پاب اسپیس

ناسا از پایگاه دسترسی آزاد پاب اسپیس رونمایی کرد

می‌خواهید بیشتر در رابطه با سونامی ۱۲۲ متری در مریخ بداند؟ حالا می‌توانید، ناسا به تازگی اعلام کرده است که روی دسترسی آنلاین رایگان عموم به تحقیق‌هایش دارد سرمایه‌گذاری می‌کند. این آزانس فضایی، پورتال وب جدیدی به نام پاب‌ اسپیس (Pubspace)  را ایجاد کرده است. در پاب اسپیس می‌توانید هر چیزی از شانس زندگی یک قمر زحل تا تاثیر پایگاه‌های فضایی بر فولیکول‌های موی فضانوردان پیدا کنید.

اکنون خط مشی‌ ناسا این است که هر تحقیقی که در ناسا انجام می‌شود به پاب اسپس اظافه شود. البته اکنون ۸۵۰ مقاله بیشتر ندارد اما ناسا اعلام کرده دسته‌ای دیگری از مقالات را به زودی به پاب اسپیس اضافه می‌کند.

دانشمند ارشد ناسا، الن استوفن در این زمینه گفت: دسترسی آسان به داده‌های تحقیقی ما موجب می‌شود کارهای ما تاثیر بیشتری داشته باشد. به عنوان دانشمندان و مهندسان ما از تحقیق‌ها گذشتگان برای ایجاد دانش جدید استفاده می‌کنیم.

این قبیل حرکت‌ها نتیجه‌ جنبش دسترسی آزاد است که به تازگی در جامعه علمی سراسر دنیا رواج پیدا کرده است. در ماه می امسال کشورهای عضو اتحادیه اروپا توافقی امضا کردند که تا ۲۰۲۰ دسترسی رایگان به مقالات علمی اروپایی وجود داشته باشد.

این پایگاه دسترسی آزاد هنوز محدودیت‌هایی دارد. ناسا می‌گوید لازم است همه مولفان و مولفان همکار که در ناسا کار می‌کنند باید یک سال پس از انتشار مقاله‌شان یک کپی از آن را به پاب‌اسپیس بسپارند. اما پروانه‌های ثبت اختراع و منابعی که محدودیت قانونی دارند در پاب‌اسپیس قرار نمی‌گیرد.

ناسا برای ایجاد پاب‌ اسپیس از پاب مد سنترال کمک گرفته است. پاب مد سنترال پایگاهی تمام متن است که ژورنال‌های ارائه شده توسط کتابخانه پزشکی را آرشیو می‌کند. ناسا برای دسترسی آسان دائم به تحقیق‌هایی که دانشمندانش انجام می‌دهند از این پایگاه استفاده می‌کند.

ناسا بیان کرده که تا آخر امسال پاب‌اسپیس را تکمیل‌تر می‌کند. اکنون می‌توانید به این پایگاه مراجعه کنید و مقاله‌های تحقیقی جالبی که دانشمندان ناسا تهیه کرده‌اند بخوانید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: