دروپال یا وردپرس

آیا سیستم مدیریت محتوای قدرتمند دروپال با سیستم وبلاگی وردپرس قابل مقایسه است؟!

هنگام توسعه نگارش بارها به محدودیت‌های وردپرس برخوردم. تا اندازه‌ای با افزونه‌ها و قالب‌ها توانستم مشکلات را برطرف کنم، اما هر چه نگارش بزرگتر می‌شد محدودیت‌های وردپرس بیشتر به چشم می‌خورد. برای همین دنبال سیستم مدیریت محتوای بهتری می‌گشتم، سیستمی که بتواند از بس سایت‌های بزرگ که چندین حوزه را پوشش می‌دهند بربیاید.

با جستجویی که کردم دروپال را یافتم. سیستم مدیریت محتوای خارق‌العاده‌ای که با رو کردن نسخه دروپال ۸ تقریبا تمامی رقبا را از پس رویش برداشت. دروپال ۸ نسخه‌ای کاملا متفاوت با دیگر نسخه‌های دروپال است تقریبا زیر رو شده‌ است. برای درک بهتر این زیر و رو شدن کافی است بدانید دروپال در طی ۱۵ سال توسعه‌اش ۵ سال آن را صرف رو کردن دروپال ۸ کرده است. نسخه‌های قبلی دروپال چیزی بین ۳ تا ۴ مگابایت حجم داشت، دروپال ۸.۲ چیزی نزدیک به ۱۸ مگابایت حجم دارد.

وردپرس بهترین وبلاگ‌ساز دنیا است، (حتی خیلی‌ها اعتقاد دارند برتر از بلاگر است) اما در زمینه سایت واقعا کم می‌آورد. حتی نسخه‌های پایین دروپال نیز از خیلی لحاظ بهتر از وردپرس هستند. دروپال ۸ اصلا قابل مقایسه با وردپرس نیست.

۳۰۰۰ برنامه‌نویس و طراح از سراسر دنیا در طی ۵ سال روی دروپال کار کردند و نسخه‌ای را منتشر کردند که تمامی رقبا را نه تنها پشت سر گذاشته است بلکه اجازه رقابت با دروپال را نمی‌دهد. این همان دروپال ۸ است.

در پایین من یک سیستم وبلاگی که بعضی طرفدارانش ادعای خدمات این سیستم وبلاگی در حد یک وبسایت را دارند را با یک سیستم عالی و بسیار قدرتمد سایت‌ساز مقایسه کرده‌ام. انتظاری هم نمی‌رود که این سیستم وبلاگی بتواند از این مقایسه برنده بیرون بیاید.

با این حال من هنوز به طور حرفه‌ای کار با دروپال را شروع نکردم. برای همین سعی کردم نوشته‌های طرفداران وردپرس و دروپال را بخوانم، اما جالب‌ترین نوشته‌ای که بیشتر کمکم کرد از وبسایت انگلیسی زبانی بود که به طور همزمان از وردپرس و دروپال استفاده می‌کرد.

مقایسه پایین صرفا تجربه من از کار با وردپرس و خواندن مطالب دیگر وبسایت‌های فارسی و انگلیسی زبان است،

مقایسه وردپرس با دروپال از لحاظ ارائه خدمات برای وبسایت‌

افزونه‌ها و قالب‌ها

با اینکه وردپرس هزاران افزونه با انواع قالب‌ها را در خودش دارد، اما این افزونه‌ها نمی‌توانند جزء رفع جزئی محدودیت‌های گسترده وردپرس را جواب بدهند. تنها ۲۰ درصد این افزونه‌ها کارایی خوبی دارند. به علاوه استفاده بیش از حد از همین ۲۰ درصد هم باعث سنگین شدن وبلاگ وردپرسی می‌شوند. همچنین تعدادی از این افزونه‌ها به خوبی با وبلاگ وردپرسی یکپارچه نمی‌شوند. مشکل دیگر این افزونه‌ها زمانبر بودن یادگیریشان است. یادگیری چگونگی کار با افزونه‌های مورد نیاز که یک وبلاگ وردپرسی را به یک سایت تبدیل کند کمتر از یادگیری زبان پی.اچ.پی زمان نمی‌برد.

دروپال از لحاظ تعداد افزونه‌ها و قالب‌ها گزینه‌های کمتری نسبت به وردپرس دارد، اما قابلیت شخصی‌سازی بسیار گسترده دروپال این گزینه را پوشش می‌دهد.

دروپال ۸ شخصی‌سازی و تغییر دادن قالب‌ها را بسیار آسانتر از قبل کرده است. کاربران دروپال ۸ به راحتی دقیقا همان قالبی که می‌خواهند را می‌توانند طراحی کنند.

دروپال ۸ حدود یک سال از توسعه‌اش می‌گذرد، با این وجود بعضی از ماژول‌ها برای آن طراحی نشده است، برای همین نیاز است. با این حال ساخت این ماژول‌ها به تدریج کامل می‌شود.

سادگی کار کردن

wordpress-vs-drupal-responsive

دیگر چیزی که طرفداران وردپرس بسیار به آن می‌نازند سادگی کار با وردپرس است. درست است یادگیری وردپرس برای مدیریت یک وبلاگ بسیار ساده است، اما زمانی که می‌خواهید از وردپرس برای ساخت یک وبسایت استفاده کنید این سادگی کار با وردپرس به هیچ کاری نمی‌آید. گشتن، پیدا کردن و امتحان چندین افزونه و قالب- که خودش زمانبر و سخت است- دستکاری کدها – که نیاز به یادگیری برنامه‌نویسی دارد- زمان بیشتری نسبت به  یاد گرفتن کار با یک سیستم مدیریت محتوای سایت‌ساز را دارد.

با اینکه نسخه‌های قبلی دروپال انعطاف پذیری کمی در مدیریت محتوا را داشتند، اکنون نسخه دروپال ۸ مدیریت محتوا بسیار آسان کرده است. دروپال در این نسخه با قرار دادن WYSIWYG  و CKEditor  به این قابلیت دست یافته است. قابلیت مدیریت محتوا در دروپال بسیار آسانتر از وردپرس شده است.

با این که نسخه ۴.۷ وردپرس تا حدی این سادگی را افزایش داده است، اما همان طور که گفتم این سادگی تنها برای کار با یک وبلاگ به درد می‌خورد.

پشتیبانی

وردپرس از لحاظ خدمات وبلاگی پشتیبانی خوبی دارد. دلیل آن هم اینکه تعداد افراد وبلاگ نویسی که از وردپرس استفاده می‌کنند فراوان است، اما برای نکته‌های فنی این پشتیبانی بسیار ضعیف‌تر از دروپال و جوملا است. جامعه مجازی وردپرس نمی‌توانند چندان کمکی به شما در رفع محدودیت‌های وبلاگی وردپرس کنند. هنگامی که شما می‌خواهید وبلاگتان در حد یک وبسایت توسعه دهید متوجه این پشتیبانی فوق‌العاده ضعیف می‌شوید.

دروپال با اینکه پشتیبانی کمتری نسبت به وردپرس دارد، اما این پشتیبانی بسیار بیشتر از پشتیبانی وردپرس از لحاظ خدمات برای یک سایت است. همچنین با آمدن دروپال ۸ انتظار می‌رود تعداد استفاده کنندگان از دروپال بیشتر و بیشتر شوند در نتیجه پشتیبانی قوی‌تری ارائه شود.

سئو

wordpress-vs-drupal-seo

از لحاظ سئو، وردپرس برای نوشته‌های یک وبلاگ عالی است، اما برای یک سایت اصلا خوب نیست.

تصور کنید شما سایتی دارید که در آن می‌خواهید خبرهای کامپیوتر، تحلیل‌ها و آموزش‌ها، و برنامه‌ها برای دانلود قرار بدهید، همچنین در کنار این‌ها جامعه مجازی از کاربرانتان بسازید.

اگر وردپرس را برای اینکار انتخاب کرده باشید آنوقت یا باید از کلی افزونه استفاده کنید. احتمالا تعدادی از این افزونه به خوبی با وردپرس و قالب وردپرسی شما یکپارچه نمی‌شوند. به علاوه استفاده از تعداد زیادی از افزونه‌ها موجب سنگین و کند شدن وبسایت شما می‌شود.موتورهای جستجو برای اینکار به شما نمره منفی می‌دهند. به علاوه کاربرانتان هم از این وبسایت کند بد طراحی شده اصلا خوششان نمی‌آید که باعث می‌شود شما نمره منفی بیشتری از موتورهای جستجو دریافت می‌کنید.

یا هم اینکه بی‌خیال افزونه‌ها بشوید و همین‌جوری با کمترین افزونه وبسایت‌تان را طراحی کنید. در این شرایط باز هم نمره منفی می‌گیرید: کاربران از وبسایت بد طراحی شده اصلا خوششان نمی‌آید و به همین دلیل موتورهای جستجو به شما نمره منفی می‌دهند.

نسخه‌های قبلی دروپال از لحاظ سئو خوب بودند، اما دروپال ۸ خارق‌العاده است. دروپال ۸ به اندازه‌ای کنشگرا است که شما با هر دستگاهی (موبایل، تبلت یا کامپیوتر) که به وبسایت دروپالی مراجعه کنید آن را تنها به یک شکل می‌بینید که در همه این دستگاه‌ها به خوبی نمایش داده می‌شوند. موتورهای جستجو برای این ویژگی عالی سایت شماُ نمره مثبت به شما می‌دهند.

دیگر گزینه‌ای که هم کاربران شما و هم موتورهای جستجو را راضی می‌کند بالا رفتن سرعت دانلود (دریافت) شدن صفحات وبسایت شما است. هنگامی که صفحه‌ای برای اولین بار دانلود شد دفعه بعد بدون نیاز به دانلود باز می‌شود. این ویژگی ناشی از ویژگی Big Pipe است که توسعه دهندگان در دروپال ۸ قرار دادند تا قابلیت کش فوق‌العاده‌ای به دروپال اضافه کنند. موتورهای جستجو برای این ويژگی به شما نمره مثبت می‌دهند و کاربرانتان هم بسیار راضی‌تر می‌شوند.

امنیت

برای اینکه امنیت دروپال و وردپرس را با هم مقایسه کنید کافی است بدانید که تقریبا هیچ وبسایت دولتی با وردپرس ساخته نمی‌شود. هکرها به آسانی می‌توانند با قرار دادن کدی در افزونه‌ای به راحتی سایت وردپرسی را هک کنند و صدها هزار سایت را از بین ببرند.

بسیاری از وبسایت‌های دولتی دروپال را برای کار انتخاب می‌کنند.

برای امنیت من دارم بیشتر تحقیق می‌کنم در آینده این قسمت را کامل می‌کنم

وردپرس بهتر است یا دروپال

drupal_vs_wordpress-1

فکر می‌کنم با خواندن متن بالا جوابتان را یافته‌اید. به طور کلی وردپرس یک سیستم عالی برای وبلاگ است و همچنین یک سیستم بسیار بد برای سایت است. اگر کارتان گسترده است به هیچ وجه سراغ وردپرس نروید. مطمئنا در وبسایت‌های دیگری  تعریف‌هایی که از وردپرس شده است می‌خوانید. وعده‌های فراوانی از انعطاف پذیری وردپرس می‌شنوید. در این میان حتی وبسایت‌های انگلیسی زبان به تعریف بیش از حد از وردپرس پرداخته‌اند.

دروپال ۸ نه تنها برای وبسایت‌ها بلکه برای وبلاگ نویس‌ها نیز مناسب است. شاید امید داشته باشید که وردپرس در آینده توسعه خواهد یافت و این گزینه‌ها را پوشش می‌دهد. با آمدن وردپرس ۴.۷ هنوز وردپرس یک سیستم وبلاگی است که هرگز قابل مقایسه با سیستم قدرمتندی چون دروپال نیست. به علاوه دروپال از نسخه ۸ به بعد سرعت توسعه آن بسیار بیشتر شده است.

همچنین انتظار می‌رود که وردپرس به سیستم وبلاگی خودش ادامه بدهد، در حالی که دروپال واقعا روی سایت‌سازی تمرکز دارد.

اما هنوز وردپرس برای وبلاگ‌ها گزینه‌ای عالی است. بسیاری هستند که حوصله دردسر ندارند و می‌خواهند مطالبشان را گاه گاه منتشر کنند یا به صورت روال عادی تعدادی خبر را هر روز اطلاع‌رسانی کنند، وردپرس هنوز برای این افراد بهترین است. بیشتر وبسایت‌هایی که تنها روی یک موضوع (مانند اخبار یا فروشگاه) شاید وردپرس برایشان مناسب باشد، اما برای سایت‌های بزرگ وردپرس یک انتخاب بسیار اشتباه است.

با این حال این نوشته باز هم به طور کامل ویژگی‌های دروپال را معرفی نکرده است. در نوشتارهای بعدی دیگر ویژگی‌های دروپال ۸ را معرفی می‌کنم. ویژگی‌های کامل دروپال ۸ از این آدرس در دسترس است.

لینک کوتاه: http://magnegaresh.ir/?p=13135

مطالب مرتبط با این موضوع

تمام تیک و تاک‌هایی که یک وبلاگ نویس باید بداند

دیدگاه‌تان را بنویسید: