IPv6

IPv6 : نسل بعدی اینترنت، اینترنت را گونه‌ای دیگر ببینید

اینترنت مجموعه‌ای از کامپیوترهای متصل به هم است و این کامپیوترها با آی پی شناخته می‌شود. با ظهور IPv6 نسل بعدی اینترنت پدیدار می‌شود.

پروتکل اینترنت نسخه ۶ یا (IPv6) یک پروتکل لایه شبکه است که ارتباطات داده را روی بیش از یک بسته شبکه سوییچ شده ممکن می‌سازد. سویچ بسته شامل ارسال و دریافت داده در بسته‌های بین دو نود در یک شبکه است.

این استاندارد برای پروتکل IPv6  به وسیله نیروی کار مهندسی اینترنت موسوم به (IETF) در ۱۹۹۸ منتشر شد. مشخصات IETF برای IPv6 مشخه RFC 2460 است. قرار بود آی پی نسخه ۶به طور گسترده جایگزین نسخه ۴ پروتکل اینترنت (IPv4) که ستوتن فقرات اینترنت مدرن است بشود. اغلب از IPv6 به عنوان «نسل بعدی اینترنت» نام برده می‌شود چون قابلیت گسترده‌ای دارد و اخیرا توسعه‌های مقیاسی بزرگی یافته است. در سال ۲۰۰۴، ژاپن و کره اولین کشورهایی بودند که گسترش عمومی IPv6 را تجربه کردند.

رشد انفجاری دستگاه‌های تلفن همراه از جمله گوشی‌های موبایل، کامپیوترهای نوت‌بوک، و دستگاه‌های دستی بی‌سیم باعث نیاز به بلاک‌های آدرس‌های IP دیگری را ایجاد کرد. IPv4 اکنون حداکثر از ۴.۳ میلیارد آی پی منحصر به فرد پشتیبانی می‌کند. آی پی نسخه ۶ حداکثر از ۲۱۲۸ آدرس‌های (۳۴۰,۲۸۲,۳۶۶,۹۲۰,۹۳۸,۴۶۳,۴۶۳,۳۷۴,۶۰۷,۴۳۱,۷۶۸,۲۱۱,۴۵۶) پشتیبانی می‌کند. پیشرفت‌های اخیر در فناوری شبکه از جمله ترجمه آدرس شبکه (NAT) موقتا نیاز به آی پی های جدید را کم کرد. با این حال برآوردهای اخیر نشان می‌دهد که پس از چند سال IPv4 دیگر نتواند از بس اینترنت بر بیاید.

IPv4 و IPv6  معماری مشابهی دارند. اکثر پروتکل‌های لایه انتقال (transport) که با IPv4 کار می‌کنند می‌توانند با پروتکل آی پی نسخه ۶ نیز کار کنند. انتظار می‌رود بیشر پروتکل‌های لایه کاربرد (application) به غیر از (FTP) با IPv6 سازگار باشند. FTP برای تسهیل انتقال داده از آرس‌های لایه شبکه تعبیه شده استفاده می‌کند. یک آدرس IPv6 شامل هشت گروه چهار رقمی مبنای شانزده (هگزادیسمال) است. اگر یک گروه شمال چهار صفر باشد، نوتیشن (نوشته) می‌تواند به وسیله دو نقطه (:) به جای صفر کاهش یابد.

مزیت اصلی نسخه ۶ پروتکل اینترنت افزایش فضای آدرس آن است. طول ۱۲۸ بیتی آدرس‌های IPv6 مزیت‌های بیشتری نسبت به طول ۳۲ بیتی آدرس‌های IPv4 دارد و اجازه تعداد تقریبا نامحدودی از آدرس‌هی آی پی منحصر به فرد می‌دهد. اندازه فضای آدرس IPv6 در برابر فعالیت‌های مخربی مانند اسکنینگ کمتر آسیب‌پذیر است. بسته‌های آی پی نسخه ۶ می‌توانند بارهای بزرگتری نسبت به بسته‌های IPv4 حمل کنند و در نتیجه بهره‌وری و توان عملیاتی انتقال را افزایش دهند.

نکته کلیدی افزایش استفاده از IPv4 پشتیبانی محلی از دستگاه‌های موبایل است. آی پی نسخه ۶ از پروتکل IPv6 موبایل (MIPv6) پشتیبانی می‌کند که دستگاه‌های تلفن همراه را قادر به سويیچ بین شبکه‌ها و دریافت اعلان رومینگ بدون در نظر گرفتن محل فیزیکی می‌سازد. MIPv6 مشخصه‌ای از پروتکل آی پی ۶ نسخه ۵ است که در طول طراحی IPv6 استوار طراحی شده است. IETF مشخصات جداگانه‌ای برای MIPv6 دارد که ساختار داده، پیام‌رسانی و نیاز‌های امنیتی را توضیح می‌دهد.

پیکربندی خودکار دیگر قابلیت IPv6 است که مزایای فراوانی برای مدیران شبکه دارد. دستگاه‌های IPv6 به طور مستقل می‌توانند خودشان را زمانی که به دیگر دستگاه‌های IPv6 متصل می‌شوند خوکار پیکربندی کنند. وظایف پیکربندی که که می‌تواند به صورت خودکار انجام شود شامل تعیین آدرس آی پی و شماره‌گیری دستگاه است. یک روتر IPv6 قادر است آدرس IPv6 خودش را با استفاده از پارامترهای آدرس‌گذاری لایه پیوند داده (data link) تعیین کند. IETF  راهنمای RFC 2462 برای پیکر بندی خودکار آی پی نسخه ۶ تهیه کرده است.

پروتکل IPv6، آی پی نسخه چهار را با افزایش اقدامات احراز هویت و حریم خصوصی بهبود می‌بخشد. IPSec امنیتی تعبیه شده درون مشخصه‌ IPv6 مدیریت رمزگذاری و احراز هویت بین هاست‌ها را مدیریت می‌کند. بدین وسیه چارچوب امنیتی برای ترافیک داده میان هاست‌ها که وابسته به برنامه‌های کاربردی هاست‌ها است را برقرار می‌سازد. با این روش، آی پی نسخه ۶ چارچوب امنیتی انتها به انتها کارا برای انتقال داده در هاست یا سطح شبکه را فراهم می‌کند.

توسعه شبکه‌های IPv6 در حال گسترش است. هنوز IPv4 پروتکل اینترنتی است که به طور گسترده استفاده می‌شود. آمریکا، چین، و هند اخیرا آی پی نسخه ۶ را مستقر و سرمایه گذاری‌های فراوانی در خصوص زیرساخت‌های شبکه IPv6 کرده‌اند. شرکت‌هایی چون مایکروسافت و اپل دستگاه‌ها و نرم‌افزارهایشان را سازگار با پشتیبانی از IPv6 می‌سازند.

در ایران نیز توسعه شبکه‌های IPv6 افزایش یافته است. اخیرا شرکت ایرانسل از مهاجرت به مهاجرت به نسخه ۶ پروتکل اینترنت خبر داده بود.

منبع: whatismyipaddress

دیدگاه‌تان را بنویسید: