ادامه تحصیل پس از فوق لیسانس، درست یا غلط

علی سرزعیم در این پست راجع به ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا نوشته است و در واقع می خواد بگه که اگه اهل کار آکادمیک هستید باید به فکر دکتری گرفتن باشید و اگه هدفتون در آینده یافتن کار غیرآکادمیک و کار کردن در شرکتها و بیزنس و .. هست فوق لیسانس بگیرید. اگر چه به نوعی با کلیت بحث موافق هستم ولی چند نکته به نظرم می رسه که اینجا عرض می کنم.

در جایی می گوید «در اکثر کشورهای غربی بازار کار برای فوق لیسانس به مراتب بهتر از دکتراست یعنی دکترا داشتن شانس کار یافتن را زیاد نمی کند و ای بسا کم کند». من هم این را قبول دارم از این منظر که تعداد گزینه هایی که برای یک فوق لیسانس برای انتخاب وجود داره بیشتر از یه دکتری هست ولی تعداد فوق لیسانسهای موجود اصلا قابل مقایسه با تعداد دکتری نیست. در واقع می خوام بگم تقاضا براشون زیادتره ولی اونجور که من دیدم عرضه فوق لیسانسه ها اینقدر بیشتره که باعث می شه داشتن دکترا شانس کار یافتن رو بیشتر کنه. البته قطعا بستگی به جایی که درس می خونی هم داره..بعضی دانشگاهها در مقاطع پائین خیلی عالی و مشهور هستند (مثل بوکونی) ولی در مقطع دکتری به اون اندازه شهرت ندارن پس احتمالا اگه بچه های مقاطع پائین رو با بچه های دکتراشون مقایسه کنی ممکن هست پائین ترها به نسبت وضع بهتری داشته باشن.

ضمنا در جایی می گه که دکتری خوندن یعنی اینکه باید خودتو برای بازار کار آکادمیک آماده کنی که حداقل در مورد فاینانس به نظر من اینجور نیست و خیلی از مشاغل خارج از آکادمیک و با درآمد فوق العاده وجود دارند (از جمله کار برای بانک های مرکزی و یا سرمایه گذاری، هج فاندها و …) ولی بچه ها معمولن خودشون کار آکادمیک رو ترجیح می دن چون بی دردسر تره.

و بحث آخر اینکه حس من اینه که معمولا بچه ها در زمانی که فوق لیسانس می خونن به فکر ادامه تحصیل می افتن و حس می کنن که اگه بخوان دوباره فوق لیسانس اینجا بخونن وقت تلف کردنه، بخاطر همین دکتری اقدام می کنن و ضمنا از اونجا که محدودیت های مالی هم نقش اساسی در این زمینه بازی می کنه بچه ها دکتری رو ترجیح می دن.

پس نظر کلی من در مورد بچه هایی که عاشق علم هستن مثل علی هست. بعد از لیسانس اگه می تونید پذیرش دکترا بگیرید و اگه نمی تونید فوق لیسانس رو در ایران بگیربد و برای دکتری اقدام کنید.

اما در مورد کسانی که علاقه ای به علم ندارن ولی می خوان بنحوی مهاجرت کنن و گزینه بهتری غیر از تحصیل ندارن: اگه خیلی پول دارید که زیاد مشکل ندارید. اگه هیچ هم پول ندارید دوباره مشکلی ندارید چون گزینه ای غیر از ایران موندن ندارید (جاهایی که برای فوق لیسانسها پول می دن خیلی کم هست فکر می کنم). اگه یه خورده پول دارید برای فوق لیسانس کشورهایی که تحصیل رایگان هست اقدام کنید و فوق لیسانس رو اونجا بگیرید و بعدش تقریبا اوضاع دستتون می یاد که آیا می تونید کاری که می خواهید رو پیدا کنید یا نه. معمولا بچه هایی که من می شناسم حداقل تو اروپا می گن اوضاع اصلا خوب نیست و سعی می کنن هر جور شده وارد دکتری بشن.

می خوام اینو بگم که نه تنها برای اونهایی که خیلی علاقه مند به علم و تحصیل هستند دکتری خوندن می تونه یک سکوی پرتاب بزرگ باشه (چون اگه یه کار خوب انجام بدی براحتی در یک دانشگاه خوب پیشنهاد کار می گیری)، برای اونهایی که اصلا علاقه ای هم ندارن ولی یه جوری می تونن سر و ته قضیه رو در حد متوسط به هم بیارن و دکتراشونو بگیرن هم ممکنه کاملا تصمیم عاقلانه ای باشه.

ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس

با تشکر از علی بابت شروع بحث. من هم همونجور که گفتم فکر می کنم اگه کسی بتونه فوق لیسانس مخصوصا جایی که خوب باشه و پول هم نخوای بدی پذیرش بگیره شرایطش خیلی خوب خواهد بود. چون اگه بعد از فارغ التحصیلی نمی خواست ادامه بده و تونست کار پیدا کنه که چه خوب و اگه هم خواست ادامه بده امکان پذیرش گرفتنش احتمالا بیشتر خواهد بود.

در همین راستا می خواستم توجهتون رو به فوق لیسانسهایی که دانشگاه ما ارائه می کنه جلب کنم.

اینجا دو رشته در فوق لیسانس دارن: فوق لیسانس در اقتصاد و بیزنس و فوق لیسانس در مدیریت عمومی. رشته دوم رو از امسال دانشجو می پذیرن. پیش نیاز برای درخواست رشته اول اینه که در لیسانس بیزنس یا اقتصاد خونده باشی ولی در مورد رشته دوم لیسانست باید تو رشته های دیگه مثل مهندسی باشه.

اگه رشته اقتصاد و بیزنس بخونید می تونید یکی از پنج گرایشی که وجود داره وارد بشید و دروس رو تو اون حوزه ها بگیرید. گرایشها عبارتند از: حسابداری و مدیریت مالی، اقتصاد، فاینانس، مدیریت و بازاریابی.

اینجا و اینجا می تونید راجع به این دو رشته بیشتر اطلاعات بگیرید.

SSE تنها دانشگاه سوئدیه که عضو CEMS هست. اینجا می تونید اطلاعات راجع به CEMS کسب کنید. در مورد رشته اقتصاد و بیزنس می تونید در سال دوم وارد CEMS بشید. لازم به ذکر هست که بر اساس رنکینگ جدید فاینانشال تایمز فوق لیسانس مدیریت CEMS رتبه یک را در جهان کسب کرده است. طبق همین رنکینگ رشته فوق لیسانس خود SSE هم در بخش فاینانس رتیه یک در جهان و در اقتصاد رتبه ۳ را کسب کرده است.

ضمنا اینجا برای دانشگاهها شهریه نمی دید ولی نکته اینجاست که امکان کار کردن تقریبا غیر ممکن است و باید خرج زندگی رو خودت بدی چون به فوق لیسانسه ها بورس نمی دن. ولی در کل به نظر من گزینه خیلی خوبی هست بخصوص برای بچه هایی که هنوز تو ایران فوق لیسانس نگرفته اند. البته من از جریان پذیرش زیاد اطلاعی ندارم.

منبع:

https://hamidboustanifar.wordpress.com