یادگیری گرامر

در یادگیری انگلیسی اولویت را به یادگیری گرامر بدهید

برای انجام هر کاری باید هدف خودمان را از پیش مشخص کنیم، این قاعده در یادگیری و خصوصا یادگیری زبان انگلیسی نیز الزامی است، پس اولین گام این است که هدفمان از یادگیری زبان چیست؟ آیا برای بورسیه شدن و موفق شدن در امتحانات تافل و آیلتس می‌خواهیم زبان را یاد بگیریم، و یا می‌خواهیم مقاله‌ها و کتاب‌های انگلیسی را روان بخوانیم، واضح است اگر برای موفق شدن در تافل بخواهیم زبان را یاد بگیریم باید همه‌‌ مهارت‌های زبانی یعنی خواندن (Reading)، نوشتن (Writing)، صحبت کردن (Speaking)، گوش کردن (Listening) را یاد بگیریم، اما برای خواندن مقالات تنها باید روی مهارت خواندن تمرکز کنیم.

از این حرف‌ها که بگذریم، برای یادگیری هر یک از این مهارت‌ها هم باید گرامر را به خوبی درک شود و هم دامنه‌ واژگان بسیار بالا باشد. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که اولویت یادگیری گرامر و لغت یکسان نیست. در اینجا هم مشخص کردن هدف بسیار می‌تواند مفید باشد، اگر می‌خواهید امتحان تافل بدهید باید هم روی یادگیری واژگان و هم روی یادگیری گرامر وقت بگذارید، اما اگر هدف خواند مقاله‌ها و کتاب‌های انگلیسی است، یادگیری گرامر اولویتش بیشتر است، خوب واضح است اگر در  متنی به  لغت نا آشنایی برخورد کنید، راحت می‌توانید به انواع فرهنگ‌لغت‌های الکترونیکی و چاپی مراجعه کنید و در عرض چند ثانیه معنی لغت را در بیاورید، اما گرامر پیدا کردنش به این آسانی نیست.  جمله‌ پایین را در نظر بگیرید:

.Do as you are told

اگر از آن جمله افرادی هستید که آشنایی با ساختار جملات امری و مجهول ندارید، با اینکه معنی تک تک لغات این جمله را می‌دانید، نمی‌توانید معنیش را بفهمید و بدانید این جمله چه می‌گوید. علاوه بر این، چیزی به نام «فرهنگ گرامر» مثل فرهنگ لغت، وجود ندارد تا شما وقتی به مشکلی بر خوردید به آن مراجعه کنید، حتی اگر هم که چنین فرهنگی باشد، چون اصلا نوع گرامر جمله مشخص نیست، باز سردرگم می‌مانید و نمی‌دانید به کدام قسمت این فرهنگ مراجعه کنید. پس بهتر است به جای اینکه تمام وقتمان را صرف یادگیری واژگان کنیم، ابتدا به تقویت گرامر بپردازیم و بعد برویم سراغ بالا بردن دامنه واژگان.

یادگیری گرامر

برای یادگیری گرامر منابع زیادی منتشر شده است، من خودم از گرامر این یوز استفاده می‌کنم که بسیار خوب و عالی یادگیری گرامر از ابتدا تا انتها شرح داده است، وحید دامن‌افشان پیشنهاد می‌کند از کتاب «زبان انگلیسی، از دبیرستان تا دانشگاه» نوشته عباس فرزام  که انتشارات باستان آن را در ۴۴۸ صفحه منتشر کرده است استفاده شود. این کتاب، تا به حال، نزدیک به ۶۰ بار تجدید چاپ شده است برای یادگیری گرامر استفاده شود. این کتاب از معرفی حروف الفبای انگلیسی یادگیری را شروع کرده و رفته رفته گرامر مورد نیاز برای آزمون تافل هم پوشش داده است.

برای آشنا شدن با گرامر این یوز من قبلا نوشته‌ای را در خصوص معرفی این کتاب منتشر کردم. برای تهیه کتاب «زبان انگلیسی، از دبیرستان تا دانشگاه» هم می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین مثل آدینه بوک آن را خریداری کنید.

یادگیری واژگان

یادگیری گرامر
۵۰۴ واژه یکی از کتاب‌های خوب برای بالا بردن دامنه واژگان

کتاب‌های مثل  «۵۰۴ واژه»، «واژگان ضروری برای تافل»، «۴۰۰ واژه ضروری تافل»، «۱۱۰۰ واژه» و… در بازار موجود هستند که با تهیه‌ آن‌ها می‌توانید دامنه واژگان‌تان را تقویت کنید. برای یادگیری و خواندن بهتر این کتاب نکات زیر را به خاطر بسپارید:

۱- سعی کنید لغت‌ها را در درون جملات یاد بگیرید، یک لغت جندین معنی دارد، شما اگر آن را در قالب جملات یاد بگیرید می‌توانید بهتر به خاطرش بسپارید.

۲-  از نسخه‌های ترجمه‌ این کتاب‌ها استفاده نکنید، سعی کنید همان کتاب اصلی انگلیسی را تهیه کنید، بدین ترتیب چون ترجمه‌ای پیش رو ندارید حجم مطالبی که یاد می‌گیرید چند برابر می‌شود و با ساختار و گرامر انگلیسی نیز بیشتر آشنا می‌شوید.سعی کنید

۳-  استفاده از تکنینک لابینتر روشی بسیار کارا در یادگیری لغات این کتاب‌ها است. از آن استفاده کنید.

یکی از راهای دیگری که دامنه واژگانی شما را شگفت آورانه افزایش می‌دهد، خواندن مقالات و کتاب‌های انگلیسی است، با این کار شما هم از خواندن یک مقاله، کتاب، یا سایت‌های خبری لذت خواهید برد و هم مجبور می‌شوید تا بیشتر لغات را به خاطر بسپارید. می‌توانید مقالات سایت یاهو را بخوانید، یا کتاب‌های گوگل را و … . و از خواندن این‌ها لذت ببرید.

منابع

panevis

دیدگاه‌تان را بنویسید: