یادگیری ++C

کتابی جذاب و ساده برای یادگیری ++C

زبان برنامه‌نویسی C++/C، یکی از معروف‌ترین و پرکاربرد‌ترین زبان‌های موجود در دنیا است، بسیاری از نرم‌افزار‌های کنونی با این زبان شی‌گرا نوشته شده‌اند.

بهتر است برای توضیح بهتر این زبان برنامه‌نویسی متنی از پیشگفتار کتاب «برنامه‌نویسی شی‌گرا به زبان ++C» بیاورم.

تنوع و گستره‌‌ی تکنولوژی باعث شده که علم برنامه‌نویسی به یک علم کاملاً بزرگ و پیچیده تبدیل شده و شاخه‌های بسیار زیادی را شامل شود. برای نیل به اهداف مختلف، زبان‌های برنامه‌نویسی گوناگونی به‌وجود آمده‌اند. بسیاری از زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی عمر چندان زیادی نداشتند و تنها برخی از آن‌ها توانسته‌اند نیازهای بشر در تولید نرم‌افزار را برآورده کنند. در این میان، زبان برنامه‌نویسی C++/C، یکی از معروف‌ترین و پرکاربرد‌ترین زبان‌های موجود در دنیا بوده که بسیاری از نرم‌افزارهای کنونی، به‌وسیله‌ی آن نوشته‌ شده است.

یادگیری ++C
دکتر فرشاد ترابی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر‌ا‌لدین توسی

این کتاب توسط دکتر فرشاد ترابی نوشته شده است، و در آن زبان برنامه‌نویسی ++C را به صورت گام به گام آموزش داده است. در آموزش این کتاب از زبان بسار ساده و قابل فهم استفاده شده است و آموزش از پابه‌ی پایه (فرض کنید که اصلا خواننده چیزی از برنامه‌نویسی و کامپیوتر نمی‌داند) شروع شده است.

تاکید اصلی کتاب آموزش برنامه‌نویسی شی‌گرا به دانش‌خواهان غیر از رشته‌های دانشگاهی کامپیوتر است. در دیگر رشته‌ها برنامه‌نویسی به صورت حرفه‌ای مد نظر قرار نگرفته است و اگر کتابی در این زمینه نوشته شده است، صرفا مطالب ساده و کلی را بیان کرده است، اما این کتاب تلاش می‌کند تا برنامه‌نویسی حرفه به این دانش‌خواهان این رشته‌ها نیز آموزش دهد.

یکی از موارد جدیدی که در این کتاب معرفی شده است، مدل ساده‌ای از حافظه است که به گفته‌ی  خود نویسنده، اگر چه مدل واقعی نیست، ولی در فهم برنامه‌نویسی کمک شایانی می‌کند. خود نویسنده در این مورد بیان می‌کند که: «تجربه‌ی شخصی من در تدریس این کتاب نشان می‌دهد که وجود این مدل از حافظه برای دانشجویان، جذاب‌ترین مطلب آموزشی بوده و دانشجویان اینجانب با یادگیری مدل، قادرند اتفاق‌هایی که در حافظه رخ می‌دهد را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند».

در این کتاب سعی شده‌است مطالب به گونه‌ای ارائه شود که خواننده با خواندن آن دانش خوبی از برنامه‌نویسی را به دست آورد. تجربه‌ی چندین ساله‌ی نویسنده، او را سوق داده است تا کتاب را به فصل‌های کوچکی تقسیم کند و در هر فصل فقط به یک موضوع خاص کوچک بپردازد. به علاوه در هر فصل، نویسنده فرض کرده است که خواننده اطلاعی از مطالب فصل‌های دیگر ندارد، به این صورت خواننده گام به گام با مفاهیم برنامه‌نویسی آشنا می‌شود و در آخر می‌بیند که تمامی مسائل مربوط به این زبان برنامه‌نویسی را یاد گرفته است.

نویسنده سعی کرده‌ است این کتاب را به شکلی آموزش ساده به رشته‌ی تحریر در آورد. نویسنده از یک بحث بسیار مفصل، سعی کرده است به کاربردی‌ترین موارد آن اشاره کند و از پرداختن به حاشیه‌ها دوری کند. بدین وسیله، مطالب کاملا ساده و قابل فهم بیان می‌شوند و خواننده احساس نمی‌کند که این موضوع پیچیده است.  بدین تریب خواننده با علاقه‌ی زیاد به خواندن ادامه‌ می‌دهد.

یکی از موارد بسیار خوبی که در این کتاب وجود دارد، نمونه مثال‌های کاربردی است که به همراه کتاب در یک جلد تکمیلی جداگانه است. فصل‌های جلد دوم  کتاب مانند جلد اول سازماندهی شده‌اند، اما جلد دوم تنها شامل مثال‌ها است. در جلد دوم خواننده هم با دیدن و کار کردن مثال‌ها مهارتش بیش‌تر می‌شود و هم بعضی از آموزش‌های دیگری که در درون این مثال‌ها قرار داده شده است را به دست می‌آورد.

یکی از جالب‌ترین بخش‌های جلد دوم، مثال‌هایی است که دانشجویان به عنوان پروژه درسی در طول ترم‌های مختلف ارائه دادند. نویسنده سعی کرده است تا بهترین این نوع مثال‌ها را در کتاب بیاورد، و برای رعایت حق نویسندگان این مثال‌ها نام و مشخصات دانشجویانی که این پروژه‌ها را انجام دادند نیز آورده شده است و حتی بیشتر از این نام تمام این دانشجویان را به عنوان همکاران تالیف در شناسنامه کتاب آورده است.

نویسنده برای آموزش خوانندگانش تنها به این کتاب بسنده نکرده است. مجموعه از فیلم‌های آموزشی نیز در وب‌سایت شخصیش به طور رایگان قرار داده است. تا خواننده‌ی کتابش حداکثر استفاده را از کتاب ببرد.

حروف‌چینی کتاب نیز بسیار عالی انجام شده‌ است، که از نرم افزار زی‌پرشین برای این کار استفاده کرده است.

اگر شما یک دانشجوی علاقه‌مند به برنامه‌نویس هستید، پیشنهاد می‌کنم این کتاب را بخوانید. می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین  و یا از کتاب‌فروشی محلتان این کتاب را پیدا کنید.

منابع

ویرایش شده‌ی: دامن افشان، وحید، معرفی کتاب: برنامه‌نویسی شی‌گرا به زبان ++C، پانویس، ۲ آذر ۱۳۹۲

دیدگاه‌تان را بنویسید: