داک‌داک‌گو و گوگل

مقایسه‌ی داک‌داک‌گو و گوگل

موتور‌های جستجو به ما کمک کردند تا بدون اینکه هزینه‌های زیادی را خرج کنیم به جهانی از اطلاعات دسترسی داشته باشیم. بدون موتور‌های جستجو و اینترنت ما باید یک عالمه دانشنامه و فرهنگ لغت کهنه و دست نخورده را جمع می‌کردیم. مطمئنا گوگل یکی از پر استفاده شده‌ترین موتور‌های جستجو است. بسیاری از برنامه‌ها گوگل را به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرضشان در نظر می‌گیرند. در واقع گوگل رایج‌ترین روش برای جستجوی اطلاعات است. دادک‌داک‌گو موتور جستجویی است که به اندازه‌ی گوگل رایج نیست، اما ویژگی‌های بسیار خوبی دارد که اگر او را ببینید عاشقش می‌شوید. در اینجا مقایسه‌ای بین این دو موتور جستجو انجام می‌دهیم.

ناشناس بودن

کسانی که می‌خواهند در اینترنت ناشناس بمانند طرفدار گوگل نیستند. هر محصول گوگل کاری که شما با دیگر محصولات گوگل می‌کنید را می‌داند و حتی نتایج جستجو مبتی بر استفاده‌ی شما از اینترنت است. اگر نتایج واقعی و غیر دستکاری شده را می‌خواهید می‌توانید از داک‌داک‌‌گو استفاده کنید، این موتور جستجو به هر کسی در هر جای دنیا نتایج یکسانی را نشان می‌دهد. همچنین داک‌داک‌گو حریم خصوصی شما را رعایت می‌کند و  تنظیمات خصوصی را ارائه می‌دهد که می‌توانید نتایج جستجو‌یتان را پنهان کنید و جستجوی شما را در اختیار سایت‌هایی که از آنها بازدید می‌کنید نمی‌کذارد.

داک‌داک‌گو و گوگل
داک‌داک‌گو کاری به نتایج جستجوی قبلی شما ندارد و همان نتایجی برایتان بازیابی می‌کند که برای هر کسی بازیابی می‌کند.

 

در واقع نتایج جستجو بر طبق جستجو‌ها و فعالیت‌های قبلی اینترنتی شما نیست و این معنی را می‌دهد که نتایج جستجوی شما بی‌طرفانه‌تر است. این ویژگی برای کسانی که نمی‌خواهند نتایج جستجوی‌شان به کارهای قبلی آنها ربط داشته باشد بسیار مفید است، اما کسانی که نتایج شخصی سازی‌تری می‌خواهند گوگل بهتر است.

اطلاعات با صفر کلیک

داک‌داک‌گو اطلاعاتی فراتر از نتایج جستجوی معمولی را ارائه می‌دهد. این اطلاعات به عنوان صفر کلیک شناخته‌ می‌شوند چون شما بدون هیچ کلیکی اطلاعات را به دست می‌آورید. داک‌داک‌گو با صفر کلیکلش سریعتر و ساده‌تر از گوگلی است که تنها لینک دسترسی به مطالب را در اختیارتان می‌گذارد، البته گوگل نیز در برخی از موارد این قابلیت را به موتور جستجویش افزوده است.

اگر دنبال چیزی هستنید که زیاد رایج و مشهور نیست با استفاده از گوگل تنها یک تعداد کمی‌ نتایج ممکن است به دست بیاورید در حالی که داک‌داک‌گو برای اینگونه چیز‌ها اغلب نتایج بهتری را به شما می‌دهد.

آزادی از دست پارازیت‌ها

داک‌داک‌گو کمکتان می‌کند تا اطلاعات‌تان را به سرعت به دست بیاورید. نتایج جستجو در داک‌داک‌گو اسپم و تبلیغات کمتری به نسبت گوگل در بر دارد. گوگل سعی می‌کند به شما همان اطلاعاتی بدهد که قبلا بر روی آنها کلیک کردید در حالی که داک‌داک‌گو همیشه سعی می‌کند تا با کیفیت‌ترین مطالب در بالای نتایج جستجو قرار بگیردند.

خزنده‌‌ی موتور جستجوی داک‌داک‌گو صفحاتی را که توسط انسان و نه ربات‌های کامپیوتری نوشته شده‌ است را چک می‌کند و وب‌سایت پارازیتی و درهم‌ و برهم به عنوان نتایج کم کیفیت شناخته می‌شوند یعنی اینکه اگر صفحه‌ای کیفیتش پایین باشد نمی‌تواند در بالای صفحات با کیفیت‌تر در نتایج جستجو قرار بگیرد.

ویژگی‌های دیگر

ما به بسیاری از ویژگی‌هایی که گوگل دارد وابسته شده‌ایم و این موجب شده تا گوگل مشهور شود. گوگل علاوه بر ویژگی‌هایی چون جستجوی تصاویر و ویدیو، قالیت‌هایی چون، نقشه‌ی گوگل، محاسبات ارز و دیگر ویژگی‌هایی دارد که کاربران دوستش دارند.

با وجود گمنامی، داک‌داک‌گو لیست وسیعی از قابلیت‌هایی چون، ایجاد رمز، تقویم و محاسبات پایه‌ای ریاضی دارد.

رابط کاربری ساده‌ی داک‌داک‌گو و داشتن نامی که زیاد در ذهن نمی‌ماند، این موتور جستجو را از شهرتی که باید داشته باشد دور کرده است، اما به تدریج ترافیک‌های این موتور جستجو افزایش یافت. داک‌داک‌گو ممکن است یکی از قوی‌ترین رقیبان گوگل باشد اما به دلیل گمنامی، کاربران بیشتر از گوگل به جای داک‌داک‌گو استفاده می‌کنند.

هر یکی از ما دلایل خودمان را داریم که چرا گوگل را دوست داریم. یکی از دلایل استفاده از خدمات دیگر گوگل است و این خود موجب می‌شود تا قابلیت‌های موتور جستجویش را بررسی نکنیم. با این حال ما گزینه‌ای دیگری داریم که با آن می‌توانیم بهتر از حریم خصوصی‌مان محافظت کنیم و می‌توانیم از این گزینه استفاده کنیم.

داک‌داک‌گو بعضی از قابلیت‌ها بسیار عالی دارد و این موتور جستجو، جستجو را آسان‌تر و سریعتر می‌کند. قابلیت‌های همچون ارائه‌ی نتایج با کیفیت و حفظ حریم خصوصی کاربران داک‌داک‌گو جایگزینی مناسب برای گوگل می‌کند.

شما می‌توانید این موتور جستجو را با انتخاب زمینه‌ی دلخواه، انتخاب و زبان و منطقه‌یتان آن را شخصی سازی کنید و احتمالا داک‌داک‌گو را یک موتور جستجوی عالی می‌یابید.

البته نوشته‌ی من در اینجا تبلیغ برای شرکت آمازون و موتور جستجوی داک‌داک‌گو نیست، صرفا این مطلب را نوشتم تا شما بدانید غیر از گوگل هم هست که شاید هم بتوانند کار شما را بهتر انجام دهند. پس خودتان را به گوگل محدود نکنید.

تفاوت بین گوگل و داک‌داک‌گو از لحاظ آماری بسیار بسیار محسوس است و البته گوگل در بعضی جنبه‌ها بسیار بهتر از داک‌داک‌گو است. مقایسه‌ای بین این دو در ولفرام آلفا محاسبه کردم که می‌توانید اینجا ببینید.

به طور خلاصه داک‌داک‌گو ۲.۹ میلیون ضربه در روز را دارد و گوگل ۱۰ میلیارد ضربه در روز

تعداد بازدید‌های روزانه‌ی داک‌داک‌گو ۲.۲ میلیون در روز است در حالی گوگل روزانه ۶۱۰ میلیون بازدید کننده دارد.

رتبه‌ی داک‌داک‌گو ۸۷۶ است در حالی که گوگل رتبه‌ی ۱ را دارد.

منابع:

مقایسه‌ی داک‌داک‌گو و گوکل، اینفو‌ساینس تودی، 

مقایسه‌ی داک‌داک‌گو و گوگل، ولفرام آلفا، دریافت در ۷ ژوئیه ۲۰۱۶

دیدگاه‌تان را بنویسید: