به روز بودن در رشته پژوهشی

آگاه بودن از نتیجه ی پژوهش های جدید، شرطی بنیادی برای بافتن بهترین و موثرترین ایده های پژوهشی است. با حجم گسترده ای از داده ها که هر روز چاپ میشوند، به روز ماندن دشوار شده است. ولی هنوز راههایی هست تا خود را به آسانی با چکیده ی آنچه که هر روز به چاپ میرسد و ایده های نو همگام کنیم.

یکی از بهترین روش ها برای این منظور، بهره بردن از خبرخوان ها است، چرا که دیگر نیازی نیست تا یک به یک به همه ی سایت و وبلاگ ها سر بزنیم و لیستی از آنها را نگه داریم تا ببینیم کدامیک نوشته ای نو گذاشته اند. من خود از خبرخوان گوگل استفاده میکنم، چرا که هم میتوان از آن بر روی مرورگر اینترنت بهره برد و هم ابزارهای گوناگونی هست که میتوانند از کامپیوتر یا موبایل به خبرخوان گوگل وصل شوند.

منابعی که من خود استفاده میکنم، لیست مقاله های جدید مجله های علمی است – که خود آنها این لیست ها را به شکل خبرخوان آماده کرده اند- و نیز وبلاگ های علمی گوناگون. لیست زیر بخشی منابع من در زمینه ی زیست شناسی / زیست شناسی تکاملی است.

روشی دیگر برای به روز ماندن درباره‌ی هر مقاله ‌ای که در زمینه ای‌ ویژه به چاپ میرسد، بهره بردن از جستجوی خودکار گوگل اسکالر است. پس از رفتن به سایت گوگل اسکالر، بر روی ALERT در گوشه‌ی برگه کلیک کنید و یک عبارت برای جستجو بنویسید. از این پس هر مقاله‌ی جدیدی که به نتیجه های جستجوی آن عبارت افزوده شود به ایمیل شما فرستاده خواهد شد.