برنامه‌ریزی منابع سازمانی

کتابی ساده و کامل برای یادگیری ERP

کتابی که می‌خواهیم معرفی کنیم در رابطه با سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی که به اختصار ERP نامیده شود است. این سیستم نرم‌افزاری یکی از گران‌ترین و پیچیده‌ترین نرم‌افزار‌های موجود در دنیاست. شرکت‌هایی که در کسب‌و‌کارشان از این سیستم استفاده می‌کنند، با پیش افتادن از رقبایشان به سود‌های بسیار زیاد دست پیدا می‌کنند و مشتریان‌شان هم از آنها راضی‌تر هستند.

شرکت‌های پیشرو در این زمینه سپ و اوراکل ،  از فروش محصولاتشان به ایران خود‌داری می‌کنند. سپ تنها نسخه‌های قدیمی را به ایران می‌فروشد. اورالکل نه تنها هیچ یک از مجصولاتش به ایران نمی‌فروشد، بلکه اعلام کرده است از کسانی که محصولاتش به ایران بفروشند شکایت خواهد کرد. حتی وبسایت اوراکل برای آپی‌‌های که از ایران می‌آیند بسته شده‌ است.

اگر شما مدیر کسب‌و‌کار یا صاحب کسب‌و‌کار هستید آشنا شدن با این نرم افزار برایتان ضروری است. اگر دانشجو و فرد علاقه‌مند به حوزه کسب و کار هستید حتما باید با سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی آشنا شوید.

یکی از بهترین کتاب‌هایی که در این زمینه نوشته شده است، کتاب مفاهیم برنامه ریزی منابع سازمانی نوشته الن مانک استادیار مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی دانشگاه دلاویر و برت واگنر دانشیار گروه مدیریت دانشگاه میشیگان است که توسط انتشارت کورس تکنلوژی منتشر شده است.

برنامه‌ریزی منابع سازمانی
برت واگنر و الن مارک، نویسندگان کتاب مفاهیم برنامه‌ریزی منابع سازمانی

این کتاب از معروف‌ترین و رایج‌ترین کتاب‌هایی است که اکثر دانشگاه‌های دنیا آن را به عنوان منبع درسی برای یادگیری سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی معرفی می‌کنند.

ویژگی‌های کتاب

این کتاب به قدری ساده نوشته شده، که حتی یک غیر انگلیسی زبان که آشنایی مختصری با انگلیسی دارد، به راحتی می‌تواند از این کتاب استفاده کند و مطالبش را بفهمد. دسته‌بندی شدن مطالب به گونه‌ای که هم با هم مرتبط هستند و هم می‌توان هر فصل را جداگانه بدون وابستگی به فصل‌های دیگر مطالعه کرد از دیگر ویژگی‌های خوب این کتاب هستند.

مفاهیم کتاب از ابتدایی‌ترین مباحث کسب‌وکار شروع می‌شوند و رفته‌ رفته به گونه‌ای که خواننده حتی احساس نمی‌کند، پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین مباحث برنامه‌ریزی منابع سازمانی به فرد آموزش داده می‌شود.

ساده نوشتن، ارتباط بسیار خوب با خواننده، شکل‌ها و جداول مرتبط و فراهم آوردن هر آنچه خواننده نیاز دارد، از دیگر ویژگی‌های فوق‌العاده‌ی این کتاب هستند.

محتوای کتاب

در این کتاب برای آشنا شدن و یادگیری برنامه‌‌ریزی منابع سازمانی از یک شرکت ساختگی فیترز اسنیکر استفاده شده است. این شرکت ابتدا سیستم آن یک سیستم غیر یکپارچه است که با مشکلات فراوانی مواجه است. در هر فصل پس از بررسی مشکلات سییتم کنونی فیترز اسنیکر، سیستم یکپارچه‌ برنامه‌ریزی منابع سازمانی معرفی و بیان می‌شود که چگونه ERP مشکلات فیترز را حل می‌کند.

فصل اول این کتاب به «عملکرد‌های کسب‌و‌کار و فرایند‌های کسب‌و‌کار» می‌پردازد. در این فصل ERP تعریف می‌شود:

سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان، برنامه‌های نرم‌افزاری هسته هستند که توسط شرکت‌ها برای یکپارچگی و هماهنگی اطلاعات در هر ناحیه کسب‌و‌کار استفاده می‌شود. برنامه‌های ERP به سازمان‌ها کمک می‌کنند فرایند‌های کسب‌و‌کاری گسترده‌ی شرکت را با استفاده از پایگاه داده‌ اشتراکی و ابزار گزارش‌دهی مدیریت همرسان‌شده مدیریت کنند.

این فصل با معرفی فرایند‌های کسب‌و‌کار و ناحیه‌های کارکردی ادامه پیدا می‌کند و بیان می‌شود که بیشتر سازمان‌ها چهار ناحیه عملکردی : بازاریابی و فروش، مدیریت زنجیره تامین، حساب و امور مالی، و منابع انسانی دارند. در ادامه فصل هر یک از این ناحیه‌ها شرح داده می‌شود و ارتباطی که باید با هم داشته باشند بیان می‌شود.

فصل دوم کتاب در مورد توسعه سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان است. این فصل به بررسی چگونگی شکل گرفتن این سیستم‌ها می‌پردازد و تاریخ تشکیل ERP را بیان می‌کند. همین‌طور روند شکل‌گیری شرکت‌های بزرگ این حوزه مانند سپ و اوراکل را شرح می‌دهد.

در فصل‌های سوم، چهارم، پنجم و ششم، در مورد هر یک از ناحیه‌های کارکردی، بازاریابی و فروش، مدیریت زنجیره تامین، حساب و امور مالی، و منابع انسانی توضیح داده شده است..

فصل هفتم به مدل‌سازی فرایند‌های سازمان، بهبود فرایند‌ها و پیاده‌سازی سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی می‌پردازد.

فصل هشتم مفاهیم نو در زمینه برنامه‌ریزی منابع سازمان شرح می‌دهد. این فصل به RFID، هوش تجاری، رایانش موبایلی و برنامه‌ریزی منابع سازمان موبایلی و به برنامه‌ریزی منابع سازمانی ابری می‌پردازد.

لینک کتاب در وبسایت ناشر

لینک دانلود کتاب

تهیه شده در مجله نگارش

دیدگاه‌تان را بنویسید: