امواج وای فای

آیا استفاده از WiFi و موبایل برای سلامتی مضر است؟

نوشته شده توسط علی عابدی – دانشجوی دوره دکتری علوم کامپیوتر

شبکه های WiFi که در حدود سال ۲۰۰۰ معرفی شدند امروزه به استاندارد یکه تاز شبکه های محلی بیسیم مبدل شده اند و وسایل زیادی مانند لپتاپ ها تا ساعت های هوشمند از آنها برای ارتباط با اینترنت بهره می برند. تلفن های همراه نیز جزئی از ملزومات زندگی مدرن شده اند که ساعات زیادی در طول شبانه روز همراه کاربران می باشند. گوشی های موبایل از امواج الکترومغناطیس برای تبادل اطلاعات بین گوشی و مودم (WiFi) و یا گوشی و برج های مخابراتی (سیستم تماس و داده) استفاده می کنند. اخیرا شبهاتی در مورد اثرات این امواج بر سلامت انسان مخصوصا کودکان در فضای مجازی مطرح شده است. در این مقاله کوتاه اجمالا مروری بر دانش فعلی در مورد این موضوع و نتایج تحقیقات انجام شده می پردازیم.

موج های الکترومغناطیسی طیف گسترده ای را شامل می شوند که دارای خواص بسیار متفاوتی هستند.  درشکل زیر  در سمت چپ امواج رادیویی با فرکانس بسیار پایین و در سمت راست فرکانس های بالا مانند اشعه گاما و ایکس دیده می شود. تمرکز ما در این مقاله بر روی امواج Microwave خواهد بود.

ref: http://www.howtogeek.com/234817/dont-worry-wi-fi-isnt-dangerous/

اثر امواج الکترومغناطیس بر بدن انسان

اثر امواج الکترومغناطیسی بر بدن انسان به فرکانس و شدت (توان) موج بستگی دارد:

فرکانس سیگنال

امواج فرابنفش و سایر امواج با فرکانس های بالاتر مانند اشعه ایکس و گاما دارای خاصیت یونش می باشند به این معنی که می توانند یک الکترون را از یک اتم یا مولکول جدا کنند. به این دلیل این امواج می توانند تغییرات سلولی ایجاد کنند. در صورتی که انسان حتی برای مدت کم در معرض اشعه گاما قرار بگیرد احتمال ایجاد سرطان بسیار بالا خواهد بود.

امواج طیف مرئی و فرکانس های پایینتر مانند مایکرویو (WiFi و تلفن همراه) به علت انرژی کم فوتون ها نمی توانند یونش و شکست ملکولی ایجاد کنند و از این جهت خطری برای سلامتی بدن ایجاد نمی کند.

توان سیگنال

علاوه بر فرکانس، شدت سیگنال هم بر سلامتی انسان تاثیر گذار است. سیگنال هایی با توان و شدت بسیار بالا تقریبا درتمامی طیف فرکانسی می توانند اثرات سوئی بر انسان بگذارد. به این دلیل افرادی که برای مدت طولانی در نزدیکی فرستنده های رادیویی پرقدرت هستند ممکن است دچار بیماری شوند. یک دلیل دیگر بر بی خطر بودن WiFi و تلفن همراه پایین بودن توان این دستگاه ها و نظارت دقیق بر توان ارسالی این دستگاه ها می باشد. توان ارسالی مودم ها و گوشی های موبایل زیر یک وات می باشد که توان بسیار پایینی است و نمی تواند تاثیری بر بدن انسان بگذارد.

ترکیب ماهیت بی خطر فرکانس های ماکرویو (استفاده شده در دستگاه های WiFi و تلفن همراه) و توان پایین ارسالی این دستگاه ها باعث می شود که تاثیری بر سلامت انسان نداشته باشند. تحقیقات علمی که تا امروز در این زمینه انجام شده اند نیز مؤید این موضوع می باشند.

نگرانی ها

   سازمان بهداشت جهانی  میدان های الکترومغناطیسی در طیف فرکانسی ۰ تا ۳۰۰ گیگاهرتز را بعلت احتمال سرطان زا بودن در گروه خطر ۲B رده بنده کرده است. برای مواردی که دراین گروه قرار گرفته اند احتمال سرطان زا بودن وجود دارد در نتیجه انجام تحقیقات   بر روی آنها ضروری می باشد.  باوجود این دسته بندی، تا کنون نتایج آزمایشات علمی بر بی خطر بودن امواج الکترومغناطیس  تایید دارند [۱]. صرف قرار گرفتن موضوعی در این گروه هیچ تایید و یا عدم تاییدی بر خطرناک بودن ندارد و جالب است بدانید قهوه و خیارشورنیز در این گروه قرار دارند.

نقل قول از سایت سازمان بهداشت جهانی:

To date, no adverse health effects have been established as being caused by mobile phone use.
تا امروز هیچ اثر سوئی که بر اثر استفاده از تلفن همراه بر سلامت ایجاد شود به اثبات نرسیده است

چند تحقیق علمی وجود دارند که رابطه ای بین WiFi و آثار مخرب برسلامت نشان می دهند[۲,۳,۴] ولی تحقیقات بیشتر و دقیقتر بعدی این نتایج را مورد تردید قرار می دهد و نشان می دهند هیچ رابطه ای بین WiFi و سلامت دیده نمی شود [۵]. به این دلیل است که سازمان بهداشت جهانی هنوز معتقد است که تحقیقات علمی تا به امروز نشان می دهند WiFi بر سلامت بی اثر است.

سازمان بهداشت جهانی شاید معتبرترین مرجع برای این بحث باشد ولی در اینجا چند مرجع دیگر برای مطالعه بیشتر خوانندگان گرامی معرفی می شود:

وزارت بهداشت کانادا:

وزارت بهداشت کانادا در جواب سوال هایی در مورد WiFi و موبایل بر سلامت و مخصوصا سلامت کودکان تاکید دارد که هیچ شاهد علمی برای اینگونه اثرات مخرب وجود ندارد

http://www.hc-sc.gc.ca/ewh-semt/radiation/cons/wifi/faq-eng.php

مقاله سایت تلگراف

نمونه دیگری از تایید بر عدم وجود دلایل علمی در مورد اثرات مضر WiFi بر سلامت کودکان

http://www.telegraph.co.uk/women/mother-tongue/11599311/Wi-Fi-is-not-harming-our-chidren-heres-the-evidence.html

 

نمونه ای از سایت های غیر معتبر

موارد زیادی در اینترنت وجود دارد که منابعی غیر متخصص مطالبی در این زمینه نوشته اند و سعی دارند با ایجاد ترس در خوانندگان به اهدافی مانند افزایش ترافیک سایت دست پیدا کنند. نمونه ای از این سایت ها سایت forbes است که در زمینه سلامت هیچ تخصصی ندارد و در این زمینه کاملا نامعتبر می باشد و ادعا می کند WiFi  بر سلامت اثر مخرب دارد در حالی که سازمان بهداشت جهانی و سایر موئسسات معتبر این نظر را تا به امروز رد کرده اند.

نتیجه گیری

با وجود شایعات اینترنتی، برایند تحقیقات علمی که تا به امروز روی تاثیرات WiFi و تلفن همراه بر سلامتی انسان انجام شده است بیانگر بی تاثیر بودن این امواج بر بدن انسان است. موسسات معتبری مانند سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت کانادا تاکید دارند که تاکنون شواهدی مبنی بر مضر بودن این امواج یافت نشده است.

منابع

[۱] http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs193/en/

[۲] Pyrpasopoulou A, Kotoula V, Cheva A, Hytiroglou P, Nikolakaki E, Magras IN, Xenos TD, Tsiboukis TD, Karkavelas G. Bone morphogenetic protein expression in newborn rat kidneys after prenatal exposure to radiofrequency radiation. Bioelectromagnetics. 2004 Apr;25(3):216-27.

[۳] Hung CS, Anderson C, Horne JA, McEvoy P. Mobile phone ‘talk-mode’ signal delays EEG-determined sleep onset. Neurosci Lett. 2007 Jun 21;421(1):82-6. Epub 2007 May 24.

[۴] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21331446#nf

[۵] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17619826