تندخوانی

تندخوانی روشی برای تندیادگیری

هر چه بیشتر بخوانید، دانش شما از حوزه‌ی موضوعی که با آن سر و کار دارید و دیگر دانش‌ها بیشتر می‌شود. اما مگر می‌شود با این شیب تندی که تولید علم به خود گرفته همراهش حرکت کرد؟ خوب آری واقعا سخت است که تمامی مطالب را بخوانید، مثلا صد سال پیش هر پنجاه سال گنجینه‌های دانش بشری دو برابر می‌شد، اما الان این پنجاه سال شده هشت ماه، و هر هشت ماه منابع دانش بشری دو برابر می‌شود. پیدا کردن روشی برای همگام شدن با این سرعت، کمک‌تان خواهد کرد تا بهتر با علم همگام شوید.

یکی از این روش‌های بسیار خوب تند‌خوانی است. اگر شما از آن دسته آدم‌هایی هستید که فکر می‌کنید هر چه یک متن را سریعتر بخوانید یادگیری کاهش پیدا می‌کند، باید به شما بگویم که کاملا دارید اشتباه می‌کنید. تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده و نشان می‌دهند میزان یادگیری در یک مطالعه معمولی تنها ۳۵ درصد است در حالیکه میزان یادگیری با مطالعه سریع ۵۳ درصد است.

تندخوانی
هاوارد استیفن برگ، کسی که ۲۵۰۰۰ کلمه معادل یک کتاب ۴۰۰ صفحه‌ای را در یک دقیقه خواند.

متوسط سرعت مطالعه‌ هر ایرانی  ۱۵۰ کلمه در دقیقه است که در برابر میانگین سرعت مطالعه جهانی که حدود ۸۰۰ کلمه در دقیقه است رقم بسیار کوچکی است. روش‌های بسیاری برای افزایش سرعت مطالعه ایجاد شده است، که هر روشی راهکاری موثر برای افزایش سرعت مطالعه ارائه داده است. در همه جای دنیا تند‌خوانی بسیار اهمیت دارد، هر ساله مسابقات بسیاری در زمینه تند‌خوانی برگزار می‌شود، جالب است بدانید تندخوان ترین فرد دنیا هاوارد استیفن برگ است که در هر دقیقه بیش از ۲۵ هزار کلمه را می خواند، یعنی هر دقیقه یک کتاب ۴۰۰ صفحه‌ای را می‌خواند. که نامش هم در کتاب رکورد‌های جهانی گینس ثبت شده است.

در اینحا یک سری نکاتی آورده شده است که شما را در یادگیری مهارت‌های تندخوانی یاری خواهد کرد:

نکاتی برای  یادگیری مهارت تندخوانی

با رعایت نکات پایین تا حد قابل قبولی سرعت می‌توانید سرعت مطالعه‌یتان را بالا ببرید:

  • گروه بندی کردن واژه‌ها: اولین نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که کلمه کلمه نباید بخوانید بلکه باید عبارت عبارت و جمله جمله بخوانید. برای مثال به جای این که بخوانید ( «الکساندر» «گراهام بل» «مخترع» «تلفن»«است») باید بخوانید («الکساندر گراهام بل» «مخترع تلفن است») و یا به صورت پیشرفته‌تر («الکساندر گراهام بل مخترع تلفن است») این شکلی هم یادگیری شما به جای اینکه کلمه کلمه باشد عبارت عبارت است، و واضح است معنی عبارت کامل‌تر از کلمه است. به علاوه سرعت خواندن شما از یک کلمه به یک عبارت افزایش پیدا می‌کند.
  • کاهش میزان توقف‌های چشم : در بالا گفتیم که اگر شما عبارت عبارت بخوانید می‌توانید سریعتر بخوانید چون چشم شما در یک لحظه یک کلمه را نمی‌بیند بلکه یک عبارت می‌بیند. همچنین برای کاهش میزان توقف‌ها باید حوزه دید را افزایش داد، یعنی به جای اینکه خط خط را ببینید سعی کنید صفحه صفحه را ببینید.
  • جلوگیری از به عقب بازگشتن: اگر یک مطلبی را خواندید و مطمئن نبودید که آن را درست فهمیدید، دوباره به این مطلب برنگردید، به راه‌تان ادامه بدهید، بعضی متن‌ها به گونه‌ای نوشته شده که شما با خواندن پاراگراف‌های بعدی مطالب قبلی را راحت‌تر درک می‌کنید. به عقب برگشتن‌تان به سرعت‌تان یک ضربه‌ی بسیار بدی می‌زند.
  • مطالعه هدفمند: قبل از اینکه بخواهید یک کتاب یا مطلبی را بخوانید، از خودتان بپرسید، هدفم از خواندنش چیست؟ درست است بعضی کتاب‌ها و مطالب مثل رمان را باید کلا خواند، اما خیلی وقت‌ها شما به دنبال به دست آوردن یک اطلاعات خاض هستید.
  • مطالعه نکات و مفاهیم اصلی:  ۴۰ تا ۶۰ درصد کلمات یک متن کلماتی هستند که تنها برای مرتب شدن ساختار جمله از آن استفاده شده است. این کلمات را کنار بگذارید و سرعت‌تان را افزایش دهید. برای مثال شما یک مطلب خبری می‌خوانید، مرتب نوشته، «به گزارش خبرگذاری …»، یا مثلا چندین بار نام یک شخص را تکرار کرده، با کنار گذاشتن این‌ها هم مطلب را بهتر می‌فهمید، هم سرعت خواندن‌تان افزایش پیدا می‌کند.
  • مطالعه بدون بلند‌خوانی متن: سرعت بینایی و مغز بیش‌تر از حرف‌زدن است، سعی کنید تنها با چشم‌تان بخوانید و مثل برق و باد کلمات را به خاطر بسپارید و پیش بروید.
  • آشنایی با واژگان و اصطلاحات مختلف: آشنایی بیشتر با واژگان و اصطلاحات مختلف یک زبان و یا حوزه مساوی است با افزایش سرعت شما در یاد‌گیری و سریع خواندن. این مهارت با خواندن بیشتر و مراحعه به کتاب‌های خاص به دست می‌آید.
  • حفظ تمرکز: تمرکز نداشتن یکی از بدترین مانع برای پیش‌بردن خواندن‌تان است. هر چیزی که فکر می‌کنید تمرکز‌تان را مختل می‌کند بیرون بیندازید. البته وسواسی زیادی خودش یک نوع مزاحم است، این عامل مزاحم را هم دور بندازید.
  • مدیریت زمان: اگر ندانید چطوری بهینه از زمان‌تان استفاده کنید، مطمئنا نمی‌توانید زیاد خوب سریع بخوانید و یاد بگیرید. روش‌های زیادی برای مدیریت زمان هست، یکی از این روش‌های بسیار خوب روش پومودورو است، که در این نوشته «با روش پومودورو زمان‌تان را بهینه و درست مدیریت کنید» درباره این روش توضیح داده شده است.
  • درک ساختار و گزینش متن: نگاه کنید متن چطوری نوشته شده، برای این کار اول سریع عناوین اصلی و خط اول پاراگراف‌ها را بررسی کنید و سعی کنید شیوه‌ی نوشته شدن متن را کشف کنید. این کار کمک بسیار زیادی در درک شما از متن و سرعت دادن به خواندن‌تان خواهد کرد.

شاید در ابتدا سریع خواندن و به کار بردن تمامی این نکات در مطالعه‌یتان دشوار باشد، که طبیعی است، انتظار نمی‌رود که از پله‌ی اول یک هویی به پله‌ی صدم برسید، اما به تدریج همچنان که بیشتر تمرین می‌کنید مهارت شما در تند‌خوانی نیز بیش‌تر می‌شود.

منابع:

ویرایش شده از : پرهیزکار، پویا. تندخوانی روشی مؤثر در یادگیری. تارنمای پوریا پرهیزکار، ۲۹ آذر ۱۳۹۴

دیدگاه‌تان را بنویسید: