مقاله علمی را در ۵ دقیقه بخوانید

در کار پژوهش، به خصوص زمانی که می‌خواهید روی موضوعی کار کنید که چندان با آن آشنا نیستید. بسیار پیش می‌آید که تعداد مقاله‌هایی که باید مطالعه کنید و یا دوست دارید که مطالعه کنید، بیش از حد زیاد هستند و وقت شما هم کفاف این را نمی‌دهد که تمام این مقالات را بخوانید.

اگر بخواهید یک مقاله را از اول تا آخر بخوانید، نمی‌رسید تمام مقالات را بخوانید، از طرفی هم انرژی شما برای مقالاتی که زیاد هم به کارتان نمی‌آید را از دست می‌رود. پس اگر روشی پیدا کنیم که بیش‌ترین اطلاعات را از هر مقاله در کمترین زمان به ما بدهد کارمان بسیار خوب پیش خواهد رفت. (البته بعضی مقالات باید دقیق، خط به خط خوانده شوند، اما معمولا تعدادشان بسیار کم است.)

با این روش می‌توانید یک مقاله در ۵ تا ۱۰ دقیقه بخوانید.

۱. قبل از هر کاری یک زمان‌سنج برای خودتان تهیه کنید و زمان‌تان را تنظیم کنید.

۲. عنوان و چکیده‌ی مقاله را بخوانید.

در چکیده‌ی مقاله تمام اطلاعاتی که نویسنده می‌خواهد به شما بدهد وجود دارد. چکیده برای دانستن اینکه نویسنده‌ چه کاری انجام داده است و به چه نتیجه‌ای رسیده است کافی است. یاقته‌های مقاله را به صورت خلاصه بنوسید و سراغ مرحله‌ی بعد بروید.

۳. نگاهی به تصاویر بیندازید.

پس از خواندن چکیده، یک‌ راست به سراغ تصاویر و جدول‌ها بروید. تصاویر به تنهایی می‌توانند آنچه در مقاله نوشته شده است را توضیح دهند. مخصوصا اگر دنبال استدلال‌ها و مشکل‌ها و نتایجی باشید که از داده‌ها به دست می‌آیند.

۴. مستقم به بخش بحث و نتیجه‌گیری بروید.

پاراگراف اول این بخش را بخوانید، پاراگراف اول در بر دارنده‌ی چکیده‌‌ای از نتیجه‌ی پژوهش است. اگر پس از دیدن تصاویر، نتایج همان چیزی بود که استدلال می‌شدند که کار شما درست است، اما  نتایج تصاویر با هم نخواند، دوباره سراغ تصاویر بروید و ببینید که چه معنی‌ای می‌دهند.

البته در شروع کار ممکن است این کارها بیش‌تر از ۵ دقیقه زمان ببرد، اما پس از کمی تمرین مهارت‌تان بیش‌تر می‌شود.

با این روش همه‌ی جزئیات مقاله نمی‌توانید بخوانید، ولی اطلاعات کلی خوبی از مقاله به دست می‌آورید.

منابع

ویرایش شده‌ی : رضایی وحدتی، علی، چگونه یک مقاله‌ی علمی را تند بخوانیم؟، یافته‌های دوره‌ی دکتری، ۲۵ مارس ۲۰۱۲

دیدگاه‌تان را بنویسید: