مندلی

آموزش کار با نرم افزار مدیریت ارجاع مندلی: شروع

اگر می‌خواهید مقاله و نوشته‌ای بنوسید یا بخوانید. نرم‌افزار‌های مدیریت ارجاع کار شما را بسیار آسان و موثر می‌کنند.

از میان تعداد فراوانی از این نرم‌افزار‌ها، مندلی نرم‌افزاری متفاوت است. مندلی علاوه بر اینکه ارجاع‌ها را به خوبی مدیریت می‌کند، یک شبکه اجتماعی دانشگاهی نیز هست، که با آن می‌توانید نوشته‌ها و ارجاع‌های خودتان را با دیگر دانشگاهی‌ها به اشتراک بگذارید، آثار و ارجاع‌های دیگر کاربران را ببینید، گروه تشکیل دهید و همکاری فعال با دیگر پژوهشگران داشته باشید.

برای آشنایی با نرم‌افزار‌های مدیریت ارجاع نوشته «با نرم‌افزار‌های مدیریت ارجاع گامی نو در نگارش علمی بر دارید» را بخوانید.

نام مندلی برگرفته از دمیتری مندلیف (پایه‌گذار جدول تناوبی عناصر شیمیایی موسوم به «جدول مندلیف») و گرگور مندل ( پدر دانش ژنتیک نوین) گرفته شده است.

مندلی هم یک مدیریت ارجاع و هم یک شبکه اجتماعی دانشگاهی رایگان است. کاربران با استفاده از این برنامه می‌توانند ارجاعات‌شان را مدیریت و سازماندهی کنند، یادداشت‌ها را به اشتراک بگذارند، با دیگر کاربران همکاری کنند، و محتواهای جدید در زمینه مورد علاقه‌شان بیابند.

همچنان که نوشته‌ها به کتابخانه اضافه می‌شوند، مندلی سعی می‌کند داده‌های کتابشناختی نوشته‌ها را بیابد. سپس کاربران خود می‌توانند اطلاعات کتابشناختی نادرست و پیدا‌ نشده را اصلاح و اضافه کنند. ذخیره آنلاین اطلاعات به کاربر اجازه می‌دهد از هر نقطه و جایی به داده‌ها دسترسی داشته باشد.

بیشتر تمرکز مندلی روی شبکه اجتماعی دانشگاهی است. مندلی کاربران را تشویق می‌کند تا پروفایل کاملی از آثار و زمینه‌های مورد علاقه‌یشان ایجاد کنند، و با دنبال کردن کاربران فردی، گروهی عمومی بسازند. کاربر با حضور آنلاین می‌تواند از اطلاعات ارائه شده در همکاری‌ها و شبکه‌ها استفاده کند.

شروع کار با مندلی

برای استفاده از مندلی به رایگان حسابی در مندلی بسازید و مندلی دسکتاپ را دانلود کنید. مندلی دسکتاپ برای سیستم‌های ویندوز، مک و لینوکس موجود است.

بعد از نصب مندلی دسکتاپ، وب ایمپورتر را نیز نصب کنید. با استفاده از وب ایمپورتر، می‌توانید ارجاع‌ها و فایل‌هایی چون پی‌.دی.اف را مستقیم به کتابخانه شخصی خود در مندلی انتقال دهید. طیف گسترده‌ای از سایت‌ها از وب‌ ایمپورتر پشتیبانی می‌کنند و تعداد بسیار زیادی نیز شروع به پشتیبانی از آن کرده‌اند.

از دیگر ابزارهای کاربردی که باید نصب کنید، افزونه پردازشگر واژه است. با استفاده از این افزونه به راحتی می‌توانید ارجاع‌ها را به اسناد وُرد یا اُپن آفیس اضافه کنید. برای نصب این افزونه در مندلی دسکتاپ روی منوی Tools کلیک کرده و این افزونه را بیابید.

نسخه‌های مندلی

برنامه مندلی برای آیفون و آیپد در دسترس است. می‌تواند به رایگان از فروشگاه اپل دانلود کنید.

نسخه تجاری مندلی برای کاربرانی که به فضای زیاد و اضافه کردن تعداد بیشتر کاربران به گروه، نیاز دارند موجود است.

پشتیبانی فنی

مندلی شما را تنها نمی‌گذارد. مندلی منبعی غنی از آموزش‌های ویدیویی و متنی را در سایت خود قرار داده است.

راهنمای شروع کار با مندلی که درون سایت مندلی است، گام‌های اساسی که تازه کاربران مندلی باید بدانند گرد‌ آورده است. راهنمایی بسیار ساده همراه با توضیحات که بسیار مفید است.

همچنین می‌توانید آموزش‌های ویدیویی بسیار خوبی در سایت مندلی بیابید. کانال یوتیوب مندلی نیز این آموزش‌ها را فراهم کرده است. ویدیو‌های مندلی به مندلی منیت معروف است. کاربران با استفاده از این ویدیو‌ها می‌توانند بسیاری از کارکردهای رایج این برنامه را بیاموزند.

پورتال پشتیبانی مندلی نیز برای پاسخ به مسائل رایج کاربران در کار با مندلی ایجاد شده است. کاربران می‌توانند سوالاتشان را بپرسند و به بخش پشتیبانی ایمیل بزنند.

از دیگر بخش‌های مفید بخش‌ سوالات پر تکرار است که اطلاعات خوبی از آن می‌توانید به دست آورید.

وبلاگ، فیسبوک و توییتر مندلی اطلاعات بسیار خوبی در رابطه تاریخچه مندلی، به روز رسانی‌ها، اطلاعیه‌ها و … را فراهم آورده است. حتی نمونه‌هایی از کاربران مندلی را  می‌توانید در وبلاگ مندلی بیابید. قسمت سری‌های How-To در وبلاگ مندلی اطلاعاتی با ارزش در رابطه با فوت و فن‌های مندلی و آموزش استفاده از آن را فراهم آورده است.

این اولین نوشته از مجموعه آموزش‌های استفاده از مندلی است. در نوشتار‌های بعدی به چگونگی وارد کردن داده‌ها به مندلی، فوت‌ و فن‌های این برنامه و … پرداخته خواهد شد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: