اشپرینگر

منظور از اشپرینگر کدام اشپرینگر است؟

چندین شرکت فعال حوزه چاپ و نشر نامشان اشپرینگر «Springer»  است. گیج کننده‌تر هم اینکه دو شرکت انتشاراتی در آلمان بدین نام وجود دارد. هر دو شرکت نامشان را از نام‌ خانوادگی مؤسس‌شان گرفتند. هر دو در بازار برلین حضوری گسترده دارند و فعالیت‌های اصلی‌شان در زمینه انتشار محتوا علمی، فنی و پزشکی است. یکی از آنها بزرگترین ناشر کتاب‌های الکترونیکی و دسترسی آزاد و دیگری شرکت چند‌رسانه‌ای پیشرو در زمینه تلوزیون، روزنامه و رسانه دیجیتال است.

در زبان آلمانی تلفظ «Springer » اشپرینگر به معنای شوالیه (اسب در شطرنج) است. در  انگلیسی این کلمه را اسپرینگر تلفظ می‌کنند.

اینجا در مورد سه «Springer » بحث می‌کنیم. اما اگر بخواهید حوزه‌های بیشتری مثل چاپ و … نیز در نظر بگیرید، شرکت‌های بیشتری با این نام وجود دارند. این سه «Springer » کسب‌و‌کارشان کاملا از هم جداست.

 

آلکس اشپرینگر اس.ای (Axel Springer SE)

اشپرینگر

این شرکت ۱۹۴۶ توسط روزنامه‌نگاری به نام اکسل اشپرینگر در هامبورگ آلمان تاسیس شد. دفتر مرکزی کنونی این شرکت در برلین قرار دارد. در آلمان این شرکت بیشتر با روزنامه بیلید و روزنامه‌هایی مانند دی ولت شناخته شده است. با این حال به شرکتی فعال در حوزه رسانه‌های دیجیتال، بازاریابی آنلاین و حوزه رادیو و تلوزیون نیز معروف است. مدیر عامل کنونی آن دکتر مارتیس دوفنر است. در سال ۲۰۱۳ ، ۱۲۸۰۰ کارمند داشت و درآمد سالانه‌اش ۲.۸ میلیارد یورو بود. در بورس آلمان این شرکت با نام (MDAX) وجود دارد.

اشپرنگر ساینس+بیزینس مدیا (Springer Science+Business Media)

اشپرینگر

در ۱۸۴۲ توسط ژولیوس اشپرینگر ایجاد شد. امروزه اشپرینگر از ناشران اصلی محتوای علمی، فنی و پزشکی است. اشپرنگر خدمات نوآورانه با کیفیت را به محققان دانشگاه‌ها، مؤسسات علمی و بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها ارائه می‌دهد. اشپرینگر در ۲۰۱۳ حدود ۲۲۰ ژورنال و ۸۴۰۰ کتاب جدید منتشر کرد.

این شرکت بزرگترین مجموعه کتاب‌های الکترونیکی علمی، فنی و پزشکی را داراست و بستری گستره برای ژورنال‌های دسترسی آزاد فراهم کرده است. بیشتر از ۷۰۰۰ کارمند در سراسر دنیا دارد. در ۲۰۱۳، بالغ بر ۹۴۳ میلیون یورو فروش داشت. مدیر عامل اجرایی این شرکت دِرک هانک است. لوگوی اشپرنگر به سبک شوالیه شطرنج (اسب) است. در زبان آلمانی به مهره اسب در شطرنج، اشپرینگر می‌گویند.

شرکت انتشاراتی اشپرینگر (Springer Publishing Company)

اشپرینگر

در ۱۹۵۰ توسط دکتر برنهارد اشپرینگر نوه ژولیوس اشپرینگر در شهر نیویورک تاسیس شد. شرکت انتشاراتی اشپرینگر، ناشری معروف در زمینه‌‌های  پرستاری ، روانشناسی، مشاوره، بهداشت عمومی، کار اجتماعی، پیری شناسی، و توانبخشی است. مدیر عامل این شرکت تد ناردین است.

این‌ها سه شرکت متفاوت‌ هستند با اینکه نام و حتی نسب خانوادگی آن‌ها شبیه هم است، کاملا مجزا هستند. پس اگر در جایی نام «Springer » را دیدی یا شندید، ببینید منظور کدام یک از این شرکت‌ها است.

منبع: springer

دیدگاه‌تان را بنویسید: