مکتب خونه

معرفی وب‌سایت مکتب خونه

اگر یک دانشجوی پیام نوری یا دانشجویی در یکی از دانشگاه‌های به نسبت سطح پایین‌تر از دانشگاه‌های برتر کشور هستید حتما با خودتان اندیشیدید که سطح شما به نسبت دانشجویان دانشگاه‌های برتر کشور پایین‌تر است.

یک دانشجوی پیام نوری به احتمال زیاد شاغل است و نمی‌تواند در کلاس‌هایش شرکت کند. حتی اگر هم که شرکت کند متاسفانه کیفیت برخی از کلاس‌های درس بعضی از واحد‌ها و مرکز‌ها چندین بالا نیست و چندان فرقی با رفتن یا نرفتنش نمی‌کند. شاید تفاوت سر کلاس رفتن با نرفتن در نمره‌ی میان ترم باشد و بس. بنابراین شکاف بسیار بزرگی بین دانشجویان این دانشگاه با دانشجویان دانشگاه برتری که از بهترین استاد‌های کشور برخوردار می‌شوند وجود دارد.

وضعیت دانشگاه آزاد نیز چندان بهتر از پیام نور نیست.

در دانشگاه‌های سطح پایین دولتی شاید کمی وضعیت بهتر باشد، اما اساتید آنها نیز بهترین اساتید کشوری نیستند و سطح کلاس درس‌شان با کلاس‌های درس دانشگاه‌های برتر بسیار متفاوت است.

برای کم‌ رنگ کردن این شکاف مکتب خونه گام بسیار خوبی برداشته است. مکتب خونه در هر ترم تحصیلی، تعداد مشخصی درس از دانشگاه های برتر کشور را با هماهنگی استاد درس شروع به فیلم برداری می کند. سپس در طول ترم با ضبط جلسات درس، جلسات به صورت منظم و به مرور زمان با کمترین فاصله از برگزاری آن کلاس در دانشگاه، بر روی وبسایت قرار می گیرند.

به علاوه بر دروس «ترم جاری»، مکتب خونه سعی می کند که درس های آموزشی متنوع با موضوعات مختلف را با اجازه از مولفان آنها ( در صورت امکان )، بر روی سایت قرار دهد. آموزش “نرم افزارهای کاربردی”، درس های«دانشگاه های برتر دنیا» و «خان آکادمی» از این دسته هستند.

همچنین برخی دانشجویان یا اساتید علاقمند، که علاقه دارند درسهای دانشگاهشان بر روی وبسایت مکتب خونه قرار بگیرد، از کلاس های ارائه شده در دانشگاهشان فیلم برداری می کنند و فیلم ها را برای مکتب خونه ارسال می کنند تا در صورت داشتن استانداردهای سایت، بر روی وبسایت مکتب خونه قرار بگیرد. درسهایی مانند درسهای «پژوهشگاه رویان»، «دانشگاه صنعتی همدان» یا «دانشگاه صنعتی اصفهان» از این دسته هستند. شما نیز اگر علاقمند به فیلم برداری از کلاستان و قرار گرفتن آن روی مکتب خونه هستید، با ما تماس بگیرید.

اکنون مکتب خونه با بیش از ده دانشگاه برتر این همکاری می‌کند تا بتواند محتوای آموزشی کلاس‌های درس این دانشگاه‌ها در اختیار تمامی افراد قرار دهد. دانشگاه‌هایی که با مکتب خونه همکاری می‌کنند عبارتند از :

دانشگاه صنعتی شریف
دانشگاه تهران
دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه تربیت مدرس
دانشگاه صنعتی همدان
دانشگاه اصفهان پژوهشگاه رویان
خان آکادمی
باشگاه دانش پژوهان جوان
اگر می‌خواهید ویدیو‌های آموزشی‌تان را در مکتب‌خونه پیدا کنید چند تا راه دارید یکی اینکه از درون خود سایت به جستجو بپردازید و یا اینکه از جستجوی گوگل استفاده کنید. برای کار کافیست روی این لینک کلیک کنید و به جای شبکه نام درس مورد نظرتان را بنوسید.

فراهم کردن دسترسی و ایجاد هر نوع ویدیوی آموزشی با تخته سفید

 

مکتب خونه پا از تهیه‌ی تویدیو‌های کلاس‌های آموزشی اساتید فراتر گذاشته است و با رونمایی از تخته سفید این امکان را فراهم کرد تا هر شخصی بتواند هر ویدیوی آموزشی که تهیه کرده است را منتشر کند. با این کار دسترسی به ویدیو‌های آموزشی بسیاری را فراهم کرد.
ویدیو‌های آموزش درون تخته سفید طیف گستره‌ای را شامل می‌شود از چگونگی کار با پایگاه ساینس دایرکت گرفته تا انجام یک جوشکاری خوب. اکنون به راحتی می‌توانید به این ویدیو‌ها دسترسی داشته باشید.
بابرداشتن محدودیت‌های رعایت کردن قوانین سفت و سخت آموزشی در ویدیو‌ها افراد مختلف را قادر ساخت تا ویدیو‌های آموزشی بسیار زیادی را تولید کنند و به اشتراک بگذارند.

دیدگاه‌تان را بنویسید: