مقالات زبان فارسی

سهم زبان فارسی در میان مجلات نمایه شده در اسکوپوس

اسکوپوس یکی از سرویس‌های ارائه شده توسط الزویر است که مجلات و مقاله‌ها را نمایه می‌کند و اطلاعات تحلیلی در رابطه با استناد‌ها را در اختیار افراد قرار می‌دهد. مجلات انگلیسی بیش‌ترین مجلات نمایه شده در اسکوپوس هستند، به علاوه مجلات سایر زبان‌ها را نیز می‌توان در اسکوپوس یافت، البته باید مجلات اطلاعات عنوان مقاله، چکیده، منابع و نویسندگان مقاله را به انگلیسی نیز ارائه دهد.

اطلاعاتی که اسکوپوس در رابطه با تعداد مقاله‌های منتشر شده ارائه داده است به ترتیب عبارتند از:

زبان انگلیسی: ۹۲ درصد از مقالات منتشر شده

زبان چینی: ۴ درصد از مقالات منتشر شده

زبان‌های اسپانیولی، آلمانی و فرانسوی: هر کدام ۱ درصد از مقالات منتشر شده

زبان ژاپنی: نیم درصد از مقالات منتشر شده

زبان‌های پرتغالی و روسی: هر کدام  ۰.۴ درصد

زبان ایتالیایی: حدود ۰.۲ درصد

زبان ها ترکی، لهستانی، کره ای، چکی و دانمارکی هر کدام حدود ۰.۱ درصد

زبان فارسی: حدود ۰.۰۶ درصد

 

مقالات زبان فارسی

این آمار فقط آمار مجلات و مقالاتی است که در اسکوپوس منتشر شده است و شاید به دلیل تحریم‌‌ها و مشکلات دیگر به خوبی جایگاه زبان فارسی را نشان ندهد.

زبان فارسی در سال ۲۰۰۹ رتبه‌ی ۳۰ را در این پایگاه داشت، این رتبه در سال ۲۰۱۰ به ۲۸ رسید. در سال ۲۰۱۱ دوباره این رتبه ارتقا یافت و به ۲۴ رسید. درسال ۲۰۱۲ رتبه زبان فارسی ۲۲ شد. در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ رتبه زبان فارسی به ۱۷ رسید و در سال ۲۰۱۵ به ۱۵ ارتقا یافت.

سهم زبان فارسی در مجلات این پایگاه مرتبا در حال افزایش بوده است از حدود ۰.۰۱ درصد در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ به ۰.۰۳ درصد در ۲۰۱۰ رسید و در سال ۲۰۱۲ به ۰.۰۴ درصد رسید. در سال ۲۰۱۳ این رقم دوباره افزایش یافته و به ۰.۰۶ درصد رسید. در سال ۲۰۱۵ نیز همین رقم حفظ شد. اطلاعات سال ۲۰۱۶ کامل نشده است با این حال سهم زبان فارسی در حال حاضر ۰.۰۷ درصد است.

منابع:

بال، زهره، ازتقا دو پله‌ای زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا، خبرگذاری مهر، ۲۰ تیر ۱۳۹۵

دیدگاه‌تان را بنویسید: