موتور جستجو جالب

۱۲ موتور جستجو جالب که هر فردی باید بشناسد

همه‌ گوگل را می‌شناسیم، موتور جستجویی معروف که محبوب‌ترین دامنه دنیا را دارد. هر روز در سراسر دنیا کاربران زیاد به گوگل مراجعه می‌کنند و اطلاعاتی که می‌خواهند به دست‌ می‌آورند. گوگل  سعی می‌کند بهترین نتابج برای کاربران بازیابی کند. اکثر اوقات که جستجوی کاربران زیاد خاص نیست در این کار موفق است.

رقیبان گوگل بیکار ننشسته‌اند، ضعف‌های گوگل را شناسایی کرده‌ و موتور جستجویی با قابلیت متفاوت ارائه داده‌اند. بعضی از این موتور‌ها سال‌ها قبل از گوگل وجود داشتند. با آمدن گوگل به حاشیه رفتند، اما برای به دست‌ آوردن جایگاه‌شان سعی دارند ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوت با گوگل ارائه دهند.

ولفرام آلفا (wolfram alpha)

ولفرام آلفا موتور جستجوی وب نیست، بلکه یک موتور محاسبه کننده‌ دانش است. با ولفرام آلفا می‌توانید اطلاعات دقیق در رابطه با کشور‌ها ، اشخاص و اشیا به دست آورید. علاوه بر این می‌توانید دو چیز را با هم مقایسه کنید، دیفرانسیل و محاسبات ریاضی را انجام بدهید و … . برای اطلاعات بیشتر در رابطه با ولفرام آلفا نوشته «ولفرام آلفا موتوری که به شما دانش‌ ارائه می‌‌دهد» را بخوانید.

داک داک گو (DuckDuckGo)

موتور جستجو جالب

اگر به دنبال اطلاعات، عکس‌ها و دیگر جزئیات کم‌تر شناخته شده هستید این موتور جستجو گزینه‌ مناسبی است. داک‌داک‌گو بر خلاف گوگل اطلاعاتی مانند تاریخچه مرور‌ها، عکس‌ها، ایمیل‌ها و … ذخیره و بررسی نمی‌کند. برای اطلاعات بیشتر نوشته «مقایسه‌ی داک‌داک‌گو و گوگل» را بخوانید.

یپ‌ پی (Yippy )

یپ‌پی به معنای احساس شادی و لذت است،  معنای این کلمه از صفحه‌ی اول جستجویش می‌شود دید.

این موتور جستجو  صفحاتی که به دلیل میزبانی توسط سرور‌های خصوصی و جداگانه کمتر شناخته‌ شده هستند، جستجو می‌کند. جستجو این مطالب کار چندان آسانی نیست، اما این موتور جستجو با استفاده از روش‌های نوین این کار را انجام می‌دهد.

داگ پایل (Dogpile)

موتور جستجو جالب

داگ‌پایل در دهه ۹۰ میلادی و قبل از پیدایش گوگل موتور جستجوی بسیار محبوب بود. اکنون تلاش می‌کند دوباره جایگاهش به دست بیاورد.

داگ پایل برای پیدا کردن بهتر عبارت مورد نظرتان از ویژگی‌هایی چون دسته‌ها، ترجیحات، فیلتر‌های جستجو و جستجوهای اخیر استفاده می‌کند. اطلاعات، عکس‌ها، ویدیوها و لینک‌ها را از سایر موتور‌های جستجو مثل گوگل، یاهو، بینگ و یاندکس  به صورت لینک مستقیم فراهم می‌کند.

اسک دات کام (Ask.com)

موتور جستجوگر قدرتمندی برای پاسخ به سؤال‌های شماست. بیشتر سؤال‌های کاربران توسط سایر کاربران دیگر پاسخ داده می‌شود. در کنار این ویژگی قابلیت جستجوی عادی نیز برای یافتن جواب یک سوال وجود دارد.

بینگ (bing)

موتور جستجو جالب

بینگ توسط مایکروسافت ارائه شده و قدرت جستجویش چندان کم‌تر از گوگل نیست. بینگ پس  از گوگل محبوب‌ترین موتور جستجو است و رقیب قدرتمنی برای گوگل است.

بینگ سعی کرده نتایج جستجو را با الگویی متفاوت با گوگل ارائه دهد. به علاوه در جستجو و چینش عکس‌ها و فیلم‌ها نیز خاص و شاید بهتر عمل کرده است. با اینکه گوگل موتور جستجویی بسیار قوی است، اما هرگز مایکروسافت را دست کم نگیرید. مایکروسافت شرکتی بسیار بزرگ است و اگر بعد‌ها در نوشته‌ای خواندید موتور جستجوی مایکروسافت جای گوگل را گرفته چندان تعجب نکنید.

اد ویش (AddWish)

موتور جستجویی که در تبلیغات به دنبال خواسته‌ شما می‌گردد. اگر می‌خواهید محصولی را بخرید با این موتور جستجو شما بهتر به خواسته‌تان می‌رسی. اکنون زبان فارسی در مجموعه‌اش ندارد.

این موتور جستجو تنها موتوری است که به کاربران وعده‌ پیدا کردن اطلاعات درست و دقیق داده است.

ماهالو (Mahalo)

مطالب با کیفیتی که توسط ویراستاران دستی تهیه می‌شوند را بازیابی می‌کند. برای عبارت خاص نتایج کمتری برایتان بازیابی می‌کند، اما نتایجش دقیق‌تر و با کیفیت‌تر هستند به علاوه مانند موتور جستجوی اسک به سوال‌های شما نیز پاسخ می‌دهد.

یاندکس(Yandex)

موتور جستجو جالب

در سال ۱۹۹۷ ایجاد شده و محبوب‌ترین موتور جستجوی صفحات وب در روسیه است. بیش‌تر از ۱۵۰ میلیون جستجو در روز توسط این موتور انجام می‌شود.

یاندکس می‌تواند یکی از بهترین‌ها برای جایگزین گوگل باشد.

یاهو (yaoo)

یاهو چندین قابلیت دارد: موتور جستجو‌گر، جمع کننده‌ی اخبار، مرکز خرید، راهنمای سفر، مرکز بازی و طالع بینی و … . یاهو در مجموعه‌اش فلیکر را دارد که منبع بزرگ عکس در جهان است.

موتور جستجو یاهو در گذشته مجزا بوده است، اما اکنون وابسته به مایکروسافت است و اطلاعات خود را از بینگ می‌گیرد.

بای دو (Baidu)

موتور جستجو جالب

بزرگ‌ترین موتور جستجو در کشور چین که اطلاعات کاملی در رابطه با مسائل چین و ژاپن در اختیار کاربر می‌گذارد. بایدو بیش‌تر از ۸۰ میلیون عکس و ۱۰ میلیون فایل‌های رسانه‌ای در مجموعه‌اش دارد.

آیکس کوئیک (Ixquick)

این موتور جستجو، موتور جستجوی پیش‌فرض برنامه‌ تور بروزر است. جریم شخصی در این موتور جستجو بسیار مهم است و هیچ اطلاعاتی از کاربرانش ثبت نمی‌کند. روزانه ۶ میلیون جستجو توسط این موتور انجام می‌شود.

منابع

۱۲ موتور جستجوی برتر جایگزین گوگل، کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه بین المللی اما رضا(ع)

دیدگاه‌تان را بنویسید: