دانشگاه برتر ایران

دانشگاه‌های برتر ایران در گزارش ۲۰۱۶ تایمز

هر ساله موسسات مختلفی دانشگاه‌های جهان را رتبه بندی می‌کنند. این رتبه‌بندی بر اساس پارامتر‌ و شاخص‌های مختلفی مثل تعداد دانشجویان، تعداد اعضای هیئت علمی، مجله‌های و مقالات منتشر شده، میزان استناد به مقالات یک دانشگاه و … انجام می‌شود.

نشریه‌ی آموزش عالی تایمز از موسساتی است که هر ساله نام ۲۰۰ دانشگاه و موسسه‌ی آموزش‌ عالی برتر جهان را منتشر می‌کند. امسال نیز در گزارش سالانه‌اش در رابطه با رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در جهان برای سال ۲۰۱۶ را منتشر کرده است. این گزارش به وسیله‌ی بررسی ۸۰۰ دانشگاه در ۷۰ کشور جهان تهیه شده است.

در این رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جنبه‌های کیفیت آموزشی و شهرت جهانی رتبه‌بندی شده‌اند. علاوه بر رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها، دانشگاه‌‌های برتر آسیا، آفریقا،  استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده و همین طور ۱۰ دانشگاه معتبر دنیا را نیز جداگانه رتبه‌بندی کرده است. برای مشاهده‌ی این رتبه‌بندی‌ها در خود وب‌سایت نشریه‌ی تایمز می‌توان به رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان  مراجعه کنید.

در رتبه‌بندی کیفیت آموزشی دانشگاه‌ها، سیزده متغیر  در نظر گرفته شده‌اند. همچنین، به هر دانشگاهی امتیازاتی از نظر کیفیت تدریس (۳۰ درصد کل امتیازات)، نگرش بین‌المللی (۷.۵ در صد)، کسب درآمد از طریق ارتباط با صنایع (۴.۵ درصد)، کیفیت و دامنه تحقیقات (۳۰ درصد) و استناد به عنوان منبع و مرجع (۳۰ درصد) به کار گرفته شده است. آماری شامل تعداد دانشجو، نسبت دانشجو به استاد، درصد دانشجویان و پژوهشگران خارجی و نسبت دانشجویان زن به مرد در باره دانشگاه‌های مورد نظر هم در این گزارش آمده است.

دانشگاه برتر ایران
موسسه‌ی فناوری کالیفرنیا برترین دانشگاه جهان از لحاظ کیفیت در رتبه‌بندی تایمز

موسسه‌ی فناوری کالیفرنیا رتبه‌ی اول جهانی را از نظر کیفیت به خود اختصاص داده است و از حداکثر  ۱۰۰ امتیاز کیفی ۹۵.۲ امتیاز را کسب کرده است. امتیاز‌های این موسسه در زمینه کیفیت آموزش، ۹۵.۶، در نگرش بین‌المللی ۶۴، در زمینه درآمد از طریق ارتباط با صنایع ۹۷.۸، از نظر کیفیت و دامنه تحقیقات ۹۷.۶ و از نظر استناد به عنوان منبع و مرجع ۹۹.۸ بوده است.

در بین دانشگاه‌های ایران، دانشگاه علم و صنعت به عنوان برترین دانشگاه ایران از لحاظ کیفیت در این رتبه‌بندی لحاظ شده است.  امتیاز کل گزارش نشده اما در سایر زمینه‌ها، امتیازات این موسسه عبارتست از ۲۵.۹ از نظر کیفیت آموزش، ۱۲.۲ از نظر نگرش بین‌المللی، ۶۱.۲ از نظر کسب درآمد از صنایع، ۲۶.۰ از نظر تحقیقات، و ۴۲.۳ از نظر ارجاع به آن.

دانشگاه برتر ایران
دانشگاه صنعتی شریف دومین دانشگاه برتر ایران در رتبه‌بندی تایمز

در این گزارش، دانشگاه ایران از لحاظ کیفی در میان هشتصد دانشگاه مورد بررسی دیده می‌شوند. این دانشگاه‌ها عبارتند از دانشگاه علم و صنعت و سپس دانشگاه صنعتی شریف (هر دو در رده ۴۰۱ در میان ۵۰۰ دانشگاه اول)، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی ایران (رده ۵۰۱ در میان ۶۰۰ دانشگاه)، و دانشگاه تهران، دانشگاه خواجه نصیر طوسی و دانشگاه شهید بهشتی (رده ۶۰۱ در میان ۸۰۰ دانشگاه).

این رتبه‌بندی نسبت به سال گذشته تغییراتی را نشان می‌دهد. در گزارش سال ۲۰۱۵ نشریه آموزش عالی تایمز، دانشگاه شریف در رتبه ۳۰۱ در میان ۳۵۰ دانشگاه اول مورد بررسی و دانشگاه صنعتی اصفهان در رتبه ۳۵۱ در میان ۴۰۰ دانشگاه جای داشتند.

در این گزارش دانشگاه‌های دیگر کشور‌های فارسی زبان مثل افغانستان و تاجیکستان رتبه‌بندی نشده‌اند.

در این رتبه‌بندی، از لحاظ کیفیت، موسسه فناوری کالیفرنیا (آمریکا) از لحاظ کیفی در رده اول قرار دارد و پس از آن، دانشگاه آکسفورد (بریتانیا)، دانشگاه استانفورد (آمریکا)، دانشگاه کمبریج (بریتانیا)، انستیتو تکنولوژی ماساچوست (ام آی تی)، دانشگاه هاروارد، دانشگاه پرینستون (آمریکا)، امپریال کالج دانشگاه لندن (بریتانیا)، انستیتو تکنولوژی زوریخ (سوئیس)، دانشگاه شیکاگو (آمریکا)، دانشگاه جان هاپکینز (آمریکا)، دانشگاه ییل (آمریکا)، دانشگاه کالیفرنیا در برکلی (آمریکا)، یونیورسیتی کالج دانشگاه لندن (بریتانیا)، دانشگاه کلمبیا (آمریکا)، دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (آمریکا)، دانشگاه پنسیلوانیا (آمریکا)، دانشگاه کرنل (آمریکا)، دانشگاه تورنتو (کانادا) و دانشگاه دوک (آمریکا) رده های دوم تا بیستم را در اختیار گرفته‌اند.

نسبت به سال گذشته، در بالاترین رده‌های این جدول تغییری روی داده است. در سال گذشته، موسسه فناوری  کالیفرنیا  در رده اول بود اما رده دوم به دانشگاه هاروارد، رده سوم به دانشگاه آکسفورد، رده چهارم به دانشگاه استانفورد و رده پنجم به دانشگاه کمبریج اختصاص داشت.

دانشگاه برتر ایران
دانشگاه هاروارد، مشهورترین دانشگاه در نشریه تایمز

گزارش سال جاری، دانشگاه‌ها را از لحاظ “شهرت” و اعتبار بین‌المللی هم رتبه‌بندی کرده است. در این رتبه‌بندی، که شامل یکصد دانشگاه برتر جهان است، دانشگاه هاروارد در رده اول قرار دارد و پس از آن، موسسه فناوری ماساچوست، و دانشگاه‌های استانفورد، کمبریج، آکسفورد، کالیفرنیا در برکلی، پرینستون، ییل، کلمبیا، انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه توکیو قرار دارند. این رتبه‌بندی براساس نظرخواهی صورت گرفته و جنبه “ذهنی” دارد اما تهیه کنندگان گزارش تاکید دارند که پرسش‌شوندگان از میان استادان و دانشجویان دانشگاه‌های عمده جهان انتخاب شده‌اند، اما این پرسش شوندگان از میان دانشگاه‌های ایرانی نبودند.

بخش دیگری از گزارش به رتبه‌بندی دانشگاه های قاره آسیا از لحاظ کیفی اختصاص دارد که در سال گذشته (۲۰۱۵) صورت گرفته است. در این بخش، دانشگاه توکیو (ژاپن)، دانشگاه ملی سنگاپور (سنگاپور)، دانشگاه هنگ کنگ (هنگ کنگ)، دانشگاه پکن (چین)، دانشگاه تسینگوا (چین)، دانشگاه ملی سئول (کره جنوبی)، دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ، موسسه علوم و تکنولوژی کره (جنوبی)، دانشگاه کیوتو (ژاپن) و دانشگاه صنعتی نانیانگ (سنگاپور) دیده می شوند.

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیا در سال گذشته، دانشگاه صنعتی شریف در رده ۴۳، دانشگاه صنعتی اصفهان در رده ۶۱ و دانشگاه علم و صنعت ایران در رده ۶۸ قرار گرفته بودند.

منابع:

رتبه‌بندی جهانی نشریه‌ی آموزش عالی تایمز، نشریه آموزش عالی تایمز

تغییر موقعیت دانشگاه‌های ایران، بی‌بی‌سی فارسی، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

دیدگاه‌تان را بنویسید: