موتور جستجو

تمام موتورهای جستجو برتر علمی را بشناسید- ۱۰۰ تا از بهترین‌های جستجوگرها

هر وقت سوالی برایتان پیش می‌آید یا اطلاعاتی در مورد چیزی می‌خواهید یک راست می‌روید سراغ کامپیوتر یا گوشی‌تان، مرورگر را باز می‌کنید و مطلب را در جعبه جستجو می‌نویسید و در آخر انتر یا سرچ را می‌زنید.

احتمالا موتور جستجوی پیش‌فرض شما گوگل است. با تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های بیشمار و نابی که گوگل دارد، اما کامل نیست، خیلی نقص‌ها را در خودش دارد. در نگارش ۱۰۰ تا از بهترین موتور‌های جستجو را جمع‌آوری کردیم.  مطمئنا با شناختن این موتورها می‌دانید کی از چه چیزی استفاده کنید.

البته قبلا دو سری از این معرفی ۱۰۰ موتور جستجوی برتر ارائه شد، اما در این پست همه را یکجا معرفی می‌کنم.

در نوشته ۶ تا از بهترین مورهای جستجو علمی بعضی از موتورهای جستجوی علمی معرفی شدند، اما لیست کامل نبودند، در این نوشته سعی شده تا لیست کاملی از قوی‌ترین موتور‌های جستجو علمی ارائه داده شود.

عمومی

آیا نیاز است که جستجوی گسترده‌ای داشته باشید؟ این موتورهای جستجوی علمی منابعی عالی در این زمینه هستند.

۱. آی سیک

موتور جستجو علمی

 

یک موتور جستجوی هدفمند عالی که مخصوصا برای دانشجویان، آموزگاران و محققان طراحی شده‌ است. این موتور جستجو به شما منابع معتبر، هوشمند و درست را نمایش می‌دهد. محیط ویرایشی بسیار خوبی دارد که به راحتی می‌توانید منابع‌تان را پیدا کنید. این موتور جستجو صفحه‌های فارسی را هم نمایه کرده است.

۲. رف سیک

با بیش از یک میلیارد سند، صفحه وب، کتاب، ژورنال، روزنامه و …، رف سیک برای هر حوزه موضوعی موضوعی منابعی معتبری دارد. به علاوه نتایج جستجو شامل لینک‌های تبلیغاتی نیستند. این موتور جستجو نیز صفحات فارسی را نمایه کرده است.

 

۳. ویرچوئل ال.آر.سی

این موتور جستجو تنها بهترین سایت‌ها را پیدا می‌کند. ویزچوئل ال.آر.سی توسط کتابداران و آموزگاران سراسر دنیا برای اشتراک گذاری منابع پروژه‌های دانشگاهی ایجاد شده است. به علاوه قابلیت جستجوی تصاویر را دارد و شامل صفحات فارسی نیز هست.

 

۴. آکادمیک ایندکس

ailogo

این موتور جستجوی علمی و راهنمای وب تنها برای دانشجویان دانشگاه‌ها ایجاد شده است. نمایه این وب‌سایت به وسیله کتابدراران، آموزگاران و همیاران آموزشی ایجاد شده است. راهنمای تحقیق مطمئنی برای تاریخِ بهداشت، علوم تغذیه، حقوق قضایی و … پیدا می‌کنید. این موتور جستجو بعضی از صفحات فارسی را در خودش دارد.

 

۵. کتابخانه دیجیتالی از آرشیو‌های دسترسی آزاد رایج (دی.ال.سی)

این کتابخانه که از معروف‌ترین وبسایت‌های علمی است درگاهی به سوی نوشته‌های بین‌المللی رایج است. دی.ال.سی تمام‌متن مقاله‌ها، پایان‌نامه‌ها و نوشته‌ها را رایگان در اختیار شما می‌گذارد. به علاوه شامل پورتال پذیرش مولف؛ پایگاه تصاویر، اطلاعات کتابشناختی کامل، فرهنگی از کلید‌ واژه‌ها، و لینک‌هایی به منابع مرتبط است.

 

۶. اُ.ای ایستار

یافتن میلیون‌ها منابع دیجیتالی از هزاران شرکت کننده، این منابع فقط دسترسی آزاد هستند.

 

۷. کتابخانه عمومی اینترنت

ipl

در پایگاه کتابخانه عمومی اینترنت با مرور حوزه موضوعی می‌توانید منابع خاصی که دنبالش هستید به راحتی بیابید.

 

۸. ایفوماین

ایفوماین ابزاری افسانه‌ای برای یافتن منابع اینترنتی علمی است. اینفوماین تنها نتایج علمی را به شما می‌دهد.

 

۹. مایکروسافت آکادمیک

Microsoft_Academic_Search_Logo

دسترسی به بیش از ۸۰ میلیون منبع متفاوت، به همراه نقشه‌ها، گراف‌ها، روند‌ها و مسیر‌هایی که نشان می‌دهد مولف‌ها چگونه به همدیگر متصل هستند.

 

۱۰ گوگل کورلیت

ابزار ویژه‌ گوگل که شما را قادر می‌سازد جستجو‌ها را مطابق با داده‌های جهان واقعی پیدا کنید. (این ابزار برای آی پی‌ های ایران بسته شده است می‌توانید Google Correlate را در گوگل جستجو کنید.)

 

۱۱. ولفرام آلفا

wa-logo-stacked1-large

این موتور جستجو، در اصل موتور دانش است، این موتور برای شما لینک تعدادی نوشته را نمی‌دهد، بلکه پاسخ سواتان را با آنالیز و گزارش‌های تعمیم یافته می‌دهد. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در نوشته ولفرام آلفا موتوری که دانش ارائه می‌دهد را بیابید.

جستجوگرهای متا

دنبال بهترین چیزها هستید، از این موتورهای جستجو متا استفاده کنید تا نتایج را از سایت‌های مختلف یکجا برایتان بازیابی کنید.

۱۲. داگ پایل

dogpile-logo-500x319

بهترین‌ها را با داگ پایل پیدا کنید، موتور جستجویی که نتایج را از گوگل، یاهو و بینگ می‌گیرد. در داگ پایل دسته‌بندی‌های بر اساس وب، تصویر، ویدیو، فروش  و حتی صفحات سفید انجام شده است. این موتور جستجو هندی است، رتبه آلکسا در هند ۱۲۵۳ و در جهان ۵۰۲۵ است. ۷۱۵۷ صفحه به داگ پایل پیوند داده‌اند.

۱۳. اینفو‌اسپیس

این موتور جستجو آمریکایی است، رتبه آن در جهان ۱۰۶۱۳ و در آمریکا ۲۶۳۵ است، و ۱۰۱۵۸ صفحه به آن لینک داده‌اند. اینفو اسپیس یافتن نتایج جستجو از گوگل، یاهو و بینگ را به آسانی امکان پذیر می‌سازد

۱۴.ماما

ماما

موتور جستجوگر ایتالیایی که دنبال بهترین‌های وب است برای اینکار حتی پست‌های توییتر و نوشته‌های استخدامی را چک می‌کند. رتبه ماما در جهان ۲۴۵۰۰۰ و در ایتالیا۵۱ هزار و ۱۸۷ است.

پایگاه‌ها و آرشیوها

منابعی مانند کتابخانه کنگره آرشیو و اسناد در دسترس قابل ملاحظه‌ای را دارند، بیشتر این مجموعه آنلاین و رایگان هستند. از این موتورهای جستجو استفاده کنید تا به منابع معتبر دسترسی پیدا کنید.

۱۵: کتابخانه کنگره

در این کتابخانه افسانه‌ای، می‌توانید به اسناد، نوشته‌های تاریخی، تصاویر و مجموعه شگفت‌آور دیجیتالی دسترسی داشته باشید.

۱۶: آرشیو هاب

آرشیو هاب

آرشیو هاب بهترین‌های بریتانیا را به شما پیشنها می‌دهد. با آرشیو هاب می‌توانید آرشیوهای صدها موسسه انگلیس، اسکاتلند و ولز را جستسجو کنید.

۱۷: آرشیو‌های ملی

همه منابع آرشیو‌های ملی را چک کنید. می‌توانید دسترسی آنلاین و رایگان به منابع تاریخی، پژوهشی اطلاعات دولتی و … پیدا کنید. به علاوه می‌توانید جستجویتان را به قسمتی خاص محدود کنید.

۱۸: آرشیوهای الکترونیکی چاپی ارکسیو

ارکسیو

این سرویس توسط داشگاه کورنل ارائه شده است. با ارکسیو می‌توانید به دنیا از مقالات الکترونیکی چاپی دسترسی آزاد رشته‌های ریاضی، فیزیک، کامپیوتر، بیولوژی، آمار و رشته‌های مرتبط دیگر دسترسی داشته باشید. ارکسیو از محبوب‌ترین‌های سایت‌های علمی است.

۱۹: آرشیونت

این وبسایت توسط مرکز تاریخی اویسول هلند ایجاد شده است. با آرشیونت می‌توانید به منابع تاریخی هلند و مسائل مربوط به آن دست پیدا کنید.

۲۰: کتابخانه کشاورزی ملی

سرویسی از سازمان کشاورزی آمریکا، در این سایت می‌توانید اطلاعات جهانی در رابطه با کشاورزی را پیدا کنید.

۲۱: موسسه تحقیقاتی سیستم‌های اطلاعاتی اسمیتسونیان

372475pngu

اینجا منبع و جهانی عالی پر از میلیون‌های رکوردهای کتابخانه‌ها، آرشیو‌ها و موزه‌های اسمتسونیان در رابطه با سیستم‌های اطلاعاتی است.

مجموعه و فهرست کتابخانه بریتانیا: در این مجموعه بینظیر کاتالوگ‌ها، منابع چاپی، مجموعه‌های دیجیتالی و حتی مجموعه‌ وبلاگ‌های باارزش علمی را پیدا کنید.

فکت بوک‌های جهانی سیا: سیا یک سازمان جاسوسی و هوشمند است. این سازمان اطلاعات بسیاری در مورد مردم، دولت‌ها، اقتصاد و … دارد. با این سایت‌ سیری در این اطلاعات کنید. البته من نتوانستم به آن دسترسی داشته باشم. شما در وب CIA World Factbook جستجو کنید.

۲۲: دایرکتوری وبسایت‌های قانون‌گذاری ایالت‌ها

اگر به دنبال پیدا کردن اطلاعات قانون‌های ایالت‌های آمریکا این سایت منبعی عالی برای شما است. می‌توانید لایحه‌ها، قوانین و ابزارهای عالی دیگری اینجا پیدا کنید.

۲۳: اپن دوور

opendoar

در دایرکتوری آرشیوهای دسترسی آزاد، می‌توانید تمام اطلاعات پژوهشی رایگان و دیگر منابع مفید را پیدا کنید.

۲۴: فهرست انتشارات دولتی آمریکا

با این سایت می‌توانید انتشارات کنونی و تاریخی آمریکا را پیدا کنید.

یافتگرها کتاب‌ها و ژورنال‌ها

یک سری سایت‌ و پایگاه است که اطلاعات کتاب‌ها را به همراه چگونگی تهیه آن در اختیارتان می‌گذارد. اگر هم آنلاین در دسترس بود فوری به شما خبر می‌دهد.

خوب شاید از ایران نتوانیم از تمام ویژگی‌هایش استفاده کنیم، اما مطمئنا نیاز است که بشناسیدشان.

۲۵: ورلد‌کت

در یک کتابخانه چه چیزهایی پیدا می‌شود. کتاب، مقاله، سی‌دی، دی‌وی‌دی، عکس و آهنگ و بعضی چیزهای دیگر. خوب ورلد‌کت به شما می‌گوید که این منابع در کدام کتابخانه‌ها هستند. ورلد کت همانطور که از اسمش پیداست قصد دارد فهرست تمام کتابخانه‌های دنیا را به مجموعه‌اش بیفزاید. اکنون صد‌ها هزار کتابخانه مجموعه‌یشان در ورلدکت فهرست شده است. شاید به زودی کتابخانه‌های ایران نیز به ورلدکت بپیوندند.

۲۶: کتاب‌های گوگل

گوگل می‌خواهد در تمامی جاهای اطلاعاتی حضور داشته باشد. پس انتظار نداشته باشید گوگل از کتاب‌ها غافل بماند. گوگل مجموعه‌ای بزرگی از کتاب‌‌ها را گرد آورده است. می‌توانید تعداد بسیاری کتاب‌های رایگان را از گوگل بخوانید. گوگل همچنین یک کتابخانه جمع و جور برایتان مهیا کرده است که به راحتی می‌توانید آن را شخصی‌سازی و از آن استفاده کنید.

۲۷:HighBeam Research

هایت‌بیم مطمئنا شگفت زده‌تان می‌کند. دسترسی به نوشته‌های مجله‌ها، ژورنال‌ها، روزنامه‌ها، آلمانک‌ها، نوشته‌های پژوهشی سازمان‌ها و افراد و یک سری چیزهای دیگر که بهتر است خودتان بروید ببینید. خوب این همه امکانات رایگان نیست. با این حال می‌توانید خلاصه‌ای از هر نوشته را بخوانید.

۲۸: گوگل اسکالر

این هم محقق گوگل. گوگل اسکالر برای شما مقاله‌ها و نوشته‌های علمی را بازیابی می‌کند. در نگارش آموزش استفاده از گوگل اسکالر نوشته شده است.

۲۹: کتابخانه باز

این هم کتابخانه‌ایست که درش ۲۴ ساعت شبانه‌روز به روی همه باز است. یه سر به آن بزنید.

۳۰: بیولاین اینترنشنال

این هم موتوری برای یافتن اطلاعات ژورنال‌های مختلف

۳۱: اشپرینگر لینک

این موتور جستجو، ژورنال‌ها، پروتکل‌ها، کتاب‌ها، نشریه‌ها و آثار مرجع را می‌یابد. به علاوه جستجوی موضوعی هم دارد.

۳۲: راهنمای ژورنال‌های دسترسی آزاد نگارش

در نگارش سامانه‌ای برای دسترسی به ژورنال‌های رایگان قرار داده شده است. به راحتی می‌توانید مقاله‌های این ژورنال‌ها را به رایگان بخوانید. در اینجا فهرست الفبایی رشته‌ها آورده شده و شما پس از پیدا کردن نام رشته‌تان می‌توانید به مجله‌های علمی آن دسترسی داشته باشید.

۳۳: ژان

این سایت دسترسی نشریه‌های علمی دسترسی آزاد هنر و علوم انسانی جمع آوری کرده است. البته برای آی پی من که باز نشد. ظاهر باید دورش بزنید.

دانش

موتورهای جستجویی که در پایین آورده شده‌اند تمرکز شدید روی علم و دانش دارند و همیشه فقط مطالب علمی بازیابی می‌کنند.

۳۴: شیمی بیو فایندر

اگر رشته‌تان شیمی یا زیست است. این سایت مخصوص برای شما طراحی شده است. یک عالمه مطالب آموزشی مرتبط را می‌توانید در این سایت پیدا کنید.

۳۵: بیو بروزر

با اینکه اسمش بیو بروزر است. اما مطالب پژوهشی رشته‌های مختلف را گردآوری کرده است.

۳۶: آتنوث

این سایت هم با شعار جایی برای یافتن علم و مهندسی در وب، سعی می‌کند مطالب علمی موجود در وب را برایتان بازیابی کند.

۳۷: سای سنترال

همان طور که از اسمش پیداست، این سایت مرکز علم و درگاهی رو به یافتن منابع علمی است.

۳۸: استراتژین

این هم یکی دیگر از وبسایت‌ها که منابع علمی با کیفیت از کتاب‌ها، پروانه‌های ثبت اختراع و گزارش‌ها گرفته تا تمام متن نوشته‌های مجلات و مقاله‌های ژورنال را گردآوری کرده است.

۳۹: ساینس.جی.اُ.وی

این سایت یک سایت پرتال علمی دولتی آمریکا است.

۴۰ سرور اسناد سی.آر.ای.ان

این همان س.آر.ای.ان معروف در زمینه فیزیک هسته‌ایست. شما با این سایت می‌توانید به منبعی عظیمی از پژوهش‌ها، مقاله‌ها، آزمایش‌ها و … در زمینه فیزیک هسته‌ای دسترسی داشته باشید.

۴۱: کتابخانه دیجیتالی علوم تجزیه و تحلیل

با این وبسایت شما می‌توانید منابع آموزشی کارشناسی شده را پیدا کنید. یک عالمه برنامه آموزشی هم در خودش دارد.

۴۲: ورلد واید ساینس

این هم درگاهی رو به علوم جهان. منبعی عالی برای یافتن علوم و حتی انتخاب یک پایگاه خاص برای جستجو. اکنون  ۱۰ زبان در مجموعه‌اش دارد، احتمالا به زودی فارسی را نیز اضافه می‌کند.

ریاضی و فناوری

اگر شما رشته‌تان ریاضی است باید فوری بهترین‌ها را بیابید و اصلا وقت‌تان را با چیزهایی بیهوده از بین نبرید. این موتورهای جستجو نتایج شما را به بهترین‌ها محدود می‌کنند.

۴۳. مث‌گاید

یافتگری برای منابع اطلاعاتی آنلاین ریاضی. تنها آنها را فهرست‌وار ارائه نمی‌دهد بلکه پایگاهی از منابع با کیفیت ریاضی است.

۴۴. راهنمای آنلاین زد.بی مث

چی می‌خواهید، نرم‌افزار، فرمول، ژورنال، رده‌بندی، نوشته مولفی خاص، اسناد. کافیست سری به راهنمای آنلاین زد.بی مث بزنید.

ادامه دارد …

دیدگاه‌تان را بنویسید: