سارا زاهدی

من را نابغه صدا نزن: ستاره‌های ریاضی اروپا

هر چهار سال یکبار انجمن ریاضی اروپا در نشست و کنگره‌ای به ده تن از برترین ریاضیدانانی که اروپایی یا مقیم اروپا هستند جایزه انجمن ریاضی اروپا اهدا می‌کند. اشخاصی می‌توانند این جایزه را کسب کنند که کمتر از ۳۵ سال سن داشته باشند، مقاله و کارشان قبل از ماه اکتبر سال قبل ارائه شده باشد، و قبلا این جایزه را نگرفته باشند.

در بین نام ده تنی که امسال جایزه بردند، نام سارا زاهدی متولد تهران، مقیم سوئد و استادیار مؤسسه فناوری سلطنتی استکهلم نیز دیده می‌شود. در اینحا با سه تن از برندگان این جایزه از جمله سارا زاهدی در مورد ریاضی مصاحبه‌ شده است.

سارا زاهدی

سارا زاهدی

سارا زاهدی متولد  ۱۳۶۱در تهران، اکنون استادیار مؤسسه فناوری سلطنتی استکهلم است. تمرکز تحقیقاتی او در روی روش‌های کامپیوتری محاسبه و ارزیابی هندسه پویا مانند رابط‌های سیال است. تحقیقات او برای تولید زیست‌تراشه‌ بسیار مفید است. انتظار می‌رود به جای انجام آزمایش خون در آزمایشگاه‌های خسته‌کننده و گران‌قیمت، از زیست تراشه‌ها استفاده شود.

زاهدی معتقد است، هر شخصی توان فهم یادگیری اصول ریاضی را دارد. او جامعه‌ علمی ریاضی را برای اینکه ارتباط کافی و خوب با عموم  برقرار نمی‌کند، سرزنش کرد. «ما باید به گروه‌های سنی جوان‌تر آموزش دهیم و به آنها بفهمانیم که چگونه می‌توانند ریاضی را در زندگی‌شان به کار ببرند. باید آموزش برنامه‌نویسی در مدارس به راه بیفتد»

پتر شوتلزه

سارا زاهدی

زمان منبعی با‌ارزش برای پتر شولتزه است. مصاحبه با او بسیار مشکل است، اما بالاخره با مصاحبه کوتاه در حین رفتن به تالار اصلی کنفرانس دانشگاه برلین موافقت کرد. شولتزه خوش‌رفتار و مؤدب است، اما ترجیح می‌دهد با مخاطبان ریاضیدانش صحبت کند تا اینکه صدایش در یک مصاحبه خبری ضبط شود.

شولتزه  متولد ۱۱ دسامبر ۱۹۸۷ است. وی تنها در طی سه نیم سال مدرک کارشناسی، و دو نیم سال مدرک کارشناسی ارشد ریاضیات را گرفت. با پرفسور کامل شدن در ۲۴ سالگی به عنوان جوانترین پرفسور آلمانی شناخته شد. در ۲۷ سالگی با برنده شدن جایزه  «لایبنیتز» جوان‌ترین شخصی بود که تا کنون برنده این جایزه شده شده است.

در حالی که می‌خندید گفت: «حتی نمی‌توانم به ریاضیدان‌ها بفهمانم روی چه چیزی کار می‌کنم.». بعد از اتمام سخنرانیش در اولین روز، به من گفت: بعضی از همکارانش به او گفتند از نیمه‌های سخنرانی به بعد هر کاری کردند، مطالبش را بفهمند نتوانستند. در این‌ مورد گفت: «باور ندارم که شما همیشه باید همه چیز ریاضی را بفهمید.»

«زمانی که دانشجو بودم همیشه در سمینار‌هایی که گرد فالتینگز (تنها فرد آلمانی برنده مدال فیلدز) در مورد هندسه محاسباتی در دانشگاه بن ارائه می‌داد، شرکت می‌کردم، اما چیزی از آنها نمی‌فهمیدم. با این حال احساس می‌کنم که چیز‌هایی بسیاری از همین سیمینار‌ها یاد گرفتم. این تصوری کاملا غلط است، چون همان لحظه فوری مطلبی را نفهمیدید، پس آن مقاله و مطلب بی‌معنی است.»

جیمز مینارد

سارا زاهدی

«تنها نابغه‌ها» مفهومی که جیمز مینارد آن را باطل می‌شمارد. این نظریه‌پرداز ریاضی، محققی در دانشگاه آکسفورد و یکی از ۱۰ برنده امسال جایزه انجمن ریاضی اروپا است. با اینکه او یک دانشگاهی جوان و مشهور است، باور ندارد که ریاضی تنها برای عده‌ای معدود افراد باهوش است.

«مایه تاْسف است، ریاضی فضایی بسته دارد. اغلب ریاضیدانان حرفه‌ای مانند مردم عادی تجربه می‌کنند، فقط ریاضیدان‌ها با بعضی مفاهیم انتزاعی کار می‌کنند که افراد دیگر حوزه‌ها فورا درکش نمی‌کنند. گاهی وقت‌ها «تنها نابغه‌ها» کاملا به ضرر ریاضی است.»

تمرکز پژوهشی جیمز مینارد روی اعداد اول، از قدیمی‌ترین اسرار ریاضی است.  «بعضی از سؤالات اساسی که ممکن است در این مورد بپرسید، سؤالاتی است که هزاران سال پیش مطرح شده است. این موضوع برای من واقعا جذاب است.»

با خنده می‌گوید: «گاهی وقت‌ها احساس بچه‌ای دارم که از معما‌های منطقی لذت می‌برم. گاهی وقت‌ها افراد را قانع می‌کنم تا برای انجام همین کارها برایم هزینه بپردازند». «گمان می‌کنم که ریاضیات چگونگی کارکرد جهان را بیان می‌کند. واقعا هیجان‌انگیز است، که با نشستن پشت میز تحریر و به دست گرفتن یک قلم کاغذ، جهان را بفهمید.»

دیدگاه‌تان را بنویسید: