اسکپوس

نگاهی به اسکوپوس: پایگاه بزرگ کتابشناختی الزویر

اسکوپوس یکی از پایگاه‌های کتابشناختی است که حاوی چکیده‌ها و استنادات مقاله‌های علمی است و بیش از ۲۲۰۰۰ عنوان مجله‌ی ۵۰۰۰ ناشر را پوشش می‌دهد. استفاده از اسکوپوس همان مزایایی را دارد که شما از یک پایگاه کتابشناختی استفاده می‌کنید با استفاده از پایگاه کتابشناختی شما می‌دانید در حوزه‌ی علمی شما چه مقالاتی و چه منابعی در دسترس است و منتشر شده است.

علاوه بر این اکثر پایگاه‌های کتابشناختی فقط همین کار را نمی‌کنند. آنها مقالات را رتبه‌بندی می‌کنند، مقالات مرتبط را با انواع شیوه‌ها مثل مقالاتی که در یک مقاله به آنها استناد شده است و یا مقالاتی که بیش‌ترین استناد را دریافت کرده‌اند شناسایی می‌کنند.

با استفاده از پایگاهی چون اسکوپوس شما می‌توانید مقالات هسته (مقالاتی که بیش‌ترین استناد به آنها شده است) را پیدا کند، همین‌ طور مجلات هسته و شخصیت‌های اصلی حوزه‌ی علمی‌تان را شناسایی کنید. می‌توانید بدانید که چه موضاعتی موضوعات داغ رشته‌ی شما هستند و همین‌طور می‌توانید رشته‌ی خودتان را با رشته‌ی دیگری مقایسه کنید و ببینید که چه جایگاهی دارد.

تمام این کارها را اسکوپوس با استفاده از استناد‌هایی که مقالات به هم داده‌اند انجام می‌دهد برای همین باید کمی در استفاده از منابع دقیق‌تر باشید تا مقاله‌یتان بیش‌تر خوانده شود و رتبه‌ی بهتری پیدا کند.

اسکوپوس کلماتی که مقالات استفاده می‌کنند را تحلیل می‌کند، و مشخص می‌کند که در چه بازه‌ی زمانی چه کلماتی توسط چه مقاله‌هایی در چه حوزه‌هایی استفاده شده است.

آشنا شدن با مجلات و مقالات هسته، افراد اصلی رشته‌یتان باعث می‌شود شما بهتر بدانید چه مقاله‌ و چه مجله‌هایی را برای خواندن انتخاب کنید. و شاید حالا انتخاب نام یک کوه برای اسکوپوس توجیه پذیر‌تر باشد با اسکوپوس شما به بالای قله که همان رسیدن به مجلات و مقالاتی که واقعا نیاز می‌رسید.

البته الزویر شما را همین‌جا تنها نمی‌گذارد و پایگاهی مثل ساینس دایرک را فراهم‌ آورده تا بتوانید تمام متن مقالات را تهیه کنید.

مزایای اسکوپوس هر دانشجو و محققی را ترغیب می‌کند تا از این پیاگاه کتابشناختی استفاده کند. اگر شما هم ترغیب شدید تا از این پایگاه استفاده کنید می‌توانید به آدرس اسکوپوس بروید، اما اسکوپوس و کلا اکثر خدمات الزویر رایگان نیست و از شما پرداخت حق اشتراک می‌خواهد. اگر حق اشتراک پرداخت نکرده باشید با صفحه‌ای چون صفحه‌ی زیر روبه‌رو می‌شوید.

اسکوپوس

 

اگر دانشگاه یا کتابخانه‌ی تان این حق اشتراک را پرداخت کرده باشد می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. اگر دانشجو هستید و دانشگاه‌تان مشترک است حتما استفاده کنید چون بعد از تمام کردن دانشگاه‌ احتمالا به این پایگاه نمی‌توانید دسترسی داشته باشید و از آشنا شدن با این پایگاه بی‌نصیب می‌مانید.

معرفی کتابی در رابطه با اسکوپوس

در وب منابعی در رابطه یادگیری اسکوپوس پیدا خواهید کرد، اما من اینجا می‌خواهم به شما پیشنهاد بدهم که اگر واقعا می‌خواهید این پایگاه را به خوبی بشناسید، کتاب «پایگاه استنادی اسکوپوس از تئوری تا عمل» که توسط چاپار چاپ شده‌ است را بخوانید.

کتاب در چهار فصل تنظیم شده است. در فصل اول به معرفی و بیان مبانی نظری پایگاه پرداخته شده است؛ فصل دوم به سربرگ‌های طراحی شده در اسکوپوس اختصاص داده شده و علاوه بر آن در زمینه برنامه‌های کاربردی تحت عنوان application به عنوان محصولی دیگر از شرکت الزویر که در راستای کمک به کاربران، و برای استفاده از کاربردهای خاص چه در پایگاه اسکوپوس، چه در وبگاه ساینس دایرکت و چه در هاب ، توضیحاتی ارائه شده است.
فصل سوم شیوه‌های جستجو در اسکوپوس، بیان جزئیات صفحات شخصی مجله، نویسنده و سازمان، جزئیات کامل صفحه نتایج و در بخش پایانی به معرفی هاب محصولی دیگر از الزویر که پروانه‌های ثبت اختراع و نتایج وبی را شامل می‌شود، شیوه جستجو و استفاده از نتایج آن پرداخته شده است؛ فصل چهارم که به نوعی نقطه قوت این اثر محسوب می‌شود، استفاده از امکانات ایجاد شده برای انجام تجزیه و تحلیل‌های متعدد اعم از تحلیل نویسنده، موضوع، مجله و مقاله با ارائه روشهای تحلیل به همراه جزئیات کامل می‌پردازد و در پایان آزمایشگاه SCImago، پورتال رتبه بندی مجلات و کشورها معرفی شده است.

برای خرید می‌توانید به کتاب‌فروش‌ها مراجعه کنید و یا به صورت آنلاین از کتاب‌فروشی‌های درون وب بخرید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: