماست بنابراین جایی که می‌خواهید آن را منتشر کنید بسیار مهم است. انتخاب شما تحت تاثیر رسوم، شرایط و اولویت‌های جامعه علمی است.

در این صفحه اطلاعات زیر را می‌یابید.

مقاله‌های ژورنال- و چگونگی انتخاب یک ژورنال مناسب

کتاب‌ها (مونوگراف‌ها و آنتولوژی) که ناشر انتخاب می‌کند.

پوسترها و مقالات کنفرانس – که برای ارائه است.

انتشار پایان‌نامه

آرشیو‌های تحقیقی آزاد

شبکه‌سازی آنلاین

مقاله‌های ژورنال

مجلات علمی (ژورنال‌ها) بیشتر نشریه‌های داوری شده هستند. تبادل ژورنال‌ها یکی از روش‌های ارتباط علمی و دانشی است که تاریخی طولانی دارد. ژورنال‌ها تفاوت بسیار زیادی با هم از لحاظ محدوده، موضوع و چشم‌انداز دارند. و تمرکزی متفاوت روی روش‌شناختی (متدولوژیکال) و جنبه‌های موضوعی (تاپیکال) یا نظری (تئوریکال) در زمینه پژوهشی خاص دارند. سرپرست یا دیگر همکاران ارشدتان می‌توانند تفاوت‌های میان ژورنال‌های یک حوزه موضوعی را متوجه شوند.

چطور ژورنال‌های مرتبط را بشناسیم

اصلی‌ترین سوالاتی برای تحیلیل یک ژورنال

آیا این ژورنال داوری شده است؟

حوزه موضوعی این ژورنال چیست؟

آیا جامعه هدفش شامل مخاطبانی که می‌خواهید برایشان بنویسید می‌شود؟

تا به حال مقالات این ژورنال را خواندید؟

ضریب تاثیر این مقاله چه مقدار است؟

زمان پذیرش مقاله در آن چه اندازه طول می‌کشد؟

آیا دسترسی آزاد است؟

خط مشی‌های حق نشر آن چیست؟

اهداف و نمایه اخلاقی این ژورنال چگونه است؟

آیا فکر می‌کنید کاور لتر داشته باشد؟

آیا ویراستاران و هیئت تحریره ژورنال از افراد معتبر زمینه علمی خاص هستند؟

کتاب‌ها

برای انتشار کتاب، حداقل در رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی یکی از حالات زیر وجود دارد.

  • بازبینی و چاپ مجدد نوشته پایایان نامه به صورت تک نگاری (مونوگرافی)
  • نوشتن و انتشار تک نگاری جدا از پایان‌نامه
  • همکاری در نوشتن فصلی از مجموعه نوشته‌ها (آنتولوژی)

اگر می‌خواهید با گروهی برای نوشتن آنتولوژی کار کنید، احتمالا زیاد نگرانی بابت انتخاب ناشر ندارید. اما برای تک نگاری‌ها اولین کار شما شناسایی مرتبط‌ترین ناشران زمینه تحقیق‌تان است. امروزه بسیاری از ناشران دانشگاهی نمایه نشر دارند و کتاب‌های رشته‌ها و شاخه‌های مختلف علمی را منتشر می‌کنند. شناسایی یک سری کتاب موثر در زمینه تحقیقی‌تان می‌تواند هوشمندانه باشد.

یک موسسه انتشاراتی را چگونه باید ببینیم؟

ماهانه چه تعداد عنوان اثر را منتشر می‌کنند؟ کلا چند عنوان اثر منتشر کرده‌اند؟

آیا ویراستاران و نویسندگان این انتشارات را می‌شناسید و با آنها همکاری داشتید؟

آیا با محققانی که با این انتشارات همکاری می‌کنند آشنا هستید؟

آیا بخشی برای آموزش آشنایی با نشریه را دارد؟

آیا مجموعه کتاب‌های مرتبط را منتشر می‌کند؟

خط مشی‌‌های حق نشر آن چگونه است؟

جهت و نمایه اخلاقی این نشریه چگونه است؟

آیا منظم کتاب‌های این ناشر را می‌خوانید؟

پوستر‌ها و مقالات کنفرانس

کنفرانس‌ها محلی برای ملاقات همکاران محقق از سراسر دنیا است. شبکه‌سازی در کنفرانس‌ها بازخورد با ارزشی از تحقیق‌تان فراهم می‌آورد و شما را در یافتن فرصت‌ها و همکاری‌های جدید یاری می‌دهد.

شرکت‌ در کنفرانس‌ها شکل‌های متفاوتی دارد. مهم‌ترین آنها عبارتند از :

  • پوسترها: اولین تلاش‌های یک محقق تازه کار به این شکل منتشر می‌شود.
  • مقالات: معمولا به شکل ارائه شفاهی است. ممکن است ابتدا لازم باشد چکیده یا تمام متن مقاله‌تان برای پذیرش ارسال کنید.
  • Proceedings (مجموعه مقالات کنفرانس) : ممکن است از شما دعوت یا خواسته شده باشد که مقاله‌تان را در کنفرانس ارائه دهید تا به عنوان مجموعه مقالات کنفرانس در نشریه‌ای چاپ شود. Proceedings ممکن است شامل چکیده و پوستر مقاله ارائه شده در کنفرانس نیز باشد.

در چند سال اخیر کنفرانس‌های آنلاین نیز پدید آمدند و همچنان در حال رشد هستند. وقتی که کنفرانس‌های مورد علاقه‌تان را شناسایی کردید، می‌توانید برای دریافت آگاهی‌های پذیرش چکیده، اخرین مهلت ثبت نام و … ثبت نام کنید.

چگونه باید کنفرانس‌های مرتبط با رشته‌تان را پیدا کنید؟

با همکارانتان در مورد کنفرانس‌های مرتبط بحث کنید.

در اینترنت کنفرانس‌های مرتبط با رشته‌تان را جستجو کنید.

در خبرنامه‌های انجمن‌هایی که میزبان کنفرانس‌ها هستند ثبت نام کنید.

برنامه‌های کنفرانس‌های گذشته را بخوانید و ببینید که آیا با کارتان مرتبط هست.

چه کسی مقاله‌ها را سازماندهی می‌کند؟ آیا این انجمن یا موسسه از تاثیر‌گذاران رشته شما است؟

چند بار این کنفرانس برگذار شده است؟

اغلب این کنفرانس کجا برگذار می‌شود؟

آیا این کنفرانس ملی یا بین‌المللی است؟

چه کسانی سهیم هستند و سخنگویان کلیدی این کنفرانس چه کسانی هستند؟

انتشار پایان‌نامه

 به عنوان کار پایانی دوره دکتری، باید تمام حساسیت‌ها را روی پایان‌نامه‌تان می‌گذارید. پایان‌نامه‌های پزشکی، علوم تجربی و بعضی از پایان‌نامه‌های علوم اجتماعی بیشتر مقاله محور هستند. در حالی که پایان‌نامه‌های علوم انسانی بیشتر به شکل مونوگراف (گلچین نوشته‌ها) ارائه می‌شود.  معمولا دانشگاه‌ها راهنمای چگونه ساختار‌بندی کردن مقاله را دارند.
پایان‌نامه شما توسط دانشگاه‌تان به شکل چاپی یا آنلاین و یا هر دو صورت منتشر می‌شود و دیگر خوانندگان همیشه می‌توانند پایان‌نامه شما دسترسی داشته باشند.

آرشیو‌های دسترسی آزاد

بیشتر دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقی در محل‌شان آرشیو‌های تحقیقی دسترسی آزاد دارند. اگر اثری را به آرشیو‌های دسترسی آزاد سپردید آن اثر منتشر شده در نظر گرفته می‌شود. اگر اثری را که قبلا منتشر نشده در این آرشیو‌ها قرار دهبد، ممکن است  ناشران از انتشار اثر خودداری کنند. اگر اثر اخیرا منتشر شده است، حقوق ناشر کاملا محفوظ است و شما اجازه ندارید اثر را در این آرشیو‌ها قرار دهید. با این حال، این آرشیو‌ها کپی آنلاینی از پایان‌نامه و مقاله تهیه می‌کنند و لینک دائمی به آن را فراهم می‌آورند.

از تازه‌های این حوزه خود‌آرشیوی آنلاین مقاله‌ها و نوشته‌ها و آرشیو‌های پیش‌چاپ (preprint) آنلاین است که مورد استقبال جامعه علمی قرار گرفته است. بزرگترین آرشیو دسترسی آزاد پیش‌چاپ (preprint) آنلاین  arxiv.org است. این آرشیو، آرشیوی دسترسی آزاد برای مقاله‌های علمی رشته‌های ریاضی، فیزیک و ستاره‌شناسی است.

شبکه‌سازی آنلاین

اشتراک گذاری تحقیق‌تان به صورت آنلاین هر روز مهم و مهم‌تر می‌شود. به علاوه با شرکت کردن در شبکه‌های آنلاین بازخورد‌های خوبی به می‌گیرید و کمکتان می‌کند ایده‌هایتان را توسعه دهید. از جاهای مفید برای شروع، ایجاد تارنمای پروفایل  محققان در موسسه‌تان است. این تارنما می‌تواند به عنوان مرکزی برای آگاهی رسانی درباره فعالیت‌های تحقیقی شما باشد.

وبلاگ‌ها ابزاری مناسب برای شرح گزارش در مورد کنفرانس‌ها و خوانندگان است. اگر دارید در وبلاگی در مورد تحقیق‌تان می‌نویسید می‌توانید از صفحه پروفایل‌تان لینکی به آن بدهید.

شمار محققانی که از شبکه‌هایی میکروبلاگینگ مانند توییتر برای به اشتراک گذاشتن افکار و ایده‌هایشان استفاده می‌کنند در حال افزایش است. با استفاده فعالانه از شبکه‌های میکروبلاگینگ می‌توانید شبکه آنلاینی داشته باشید و ایده‌ها و سوال‌هایتان را به اشتراک بگذارید.

رسانه‌های اجتماعی کمکتان می‌کند تا با همتایان‌تان در سراسر دنیا در تماس باشید. ایجاد پروفایل دانشگاهی درست در رسانه‌های اجتماعی که استفاده می‌کنید، خطر سوی استفاده از اطلاعات را کاهش می‌دهد. با تمرکز انرژی‌تان روی خدماتشان ابزاری مفید و آسان برای اشتراک گذاری و محافظت از اطلاعاتتان پیدا می‌کنید.

انتشار کتاب و مقاله
تصویر: با افزایش استفاده از کانال‌های نشر رسمی و شبکه‌های اجتماعی آنلاین، فرایند نشر در حال تغییر است و بحث‌های علمی به گروه‌های بیشتری از مخاطبان می‌رسد.

 

پیشنهاد می‌کنم ویدیوی آموزش انتخاب نشریه برای انتشار مقالات علمی  که توسط دکتر صراف زاده در فرادرس منتشر شده است را ببینید، نکات و آموزه‌های بسیار خوب در آن وجود دارد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: