سرویس‌های گوگل

ابزار‌های گوگل برای کمک به دانشجویان و محققان

وقتی به دانشگاه می‌روید و یا شغل‌تان یک شغل علمی است، طیف وسیعی از کارها که نیاز به پیدا کردن اطلاعات دارد را باید انجام دهید. برای یک دانشجو پیدا کردن اطلاعات و سازماندهی آن بسیار مهم است. اینترنت منبعی پر از اطلاعات است، اما همین زیاد بودن اطلاعات گاهی وقت‌ها شما را به درد سر می‌اندازد، در اینجور مواقع باید ابزار‌های داشته باشید که این اطلاعات را قشنگ سازماندهی کنند تا شما به تنیجه‌ی دلخواه‌تان برسید.
همان‌طور که می‌دانید گوگل یک موتور جستجوی بسیار قوی است، اما گوگل به علاوه‌ی موتور جستجویش دیگر ابزار‌های بسیار زیادی دارد که به کار محققان و دانشجویان می‌آید. در اینجا چند تا از این ابزار‌ها که به شما کمک می‌کنند تا در کارهای علمی‌تان موفق‌تر باشید معرفی می‌کنیم.

جستجوی گوگل برای محققان و دانشگاهیان

کار گوگل بیشتر از انجام دادن یک جستجوی کلی است. در اینجا بعضی از ابزار‌هایی که به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات شگفت‌انگیزی به دست بیاورید را معرفی می‌کنیم.

گوگل اسکالر

سرویس‌های گوگل
با گوگل اسکالر به راحتی مقالاتتان را پیدا کنید و مقاله نوشتن را شروع کنید.

این موتور جستجو مقالات علمی و داوری شده را پیدا می‌کند. به علاوه‌ی این مقالات، مجلات، مطالعات موردی و بیانیه‌های دولتی را می‌یابد. شما می‌توانید شیوه‌ی استفاده از این موتور جستجو را در نوشته‌ی «نوشتن مقاله‌یتان را با گوگل اسکالر شروع کنید» و یا «آموزش جستجوی پیشرفته در گوگل اسکالر» پیدا کنید و با گوگل اسکالر به خوبی کار کنید.

گوگل پتنتس (Google Patents)

با استفاده از این ابزار گوگل می‌توانید میلیون‌ها پرونده‌ی ثبت اختراع را ببینید. سرویس جالبی است با کلی از تصاویر و نمودار، پیشنهاد می‌کنم ببینیدش.

کتاب‌های گوگل

سرویس‌های گوگل

 

با این سرویس می‌توانید هزاران کتاب چاپی که گوگل نسخه‌ی الکترونیکیش را تهیه کرده است ببینید. از کم‌ارزش‌ترین کتاب‌ها تا کتاب‌های پر ارزش علمی و فلسفی را می‌توانید جستجو کنید، آن‌ها را ذخیره کنید و بخوانید.

جستجوی آرشیو خبرهای گوگل( Google News Archive Search)

گوگل علاوه بر جستجوی خبر‌های روز می‌توانید خبرهای چندین سال گذشته (مثل ۲۰۰ سال گذشته) را در قالب الکترونیکی مشاهده کنید.

موتور جستجوی شخصی‌سازی گوگل

با این سرویس گوگل می‌توانید برای سایت و یا وبلاگ‌تان موتور جستجو بسازید و یا برای هر سایت دیگری و از این موتور جستجوی شخصی برای جستجو استفاده کنید. به علاوه می‌توانید به موتور جستجویی بسازید که در یک زبان خاص (مثل فارسی) جستجو را انجام دهد.

تاریخجه‌ی وب

با استفاده از این سرویس می‌توانید جستجو‌های قبلی‌تان را ببینید، گوگل جستجو‌هایی که در روز‌های مختلف با گوگل انجام دادید را به شکل ارائه دادن‌شان با زمان نشان می‌دهد و همین طور جستجو‌هایتان را دسته‌بندی می‌کند. البته گوگل از این سرویس و … برای پیدا کردن نتایج جستجوی‌تان استفاده می‌کند.

با گوگل منابع علمی‌تان را سازمان‌دهی کنید

به عنوان یک دانشجو یا یک شاغل علمی، بسیار مهم است تا اطلاعات‌تان را به گونه‌ای سازماندهی کنید که سریع بتوانید آنها را بازیابی کنید. در اینجا برخی از ابزار گوگل که شما را در سازماندهی اطلاعات‌تان یاری می‌دهد آورده شده است.

گوگل درایو

 

این سرویس گوگل مانند یک دستگاه ذخیره‌سازی مجازی کار می‌کند. مانند درایو کامپیوترتان یا فلش‌تان می‌توانید فایل‌ها را بارگذاری کنید، پوشه بسازید، فایل‌های word ، power point و exel را ایجاد کنید. مدیریت این فایل‌ها در گوگل درایو مطمئن‌تر است چون دیگر نگرانی گم کردن و از دست‌دادن فایل‌هایتان را ندارید به علاوه رابط کاربری آن بسیار قشنگ و جذاب است. همچنین می‌توانید با گوگل درایو فایل‌های‌تان را به اشتراک بگذارید.

آلرت

اگر بخواهید در رابطه با موضوعی تا اطلاعات جدید در وب ایجاد شد با خبر شوید می‌توانید از این سرویس استفاده کنید. می‌توانید آلرت‌ها را تنظیم کنید که آیا به شما هر روز فرستاده شود یا چند روز یک‌بار.

دسکتاپ

با این ابزار گوگل می‌توانید دسکتاپ‌تان را آنطور که می‌خواهید مرتب بچینید. در یک لحظه دیدن هر چیزی که نیاز دارید، دسترسی شما را بسیار آسان می‌سازد.

ابزار گوگل برای برقراری ارتباط بین دانشگاهیان

گوگل داکس

سرویس‌های گوگل
با گوگل داکس فایل‌های متنی‌تان را بارگذاری کنید بنوسید و در ایجاد یک مقاله‌ی گروهی مشارکت کنید.

با استفاده از این سرویس گوگل می‌توانید متن‌هایتان را به صورت آنلاین بنوسید و یا از کامپیوتر‌تان آپلود کنید. به علاوه بر این می‌توانید متن‌ها و مقاله‌هایتان را به صورت مشترک با دیگران بنوسید و یا به اشتراک بگذارید.

فرستادن به گوشی

سایت‌های گوگل

با داشتن حساب در گوگل می‌توانید به صفحه‌ی سایت‌های گوگل بروید و وبسایت شخصی خود با ضرفیت ۱۰ گیگابایت بسازید. می‌توانید هر چند صفحه که خواستید ایجاد کنید و همین‌طور می‌توانید چندین وب‌سایت داشته باشید.

هنگ‌اوتس (hangouts)

با این سرویس گوگل می‌توانید با دوستان‌تان در ارتباط باشید و تماس‌های متنی، صوتی و تصویری داشته باشید. همین‌طور می‌توانید یک گروه با بیش‌تر از ۱۰۰ نفر ایجاد کنید و با ۱۰ نفر به طور همزمان مکالمه صوتی داشته باشید.

ما در اینجا این ابزارهای گوگل را معرفی کردیم، اما گوگل محدود به این تعداد نیست بسیار خدمات بیشتری دارد در اینجا فقط خواستیم شما را از خدمات متنوع گوگل آگاه کنیم. در نوشته‌های دیگر  خدمات گوگل را مفصل‌تر شرح می‌دهیم.

می‌توانید با مراجعه به «لیست سرویس‌های گوگل برای شما» و «لیست سرویس‌های گوگل برای کسب‌و‌کار»  به لیست خدمات گوگل که توسط خود گوگل بیان شده دست بیابید. این لیست ممکن است کامل نباشد ما سعی می‌کنیم خدمات کامل گوگل را در نوشته‌های بعدی کاملا شرح دهیم.

دیدگاه‌تان را بنویسید: