امرالد

انتشارات گروه امرالد یا انتشارات گروه زمرد

شرکت انتشاراتی بزرگ بین‌‌‌المللی، امرالد یا زمرد، در سال ۱۹۶۷ توسط عده‌ای دانشگاهی ناراضی از نشر بین‌المللی  ایجاد شد. با اینکه گفته می‌شود نام این شرکت از  (the Electronic Management Research Library Database) حروف اول این عبارت گرفته شده است، اما به نظر منطقی‌تر این است که نام این شرکت از همان اول، امرالد به معنای زمرد انتخاب شده است. حتی اگر چنین چیزی هم تایید شود، باز ناشر همان زمرد مد نظرش است و کاربران انگلیسی زبان هم این شرکت را به معنای زمرد می‌شناسند.

من ترجیح می‌دهم در معرفی نام این شرکت انتشاراتی از «انتشارات گروه زمرد» استفاده کنم. دلیلش هم اینکه چون معنای امرالد به فارسی زمرد می‌شود و مطمئنا کسانی که در خارج از این شرکت نام می‌برند، یاد این سنگ گران‌بهای سبز رنگ می‌افتند. ناشر نیز قصدش هم معرفی شرکتش به نام زمرد است. برای همین در جای جای این انتشارات رنگ سبز زمرد  را می‌توانیم ببینیم، پس اجازه دهید از «انتشارات گروه زمرد» به جای نام معروف امرالد استفاده کنیم.

امرالد
لوگوی امرالد، در این لوگو کاملا رنگ سبز و سیاه زمرد نمایان است.

گروه انتشاراتی زمرد، ناشر علمی مجلات و کتاب‌های  دانشگاهی در زمینه‌‌های مدیریت، کسب‌و‌کار، کتابداری، آموزش، مهندسی و بهداشت است. این شرکت در ۱۹۶۷ در انگلستان تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در شهر بینگلی است. زمرد اکنون بیش از ۲۵۰۰ کتاب و ۳۰۰ عنوان مجله را مدیریت می‌کند.  همان‌طور که گفتیم شرکت اصلی واقع در بینگلی است، اما زمرد در کشور‌های بسیاری شعبه و دفتر دارد. از جاهایی که زمرد  دفتر دارد، می‌توان  استرالیا، برزیل، چین، جمهوری چک، دبی، هند، اندونزی، ژاپن، لیتوانی، مالزی، مکزیک، سنگاپور، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه و ایالات متحده را نام برد.

در ادامه‌ی این نوشتار از همان نام امرالد استفاده می‌کنیم، چرا که جا افتاده‌تر است و احتمالا شما هم بهتر درکش می‌کنید.

تاریخچه امرالد یا همان زمرد

امرالد در سال ۱۹۶۷ به عنوان مشاوران مدیریت برادفورد (MCB) توسط عده‌ای دانشگاهی ناراضی از وضع نشر علمی آن زمان ایجاد شد. این شرکت ابتدا کوچک بود، و اولین مجله‌ای که منتشر کرد «مدیریت تصمیم‌گیری» نام داشت، که هزینه‌ اشتراک آن سالیانه یک پوند بود. یکی از سهام‌داران این شرکت به نام باری پاتمن به عنوان رئیس انتخاب شد. ۵ آکادامی مدیریت دانشگاه برادفورد، مجله «مدیریت تصمیم‌گیری» را با پرداخت سالانه ۱۰۰ دلار اشتراک گرفتند که موجب شد تا MCB بتواند در سال ۱۹۶۹ ساختمانی در برادفورد بخرد و در سال ۱۹۷۰ اولین کارمند را استخدام کند.

امرالد
در این عکس باری پاتمن و همسرش را می‌بینید، وی اولی رئیس شرکت امرالد بود.

شرکت‌های مجله‌هایی که فقط در یک حوزه فعالیت می‌کردند با مشاوران مدیریت برادفورد (MCB)  به عنوان شرکت خدماتی ژورنال‌های علمی همکاری کردند و در سال ۱۹۷۷ این شرکت‌ها با مشاوران مدیریت برادفورد (MCB)  ادغام شدند. همچنین در این سال  MCB انبار را به دست آورد که بعد‌ها امرالد رویو نام گرفت. MCB گسترش یافته بود و باید به محلی بزرگتر کوچ می‌کرد در ۱۹۸۴ شرکت به تالر لین برادفورد منتقل شد. در ۱۹۹۰ تعداد ژورنال‌های منتشر شده به ۶۵ ژورنال افزایش یافته بود. در ۲۰۰۱ MCB نام خود را به امرالد (زمرد) تغییر داد.

در ۱۹۹۲ لوح‌های فشرده راهی بازار شدند که مورد استقبال همگان از جمله ویراستاران و مؤلفان قرار گرفت. در این سال شرکت بعضی از مجلاتش را بر روی لوح فشرده با عنوان  Electronic Management Research Library Database) EMERALD) منتشر کرد. در ۱۹۹۵ EMERALD تمام‌متن ژورنال‌های موجود در آن سال بود. امرالد در ۲۰۰۰ وبسایت ManagementFirst را راه‌اندازی کرد که هدفش ارتباط و همکاری با مشتریان بود. در سال ۲۰۰۲ کارکنان امرالد به ۱۵۳ کارمند رسیده بود و در همین سال ۱.۵ میلیون مقاله از امرالد دریافت شد.

در ۲۰۰۶ امرالد اعلام کرد که با iParadigms توافق کرده است تا با استفاده از Turnitin (نرم‌افزاری مانند نرم‌افزار مشابه یاب کلمات) از نفوذ سرقت ادبی در محصولاتش جلوگیری می‌کند. در ۲۰۰۷ امرالد برنامه‌ مدیریت و جزوات،سری‌ها و سریال‌های کتاب‌های علوم‌ اجتماعی را از الزویر خرید. در ۲۰۱۱ امرالد انتشارات Pier Professional که ناشر نوشته‌های مراقبت‌های اجتماعی و بهداشتی بود را خرید. در ۲۰۱۴ امرالد یکی از چندین ناشری بود که قرارداد همکاری با Kudos را امضا کرد. این قرارداد خدمتی برای کمک به تاثیر بیشتر مقالات منتشر شده بود.

در پاییز ۲۰۱۴ ، امرالد آگاهانه به پلتفرم Atypon’s Literatum انتقال داده شد. در ۲۰۱۵ به وسیله‌ی Portico شروع به حفاظت از کتاب‌های الکترونیکیش کرد. امرالد در ۲۰۰۹ از Portico برای نگهداری از مجلات الکترونیکیش استفاده کرده بود. در ژانویه ۲۰۱۵ امرالد GoodPractice که ابزار‌های پشتیبانی برای مدیران و رهبران سازمان‌ها را تهیه می‌کرد، خرید. در ژوئیه ۲۰۱۵ امرالد اعلام کرد که دسترسی رایگان به ژورنال‌های کتابداری به صورت آزمایشی ایجاد شده است. همچنین در این سال با CLOCKSS Archive برای حفاظت از منابع الکترونیکیش توافق همکاری امضا کرد.

محصولات امرالد

محموعه مجلات الکترونیکی امرالد، بیش از ۲۹۰ مجله با ۱۲۰ هزار مقاله است. محصول مجله الکترونیکی شامل پایگاه مقالات داوری شده، و تحقیقات بین‌المللی است. همچنین مجموعه امرالد شامل ۲۶۵۰ کتاب نیز هست.

جایزه ادبی امرالد

امرالد
امرالد هر ساله به بهترین نویسندگان و بهترین ویراستاران مجلاتش و کتاب‌هایش جایزه می‌دهد.

۲۳ سال است که امرالد به بهترین نویسندگان و ویراستاران جایزه اهدا می‌کند. و هر ساله به نویسندگانی که ۵۰ مقاله‌ مهم در پایگاه امرالد داشته باشند جایزه‌ای به عنوان «جایزه برترین استناد» می‌دهد.

برای دسترسی به امرالد می‌توانید به یکی از سایت‌های زیر بروید

وبسایت گروه انتشاراتی امرالد: در این وبسایت صرفا اطلاعاتی در رابطه با انتشارات امرالد آورده شده است.  و ارتباط با مشتریان امرالد را فراهم کرده است.

امرالد این‌سایت: شما از با استفاده از این سایت می‌توانید به مجلات و کتاب‌های امرالد دسترسی داشته باشید.

منابع

وبسایت امرالد

گروه انتشاراتی امرالد (زمرد). ویکی پدیا

1 thought on “انتشارات گروه امرالد یا انتشارات گروه زمرد

دیدگاه‌تان را بنویسید: