انتخاب موضوع پایان‌نامه به طور کل و به طور خاص رشته تکنولوژی آموزشی

این روزها من ایمیلهای زیادی از دوستان دریافت می کنم که راجع به پایان نامه و انتخاب موضوع سوال می کنند. لازمه توضیح بدم که فرایند انتخاب پایان نامه یک فرایند زمانبر و حساب شده است. یعنی دانشجو باید تمام جوانب تحقیق و پژوهشی را که انتخاب می کند باید مد نظر داشته باشد تا بتواند کار خوبی انجام دهد. منظور اینه که یک شمای کلی از پژوهش در ذهن خود داشته باشه و به تمام مراحل، اعم از انتخاب موضوع، اهداف، سوالها، ادبیات تحقیق، روش تحقیق و حتی بحث و نتیجه گیری فکر کند.

فاکتورهای زیادی باید مد نظر دانشجو باشد از جمله تازه و بدیع بودن موضوع، مرتبط بودن موضوع با رشته و تخصص اساتید گروه و عوامل بسیار زیاد دیگه که در حوصله این نوشتار نمی گنجه، اما نکته دیگری که دانشجو باید از اون اطلاع داشته باشه دانستن این موضوعه که در دنیای اطراف و دانشگاههای مطرح دنیا در زمینه رشته مورد نظر چه کارایی انجام می شه. به همین منظور در پست امروز کار با ارزشی که کافارلا در دانشگاه نیویورک انجام داده رو خدمت شما معرفی می کنم. باشد که مورد قبول دوستان قار بگیرد. ایشون اقدام به جمع آوری پایان نامه های دکتری، که در دانشگاههای آمریکا در بین سالهای ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۶ انجام شده را نموده است. از جمله مشخصات پایان نامه می توان به نام و نام خانوادگی عنوان تز، سال اجرا، استاد راهنما و دانشگاه محل اجرای تز اشاره کرد.

متاسفانه این وبسایت بروز نیست اما کمک خیلی زیادی به دوستان می کنه که با حال و هوای رشته تکنولوژی آموزشی آشنائی پیدا کنند. نکته جالب اینکه عناوین پایان نامه های اساتید ایرانی مثل دکتر فردانش، دکتر نوروزی و دکتر سیفی را می توانید در این وبسایت مشاهده کنید. برای دیدن این وبسایت اینجا را کلیک کنید

منبع: https://khodaband.wordpress.com