برای خنگ‌ها

داستان موفقیت مجموعه کتاب‌های «برای خنگ‌ها» یا کتاب‌های فور دامیز

وایلی با انتشار کتاب‌های «برای خنگ‌ها» به سرعت شهرتی جهانی یافت. هدف این مجموعه کتاب‌ها فراهم آوردن محتوایی آموزنده که خواندنش لذت بخش‌ و سرگرم کننده باشد است.

با انتشار «داس برای خنگ‌ها»  در نوامبر ۱۹۹۱ انتشار این کتاب‌‌ها آغاز شد.  اکنون با بیش از ۲۵۰ میلیون کتاب چاپی، چگونگی انجام کارها در حوزه‌های مختلف از آشپزی گرفته تا یادگیری زبان را به زبانی ساده و لذت بخش توضیح می‌دهد.

انگیزه

در ۱۹۸۷ فناوری‌های جدید یک باره در همه جا پخش شدند. راهنما و دستور‌العملی که برای استفاده از این سیستم‌ها نوشته می‌شد فهمیدنش بسیار خسته‌کننده و مشکل بود. به یکی از فروشگاه‌ها‌ی کامپیوتر، مشتری‌‌‌‌ای که چیزی از کامپیوتر نمی‌دانست و اعصابش از دست این راهنما‌ها خورد شده بود مراجعه کرد. گفت: یک کتابی ساده‌تر از این دستور‌العمل‌ها می‌خواهم. فروشنده از او پرسید: مثلا چه جور کتابی. او گفت: مثلا داس برای خنگ‌ها.  مدیران انتشارات وایلی این داستان برایشان جالب بود، با خود اندیشیدند که باید افراد زیادی در سراسر دنیا با چنین مشکلی مواجه باشند. فکر ایجاد مجموعه کتاب‌های «برای خنگ‌ها» از اینجا آغاز شد.

از همان اوایل «برای خنگ‌ها» ساده و پر مفهوم نوشته می‌شد. «برای خنگ‌ها» برای افراد مظطرب و ناامید از کار کردن با سیستم‌ها نوشته می‌شد تا با استفاده از کتابی که نه تنها مفاهیم مشکل را به سادگی توضیح می‌دهد، بلکه خواندنش لذت بخش است، مطالب مشکل را به راحتی و با لذت بیاموزند. به کار بردن مطالب خودمونی‌تر، چند تا شکل خنده‌دار و کارتونی کتاب «برای خنگ‌ها» را تشکیل داد.

آیا «برای خنگ‌ها» توهین است!؟

در نوامبر ۱۹۹۱ وقتی «داس برای خنگ‌ها» چاپ شد. اکثر کتابفروشی‌ها از پذیرفتن چنین کتابی خودداری کردند. همه بر این باور بودند که چنین عنوانی توهین به مشتری و خواننده است. ناشر صحبت‌های زیادی با منتقدان کرد.سرانجام آنها را قانع کرد که چنین عنوانی برای بهتر شناخته شدن مفاهیم کتاب به خوانندگان انتخاب شده و می‌خواهد بگوید که به اندازه‌ای ساده نوشته شده که هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند. بالاخره بعضی از کتابفروشی‌ها فرصتی به ناشر دادند، مشتریان هم متقاعد شدند.

اکنون مجموعه کتاب‌های برای خنگ‌ها شهرتی جهانی بسیار یافته و به ۳۰ زبان مختلف ترجمه شده است. با اینکه تمرکز اولیه روی مسائل مرتبط با کامپیوتر بود اکنون در زمینه‌های بسیاری فعال دارد.

وبسایت برای خنگ‌ها

برای خنگ‌ها محدود به کتاب‌های چاپی نیست، نرم‌افزار‌ها، ویدیو‌ها و خود وبسایت در دسترس هستند.

در وبسایت برای خنگ‌ها می‌توانید نوشته‌های ساده و جذابی که چگونگی انجام انواع کارها را شرح می‌دهد بیابید. همچنین منابع الکترونیکی، و لیست کتاب‌های چاپی که ارائه می‌دهد را نیز می‌توانید در خود وبسایت بیابید.

منابع

داستان موفقیت برای خنگ‌ها. وبسایت برای‌ خنگ‌ها

دیدگاه‌تان را بنویسید: