جستجو مقالات علمی

راهنمای جامع جستجو و کشف منابع علمی (قسمت اول)

اگر می‌خواهید از دیدگاه‌ها، نتایج و رویکرد‌های گذشته با خبر شوید کافیست بخوانید. برای آگاه شدن در زمینه علمی خاص نیز کافیست مقاله‌های نابی که در این زمینه نوشته شده را بخوانید. از مهمترین کارهایی که باید طی نوشتن مقاله و پایان‌نامه انجام دهید نیز باز خواندن است. خواندن مقاله‌ها، فهمیدن آنها و تجزیه تحلیل نتایج  این نوشته‌ها.

برای این کار شما باید معتبرترین و مرتبط‌ترین منابع را جمع‌ آوری کنید. میزان توانایی شما برای جمع‌ آوری این منابع ارتباط مستقیمی با دانش شما از رشته‌ علمی و مهارت شما در کار با ابزارهای جستجو دارد.

روال‌های زیر شما را در این راه یاری می‌کنند.

 • با استفاده از آخرین ابزار‌های آگاهی رسانی لیست انتشارات ناشرهای مجلات علمی را مرور کنید.
 • برای یافتن اطلاعات در رابطه با موضوع‌تان، به سراغ وب و پایگاه‌های علمی بروید.
 • رکوردها و نتایج بازیابی شده را مرتب کنید، و دقیق آنچه می‌خواهید را کشف کنید.

پیگیر باشید، مرور کنید و از آگاهی‌ها کمک بگیرید.

پیگیری ارجاع‌ها

یکی از روش‌های عالی برای یافتن منابع مرتبط پیگیری ارجاع‌ها است. ارجاع‌ها یافته‌های کنونی را به دیگر یافته‌ها متصل می‌کنند و تکه‌های دانش را کنار هم می‌چیند. نوشته‌های استناد‌ دهنده یا استناد شده، ما را قادر می‌سازند تا یک بحث را دنبال کنیم و از اینکه چگونه یک موضوع در طول زمان توسعه یافته است آگاه شویم.

پایگاه‌های علمی مانند گوگل اسکالر، وب آو ساینس و اسکوپوس برای پیگیری استناد‌ها طراحی شده‌اند. این پایگاه‌ها، اطلاعاتی در خصوص اینکه یک مدرک چگونه توسط دیگران استناد شده‌ است را در اختیار ما می‌گذارند. بدین وسیله می‌توان فهمید که یک نوشته چه اندازه بر جامعه علمی تاثیر گذاشته است.

رویکرد‌های زیر را دنبال کنید تا ساده و راحت از این پایگاه‌ها برای رسیدن به هدفتان استفاده کنید.

 • ارجاع‌های داده شده به نوشته‌ای که اکنون می‌خوانید را پیگیری کند.
 • دیگر نوشته‌هایی که نوشته‌ مورد علاقه‌تان به آن استناد کرده را بررسی کنید.

 

جستجو مقالات علمی
این تصویر ارجاعی از وب‌ آو ساینس را نشان می‌دهد. در سمت راست تصویر می‌توانیم شبکه استناد‌ها را ببینیم. از سال ۱۹۷۱ که این مقاله منتشر شده تا کنون ۹۶ بار به آن استناد شده است. از ۱۵ منبع برای نوشتن این مقاله استفاده شده است. با کلیک بر روی دیدن نقشه استناد نمایش گرافیکی از آن نشان داده می‌شود.

 

بعضی پایگاه‌ها، اطلاعات مفید دیگری چون تعداد کلیک‌ها و دانلود‌ها را نیز در اختیارتان می‌گذارند.تمامی این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا روند و جهت یک حوزه تحقیقی خاص را بیابید و منابع مفید  را کشف کنید.

جستجو مقالات علمی
مقالات پیشنهادی و داغ در اُریا

 

مرور محتوا ناشر یا مجله (ژورنال)

محققان و پژوهشگران برای اینکه آخرین اطلاعات در زمینه تحقیقی‌شان داشته باشند، ژورنال‌ها یا انتشارات مورد علاقه‌شان را دنبال می‌کنند. هنگامی که ژورنال‌های اصلی و رایج رشته‌تان را شناسایی کردید، با شیوه‌های زیر می‌توانید آنها را پیگیری کنید.

 • جستجو درون سایت ناشر
 • سرویس آگاهی رسانی
 • تالار بحث کاربران
 • وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی

با این حال باید بدانید که دنبال کردن مجله یا ناشر خاص موجب می‌شود که دنیای بزرگی از علم را از دست بدهید. با توجه به پیچیدگی دنیای انتشارات، مقاله‌های مهمی ممکن است به وسیله‌ کانال‌های غیر منتظره چاپ و منتشر شوند، که البته دارند منتشر می‌شوند. همچنین به خاطر داشته باشید که ممکن است نیاز باشد تا نگاهی به فراتر از حوزه‌ موضوعی خود بیندازید و مقالات دیگر رشته‌ها را نیز بررسی کنید.

آگاه شدن

پایگاه‌های علمی، وبسایت‌های ناشران و ژورنال‌ها، شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌های تحقیقی، فید‌خوان‌ها (آر.اس.اس) و دیگر آگاهی رسانی‌هایی دارند که به شما کمک می‌کنند تا از آخرین به روز‌رسانی‌های تحقیقی در زمینه تحقیقی‌تان آگاه شوید.

آگاهی‌ رسانی‌های جستجو را ذخیره کنید

بسیاری از پایگاه‌ها سرویس آگاهی رسانی را دارند که شما را قادر می‌سازند تا عبارت جستجو‌تان را ذخیره کنید. آنها سرویس‌هایی چون آگاهی‌رسانی از طریق ایمیل و اشتراک فید‌ها را دارند که شما را قادر می‌سازند تا از محتوای جدید بر طبق درخواست‌تان با خبر شوید.

آگاهی رسانی ‌استناد‌ها

سرویس‌هایی که ارجاع‌ها را پیگیری می‌کنند، خدماتی چون ایمیل آگاهی رسان یا اشتراک فید را دارند که به شما اجازه می‌دهند، تعیین کنید که هر وقت به نویسنده یا اثری استنادی داده شد فوری شما را با خبر کند.

آگاهی رسانی‌های فهرست محتوا

در کل، مجلات علمی خدماتی جون، آگاهی رسانی‌ فهرست محتوا و اشتراک فید‌ها را دارند. با این سرویس‌ها هر وقت محتوای جدیدی اضافه شد شما با خبر می‌شوید.

آگاهی از آخرین کتاب‌های منتشر شده

بعضی از کتابخانه‌ها و ناشران سرویس‌هایی چون ایمیل‌های آگاهی رسان و اشتراک فید‌ها برای با خبر کردن کاربران از کتاب‌های جدید ارائه می‌دهند.

شبکه‌های آنلاین و وبلاگ‌های تحقیقی

وبلاگ‌های تحقیقی و شبکه‌های آنلاین از منابعی با ارزش برای توسعه پژوهش کنونی‌است که در آن محققان آخرین دست‌آورد‌های تحقیقی را به اشتراک می‌گذارند.معمولا وبلاگ‌ها سرویس‌هایی چون فید‌خوان‌ها را دارند و در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر نیز حضور دارند. آکادمیا و مندلی مثال‌هایی از شبکه‌های به اشتراک گذاری ارجاع‌های علمی هستند. زمانی که تحقیق‌تان دیده شد، نظری در رابطه با آن ارسال شد و یا انتشارات جدیدی اضافه شد، شما و همراهانتان آگاه می‌شوید.

جستجو آنلاین

بسته به هدفی که از جستجو نوشته‌ها دارید، این فرصت در اختیارتان هست تا در وب  و/یا در پایگاه‌های علمی که کتابخانه دانشگاه‌تان فراهم آورده است جستجو کنید.اگر می‌خواهید مقاله‌های اصلی رشته‌ و زمینه‌ تحقیقتان را بیابید، موتور‌های چون گوگل اسکالر برای مرور اولیه مناسب هستند. اما اگر می‌خواهید جستجوی کاملی انجام دهید، نیاز به جستجو در پایگاه‌های کتابشناختی خاص دارید. استفاده زیاد از هر دو گزینه شما را در کشف منابع با ارزش زمینه‌ موضوعی‌تان ماهر می‌سازد.

جستجو در وب برای یافتن اطلاعات علمی

موتور‌های جستجو دسترسی به محتوای علمی را افزایش دادند. آنها ممکن است یک بازیاب کننده عالی باشند. مخصوصا گوگل اسکالر که جستجو در آن بسیار ساده و راحت است. شما می‌توانید در پایگاه‌هایی چون گوگل اسکالر و وب آو ساینس اطلاعاتی چون مقالات مرتبط، تعداد استناد‌ها و دیگر اطلاعات مفید را بیابید. با این حال به خاطر داشته باشید که:

[showhide type=”post1″ more_text=”نمایش بیشتر” less_text=”نمایش کمتر”]

۱. با اینکه گزینه‌های جستجو پیشرفته در گوگل اسکالر جستجو به وسیله اطلاعات مشخص کتابشناختی مانند نویسنده و سال انتشار را فراهم می‌کند، ممکن است هنوز آنچه می‌خواهید را پیدا نکنید. در هنگام جستجو توسط اطلاعات کتابشناختی خاص فرض می‌شود که اطلاعات توسط مولف، سال انتشار و … توصیف شده‌اند. از آنجا که این کار به صورت خودکار انجام‌ می‌شود، ممکن است خطایی رخ دهد و در نتیجه اطلاعات نادرست باشد.

۲. چگونه نمایه شدن مقالات در این پایگاه‌ها واضح نیست. به دلیل محدودیت در فضای ذخیره و سرعت بازیابی تنها می‌توان حد معینی از اطلاعات را نمایه کرد. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که با موتور‌های جستجو هر چیزی را بیابیم. همچنین تعداد زیادی از نشریه‌ها نامرئی هستند، زمانی که آنها:

 • در وب پست نشده باشند.
 • لینکی به آنها داده نشده باشد و در نتیجه خزنده موتور جستجو آنها را پیدا نکند.
 • برای دسترسی به آنها باید هزینه اشتراک پرداخت شود.
 • اطلاعاتی که درون سایت‌های خصوصی، سازمان‌ها، دولت‌ها و شرکت‌ها باشد.
 • جزو اولین نتایج بازیابی نباشند.
 • یا اینکه به دلیل تنظیمات شخصی شما یافت نشوند.

[/showhide]

جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی

در مقابل موتور‌های جستجو پایگاه‌های کتابشناختی هستند که هم از لحاظ پوشش موضوعی و هم از لحاظ کاربرد محدوده‌ای متفاوت دارند. علاوه بر اطلاعات کتابشناختی پایه شامل، چکیده، تمام‌متن مقاله، استناد‌ها و دیگر توصیفات ارزشمند از محتوا هستند. پایگاه‌های کتابشناختی  راهبرد‌های جستجو را پشتبیانی می‌کنند و منابع بیشتری در اختیار کاربر می‌گذارند.

چون این نوشته بیش از جد طولانی می‌شود، قسمت مربوط به پایگاه‌های کتابشناختی و جستجو در آن در نوشتار دیگری ارائه می‌شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید: