داده کاوی

با این کتاب مفاهیم داده‌ کاوی را به خوبی و سادگی یاد می‌گیرید

دنیای امروز دنیای اطلاعات است، اطلاعات یکه‌تاز میدان شده است و هر کسی از این عنصر خارق‌العاده بتواند بهتر و کاراتر استفاده کند، بسیار موفق خواهد شد. کافیست غول‌های هر صنعت و حرفه را ببینید، اطلاعات برای آن‌ها به مانند خونی تازه در رگ‌هایشان است. از تویوتا یکی از بزرگترین خودروسازی‌های دنیا گرفته تا انواع موسسات پزشکی، دانشی تجاری و هرچه که فکرش کنید، اطلاعات برای آن‌ها بسیار مهم است.

به دست‌آوردن این اطلاعات از میان انبار حجیمی از داده‌ها همیشه دردسر بوده است، بشر برای رفع این نیازش تکنیک‌هایی را به کار گرفته تا بتواند اطلاعات مفید از این داده‌ها استخراج کند. این تکنیک‌ها داده‌کاوی نام دارد.

مقدمه‌ای که در بالا نوشتم خلاصه‌ای بود از تعریف داده‌کاوی، کتاب‌های بسیاری در رابطه با داده‌کاوی نوشته شده است، در اینجا خواندن کتابی را به شما پیشنهاد می‌کنم که با خواندن آن به سادگی مفهوم داده‌کاوی را درک می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم، در هر حرفه و جایگاهی که هستید  سعی کنید با این مفهوم آشنا شوید، اکنون داده‌کاوی یکی از تکنیک‌های اصلی هر حرفه است.

کتاب داده کاوی مفاهیم و تکنیک‌ها

کتاب داده‌کاوی مفاهیم و تکنیک‌ها نوشته‌ ژیاوی هان، میشلین کمبر و ژان پی، ویرایش سوم که توسط مورگان کافمن (ناشر معروف کتاب‌های کامپیوتر و مهندسی که اکنون زیر مجموعه‌ی الزویر است.) منتشر شده است یکی از عالی‌ترین و بهترین‌ کتاب‌ها در زمینه‌ یادگیری داده‌کاوی است. موضوعات کتاب به گونه‌ای سازماندهی شده است که هم برای مبتدیان و هم برای حرفه‌ای ها می‌تواند مفید باشد.

نسخه الکترونیکی کتاب اصلی البته ویرایش دوم آن از این ‌آدرس در دسترس است.

این کتاب بسیار خوب، توسط دکتر مهدی اسماعیلی ترجمه شده و انتشارات نیاز دانش ترجمه‌ این کتاب را منتشر کرده است. ترجمه‌ این کتاب نیز بسیار خوب انجام شده است.

خود مترجم ترجمه‌اش را این‌گونه معرفی می‌کند:

در ترجمه‌ این کتاب تلاش شده است، ضمن اصالت جمله‌بندی‌های کتاب، مطالب کتاب به گونه‌ای ترجمه شوند تا خوانندگان محترم بتوانند مفاهیم آن را به راحتی درک کنند. واژه‌های معادل در این متن پیشنهادی هستند و چه بسا برای برخی از اصطلاحات برابر‌های دیگر (و احیانا بهتر) بتوان یافت، آنچه مسلم است این است که اگر چه تبدیل واژه‌ها آنچنانکه باید و شاید انجام نشده است اما در ادای جملات و بیان موضوع امانت مراعات و تلاش فراون شده است تا خوانندگان گرامی با متنی مبهم و گیج کننده روبه‌رو نشوند.

و به راستی آنچه در مقدمه از ترجمه‌اش گفت را می‌توان در اثرش یافت. جملات کتاب به گونه‌ای چیده‌ شده‌اند تا در عین سادگی مفهوم را کامل و درست برساند.

داده کاوی
داده کاوی با دریافت داده‌های خام دانش با ارزش را تحویل می‌دهد.

فصل‌های کتاب

این کتاب شامل ۱۳ فصل است. در فصل اول مقدمه‌ای از داده‌کاوی بیان شده است و به طور خلاصه تمام مباحث داده‌کاوی را بیان کرده است. در این فصل شما تعریف زیبایی را از داده‌کاوی پیدا می‌کنید که بیان شده است:

داده‌کاوی یکی از گام‌های اساسی در فرایند کشف دانش تلقی می‌شود، فرایند کشف دانش یک سری تکرار‌هایی از مراحل زیر است:

۱. پالایش داده‌ها (برای حذف داده‌های نویز و ناسازگار)

۲. یکپارچه سازی داده‌ها (جایی که ممکن است چندین منبع داده‌ای ترکیب شوند)

۳. انتخاب داده‌ها (که داده‌هایی مرتبط با تحلیل از پایگاه داده بازیابی می‌شوند)

۴. تبدیل داده‌ها (که داده‌ها با کمک عملیاتی مانند تلخیص و تجمیع به شکل‌های مناسبی تبدیل می‌شوند)

۵. داده‌ کاوی (یک فرایند ضروری که با اعمال روش‌های هوشمند به استخراج الگو‌ها در میان داده‌ها می‌پردازد)

۶. ارائه دانش (گامی که در آن با کمک تکنیک‌های دیداری متفاوت، دانش کسب شده به کاربر ارائه می‌شود.)

با این تعریف شما دید بسیار بهتری نسبت به داده‌ کاوی پیدا می‌کنید.

فصل دوم فصل شناخت داده‌ها نامیده شده است. در این فصل شما انواع داده‌ها با موضوعاتی که به آن مربط است را به زبان ساده می‌آموزید. تا برای وارد شدن به فرایند داده کاوی آماده‌تر شوید. در فصل سوم پیش پردازش داده‌ها یعنی آماده کردن داده‌ها برای فرایند داده‌کاوی را می‌آموزید. کتاب‌ به همین شکل ادامه‌ می‌یابد تا در فصل ۱۳ به روند‌ها و مرز‌های تحقیق در حوزه‌ی داده کاوی می‌پردازد و کتاب به پایان می‌رسد.

می‌توانید این کتاب را به صورت آنلاین از انتشارات نیاز دانش به قیمت ۲۵۲۰۰ تومان تهیه کنید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: