دیتاسنتر فیسبوک

دیتاسنترهای فیسبوک در قلب یخ‌ها

فیسبوک چیزی بیش از یک میلیارد جمعیت دارد، ذخیره اطلاعات حساب‌های این افراد، با کلی عکس و فیلم نیاز به یک تجهیزات و دستگاه‌های گران‌قیمتی دارد. این دستگاه‌های گرانقیمت دیتاسنتر نام دارند. دیتاسنترها یا مراکز داده، به دلیل فعالیت بسیار زیاد اجزای فیزیکی درون آن بسیار داغ می‌شوند، این داغ شدگی موجب می‌گردد تا عمر این دستگاه‌ها کم باشد.

هر شرکتی راه حلی برای این قضیه ترتیب دیده است، برای مثال مایکروسافت در حال ساخت دیتاسنترهایی در زیر آب‌های سرد است. اما مارک زاکربرگ راهکار جالب خودش را ارائه داد.

زاکربرگ تصمیم گرفته‌‌ است دیتاسنترهای فیسوک را در شمال سوئد، جایی که تنها ۱۱۲ کیلومتر با قطب شما فاصله دارد بسازد. این دیتاسنترها اکنون ساخته نشده‌اند، مدت‌ها پیش فیسبوک این دیتاسنتر را با نام لولیا (Lulea ) ساخته است. اما مارک زاکربرگ خیلی از این دیتاسنتر و راه‌ حلی که ارائه داده خوشش آمده است، اخیرا هم روی صفحه فیسبوکش چند عکس از این دیتاسنتر غول پیکر به اشتراک گذاشته است.

طلاعات شخصی که روی شبکه‌های اجتماعی می‌گذاریم کجا ذخیره می‌شوند؟ خوب جوابش مشخص است. مثل بقیه‌ی اطلاعات اینترنت، آن‌ها را در دیتاسنترهای عظیم ذخیره می‌کنند. این دیتاسنترها مصرف انرژی خیلی زیادی دارند و باید به هر نحوی که شده، سرد نگه داشته شوند. هر شرکتی راه‌حل خودش را برای سرد کردن دارد. مثلا مایکروسافت به دنبال ساختن دیتاسنترهایی در زیر آب است تا سخت‌افزارها همیشه خنک بمانند. ولی راه‌حل فیسبوک هم خیلی جالب است. دیتاسنتر فیسبوک در شمال سوئد و با فاصله‌ی فقط ۱۱۲ کیلومتر تا دایره‌ی قطبی ساخته شده و محیطی واقعا سرد دارد.

راکربرگ می‌خواهد با این عکس‌ها فناوری‌های پیشرفته فیسبوک را به رخ دیگر رقیبان بکشد. همان طور که در عکس‌ها دیده می‌شود این دیتاسنتر از لحاظ ظاهری بسیار پیشرفته ساخته شده است و نسبت به دیتاسنتر گوگل که پر از لوله‌هایی است که از این طرف به آن طرف کشیده شده‌اند، این دیتاسنتر ظاهر بسیار قشنگ‌تری دارد و به نظر هم سردتر می‌آید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: