دانشگاه رایگان

دانشگاه مردم، دانشگاه رایگانی برای پناهندگان سوری

دانشگاه مردم، دانشگاهی در کالیفرنیا است که خود را مختص به همه جامعه بشری می‌داند، هر کسی در هر جای دنیا می‌تواند در این دانشگاه ثبت نام کند، به کلاس‌ها برود، و در آخر در امتحان‌ها شرکت کند و مدرک معتبر کسب کند.

این دانشگاه یک پروژه غیرانتفاعی رو به توسعه است که هدفش ارائه آموزش عالی برای کسانی است که توانایی علمی برای تحصیلات عالی را دارند ولی از عهده پرداخت شهریه دانشگاه برنمی‌آیند یا نمی‌توانند به دانشگاه‌های عادی دسترسی داشته باشند.

دانشجویان این دانشگاه در ۱۸۰ کشور دنیا پخش شده‌اند و پس از یک دوره چهار ساله که به صورت آنلاین تدریس می‌شود مدرک رسمی دانشگاهی دریافت می‌کنند. رشته‌های تحصیلی هر کدام ۴۰ واحد درسی دارند، تنها هزینه‌ای که گرفته می‌شود بابت امتحان‌هاست و هر امتحانی ۱۰۰ دلار هزینه دارد، آزمون این درس‌ها تحت نظارت و مراقبت از نزدیک است، کل هزینه دریافت مدرک چیزی حدود ۴۰۰۰ دلار است.

اساتید بسیاری هستند که علاقه‌مندند با این دانشگاه همکاری کنند، اساتید بلند پایه‌ای چون نیکلاس درکز رئیس دانشگاه برکلی در کالیفرنیا، جان سکستون رئیس سابق دانشگاه نیویورک و کالین لوکاس معاون سابق دانشگاه آکسفورد از استادان این دانشگاه هستند. این دانشگاه حامیانی چون گوگل، هیولت پاکارد و بنیاد گیَس دارد.

در آموزش عالی به شیوه آنلاین بیشترین توجه روی رشته‌هایی است که داوطلبان بسیاری دارند. ویژگی این رشته‌ها این است که واحد‌های درسی آن اغلب کوتاه مدت هستند و یک دوره کامل که برای دریافت مدرک طول می‌کشد شامل نمی‌شود، اما در دانشگاه مردم قضیه کاملا متفاوت است. هدف این دانشگاه این استه که به دانشجویانی که در وضعیت سخت قرار دارند امکاناتی داده شود که در کاریابی به کمک‌شان بیاید. به همین روی تعداد رشته‌های تدریسی در این دانشگاه تعداد محدودی چون کامپیوتر، بهداشت و بازگانی است.

با این حال تحصیل آنلاین انتخاب زیاد آسانی نیست. در تحصیل به این شیوه باید انگیزه‌ای قوی و انضباطی خوب داشته باشید. یعنی اینکه پس از پایان یک کار تمام وقت باید ساعت‌ها در منزل درس بخوانید. در یک کلاس درس معمولی اگر خوابتان گرفت می‌توانید بعد از یکی از دوستان‌تان تکالیف درسی را بگیرید، اما در اینجا به مراتب سخت‌تر است.

اخیرا این دانشگاه اعلام کرده که ۵۰۰ پناهده سوری را کاملا مجانی می‌پذیرد. شای رشف موسس و رئیس دانشگاه در این خصوص گفت: «هیچ کس به اندازه پناهندگان مستحق دسترسی به آموزش نیست. اینها  همه چیزشان از دست داده‌اند. بسیاری هرگز به کشورشان باز نخواهند گشت و فرزندان و نوه‌هایشان هم پناهنده خواهند بود.

برای دانشجویان پناهنده، برنامه‌ای هست که از انزوای آنها تا حدودی می‌کاهد. دانشگاه مردم دارد سعی می‌کنن  این امکان را برای دانشجویان فراهم کند که دو سال آنلاین درس بخوانند و برای دو سال بعد به یکی از دانشگاه‌های محلی منتقل شوند.

وبسایت دانشگاه مردم در کالیفرنیا

دیدگاه‌تان را بنویسید: