بهترین کتابخانه‌ها

۱۸ کتابخانه‌ای که هر کتاب‌دوستی در طول عمرش باید ببیند

کتابخانه‌ها مرکز دانش یک جامعه و یک قوم بوده و هست. در گذشته و حال معماران اهمیت کتابخانه‌ها و دانش را درک کرده‌اند و برای طراحی یک کتابخانه تمام ذوق و مهارت‌شان را به کار گرفتند تا بنایی طرح شود که شایسته‌ی کتابخانه و دانش باشد. نمونه‌های بسیاری را می‌توان مثال زد، از کتابخانه‌ی استخر در تخت جمشید گرفته تا  زیباترین کتابخانه‌های جدید امروزی.

اما  تنها معماران نبودند که اهمیت کتابخانه را درک می‌کنند، تمامی یک جامعه به خوبی اهمیت این مرکز را می‌داند و اگر نه چگونه حاضر می‌شوند تا چنین قیمت بالایی را برای این سازه‌ها در نظر بگیرند.

البته تنها زیبایی کتابخانه مد نظر نبوده، بلکه تمام اصولی که برای نگهداری کتاب‌ها و منابع، آسودگی مخاطب و درستی اطلاع رسانی را به خوبی می‌توان در این معماری‌ها یافت.  در زیر لیست ۱۸ کتابخانه‌ای برتر دنیا که در سایت بیزینس اینسایدر آورده شده است را بیان می‌کنیم. در توضیح این کتابخانه‌ها بیشتر به معماری آن‌ها پرداخته شده است..

این کتابخانه‌ها شامل کتتابخانه‌ای پنهان در جنگل پکن تا کتابخانه‌ای در مصر که به شکل ساعت آفتابی ساخته شده است هستند که هر کتاب‌ دوستی باید از آنها دیدن کند.

۱. کتابخانه‌ی آدمونت واقع در  آدمونت اتریش

این کتابخانه‌ی زیبای واقع در کوهپایه‌های رشته‌ کوه‌های آلپ دومین کتابخانه‌ی صومعه‌ای بزرگ در دنیا است. سالن کتابخانه توسط جوزف هابر معمار بزرگ استرالیایی به سبک باروک  با ۷۰ متر طول، ۱۴ متر عرض و ۱۳ متر ارتفاع در سال ۱۷۷۶ ساخته شده است و حاوی ۲۰۰ هزار جلد کتاب است.

سقف این کتابخانه توسط بارتلوموئو آلمانت نقاش سبک باروک استرالیایی نقاشی و رنگ آمیزی شده است که مراحل دانش بشری را نشان می‌دهد که در بالاترین نقطه‌ی به وحی الهی می‌رسد.

بهترین کتابخانه‌ها

 

۲. کتابخانه جرج پی‌بادی در مریلند آمریکا

کتابخانه‌ی پی‌بادی توسط جرج پی‌بادی نیکوکار ایحاد شد. جرج پی‌بادی به پاس مهربانی و مهمان‌نوازی مردم بالتیمور مریلند این کتابخانه را به مردم بالتیمور هدیه داد.

این کتابخانه در قرن ۱۹ توسط ادمند لیند طراحی شده است. پی‌بادی برای فضای داخلی آن یک میان تالار بزرگ در نظر گرفت. پنج طبقه‌ی کتابخانه با  بالکن موج دار آهنی به حاشیه پر از کتاب متصل شده است و سقف نورگیر، کتابخانه را با نور طبیعی پوشش می دهد.

بهترین کتابخانه‌ها

 

 

۳. کتابخانه‌ی سلطنتی کپنهاگ در کپنهاگ دانمارک

این کتابخانه در سال ۱۹۹۹ کامل شد. این الماس سیاه توسعه‌ای از کتابخانه‌ی ملی دانمارک است. این کتابخانه‌ی نئو مدرن این نام را به بابت گرانیت سیاه و زاویه‌های نامنظمش به خود اختصاص داده است.

سطح خارجی محکم کتابخانه به وسیله‌ی میان تالاری ساخته شده از شیشه متوقف شده است. این میان تالار شیشه‌ای فضای داخل ساختمان را فضایی افسانه‌ای می‌سازد که ککه پر از نور و بازتاب حرکت آب است این فضا  محیط خواندن را واقعا پر از زرق و برق می‌سازد.

بهترین کتابخانه‌ها

۴. کتابخانه‌ی دانشگاه هنر موساشینو در توکیوی ژاپن

این کتابخانه توسط سو فوجومیتو معمار ژاپنی به ساده‌ترین شکل کتابخانه‌ای در دنیا طراحی شده است. در طراحی این کتابخانه تنها از ققسه‌های کتاب و شیشه‌های خارجی استفاده شده است. دیوارهای کتاب‌خانه به مانند قفسه کتاب ساخته شده‌اند و ارتفاع آن‌ها به ۹ متر می‌رسد و با استفاده از پل‌های کم‌عرض در ارتفاع بین طبقات و فضا‌های خالی پیوستگی ایجاد شده است و کتابخانه را از فضای یک‌نواخت در آورده است.

فوجومیتو می‌گوید تنها چیزی که برای کتابخانه نیاز دارید کتاب‌ها، قفسه‌ها، روشنی و فضای زیباست. و به درستی این گفته‌اش را در طرح این کتابخانه پیاده کرده است.

بهترین کتابخانه‌ها

 

۵. کتابخانه‌ی عمومی بوستون در آمریکا

کتابخانه‌ی عمومی بوستون حاوی ۲۳ میلیون منبع اطلاعاتی است و دومین کتابخانه‌ی عممومی بزرگ در آمریکا است.این کتابخانه به واسطه‌ی داشتن حیاط افسانه‌ایش مشهور است. در ساخت این کتابخانه از معماری ایتالیایی الهام گرفته شده است و جوهره‌ی اصلی آن ورودی میان‌تالار و اتاق مطالعه‌ای کتابخانه است که بیتس هال (Bates Hall) نام دارد.

نام بیتس هال بعد از جوشا بیتس اولین خیر کتابخانه به این بخش کتابخانه اختصاص داده شده است. در ۱۸۵۳ بیتس ساختمان‌های زیادی را به کتابخانه هدیه داد اما برای این‌ کارش دو شرط گذاشت: اول اینکه ساختمان کتابخانه باید موجب تزیین شدن شهر شود و دوم هم اینکه این کتابخانه برای هر شخصی رایگان باشد.

بهترین کتابخانه‌ها

 

۶. کتابخانه شهر اشتوتگارت در اشتوتگارت آلمان

این کتابخانه‌ی نه طبقه‌ای به شکل مکعبی ساخته شده است، در طراحی آن از معماری دیزاین بوم استفاده شده و به شکل معبد خدایان روم باستان درآمده است.

هدف این کتابخانه ایجاد زنجیره‌ای از اتاق‌ها بود که لباس سفید در بر داشته باشند تا زنگ ساختمان را تنها کتاب‌ها تشکیل دهند.

بهترین کتابخانه‌ها

 

۷. کتابخانه خوزه وسکنلوز در میکزیکو سیتی، مکزیک

این کتابخانه توسط آلبرتو کالاج طراحی شده است. در ساختمان این کتابخانه از بتن و شیشه استفاده شده است. قفسه‌های کتاب به گونه‌ای قرار داده شده انگار که در هوا در حال پروازند و ساختمان نهنگ پیکر کتابخانه در مرکز کتابخانه معلق است.

نام این کتابخانه از خوزه وسکنلوز گرفته شده است. وسکنلوز فیلسوف و ساستمدار بود که چهره‌ی فرهنگی مهم مکزیک بود. وی به ترویج فعالیت‌های کتابخوانی می‌پرداخت.

 بهترین کتابخانه‌ها

 

۸. کتابخانه لی‌یوان در پکن، چین

این کتابخانه در بیرون روستایی کوچک در پکن قرار دارد. طبقه‌ی اول این کتابخانه متعلق به محیط جنگلیش است. این کتابخانه از تیر‌های چوبی ساخته شده و قسمت بیرونی آن از میله های در هم فرو رفته، پوشیده شده است. نور کتابخانه از شکاف‌هایی که درون پنجره‌ها تعبیه شده است تهیه می‌گردد.

با اینکه این ساختمان قابل اشتعال است اما به اندازه‌ای پیشرفته طراحی شده است که کتابخانه را با گرفتن هوای خنک دریاچه‌های اطرافش خنک نگه می‌دارد. این کتابخانه بسیار طبیعت دوست است و از منابع قابل بازیافت تهیه شده است.

به علاوه یک مکان بسیار مناسب و افسانه‌ای برای خواندن کتاب است.

بهترین کتابخانه‌ها

 

۹. کتابخانه و مرکز فرهنگی ونزلا در ونزلا، نروژ

این کتابخانه‌ی ساخته شده در نروژ شامل یک سری هلال‌ها یا شیارها است که در سقت به شکلی زیبا قرار داده شده است. مفهوم این کتابخانه شیارهای اسکلت وال را بیان می‌کند.

«در این پروژه  از مفهوم شیار برای ایجاد سازه‌ای مرکب از  ساختار چوب با دستگاه‌های فنی و داخلی استفاده قسمت بیرونی آن از میله های در هم فرو رفته، پوشیده شده است.» نقلی از هلن و هازد معمار که از معماران این کتابخانه هستند.

بهترین کتابخانه‌ها

 

۱۰. کتابخانه‌ی کتاب نایاب بیک در نیوهاون آمریکا

کتابخانه‌ی کتاب و نسخه‌ی خطی نایاب بیک، آرشیو نوشته‌های کتابخانه‌ی دانشگاه یله است و بزرگ‌ترین ساختمان علاقه‌مند به نگهداری از اسناد و کتاب‌های نایاب در دنیا است. تمام کتابخانه، درونی ساختمانی به هم فشرده و حجیم در مرکز ساختمان طراحی شده است.

ساختمان این کتابخانه تمثیلی و افسانه‌ایست چون در ساختمان آن از رخام، برنز و گرانیت استفاده شده است و پنجره‌هایش از شیشه‌هایی ساخته شده که نور را به اندازه‌ی کافی از خود عبور می‌دهند تا منابع نایاب و ارزشمند بدون اینکه آسیبی به آن‌ها وارد شود قابل دیدن باشند. نمای بیرون ساختمان بسیار محکم به نظر می‌رسد.

مجموعه گسترده‌ی بنیک شامل کتاب گوتنبرک نیز می‌باشد.

 

 بهترین کتابخانه‌ها

۱۱. کتابخانه اسکندریه در اسکندریه مصر

کتابخانه‌ی اصلی اسکندریه در قرن سوم پیش از میلاد ساخته شد و یکی از بزرگترین و مهم‌ترین کتابخانه‌های جهان باستان بود. با از بین رفتن آن در قرن سوم پس از میلاد موجب شد تا کتاب‌ها و کتیبه‌های بیشماری نابود شوند.

در سال ۲۰۰۲ کتابخانه‌ی اسکندریه برای تجلیل و یادبود از کتابخانه‌ی اصلی ایجاد شد. و مانند ساعت آفتابی و موج‌های دریای مدیترانه توسط معمار اسکاتلندی طراحی شده است.

 

 بهترین کتابخانه‌ها

کتابخانه‌ی مرکزی در سیاتل آمریکا

این کتابخانه در سال ۲۰۰۴ باز شد و از یازده طبقه‌ی ساخته شده از شیشه و استیل تشکیل شده است و در مرکز شهر قرار دارد. این کتابخانه نوآوری در شکل کتابخانه‌های سنتی بود. ساختمان‌های نوین تنها به کتاب‌ها اختصاص ندارند بلکه تمام انواع رسانه و منابع را در نظر می‌گیرند.

کتابخانه توسط رم کولهاس طراحی شد. ساختمانی با فضای بسیار بزرگ و استفاده‌ی گسترده از نور طبیعی به خوبی کارکردهای کتابخانه را نشان می‌دهد.

 

 بهترین کتابخانه‌ها

۱۳.  کتابخانه‌ی دانشگاه دوبلین در دوبلین ایرلند

این کتابخانه به داشتن اتاق‌ بزرگ معروف است و بزرگترین کتابخانه‌ی ایرلند است.

طول اتاق‌ اصلی به بیش از ۶۰ متر ز می‌رسد، اتاق‌ها پر از ستون‌های چوبی تیره و مرمری هستند. وقتی کامل شده بود سقف اتاق بزرگ کاملا یکنواخت بود، اما برای جا دادن بیشتری از کتاب درون کتابخانه سقف از نو به شکل دیگر طراحی شد.

 

 بهترین کتابخانه‌ها

۱۴. کتابخانه‌ی سر دونکن رایس در آبردین بریتانیا

کتابخانه‌ی سر دونکن رایس کتابخانه‌ی جدید دانشگاه آبردین است. طراحی این کتابخانه طراحی قرن ۲۱ است و تالار میانی بسیار بزرگی به شکل حلزونی در مرکزش قرار دارد.

این کتابخانه توجه بسیار زیادی به چهره‌ی ثابتش از جمله معماریش دارد. درون تمام هشت کف، میان تالار حلزونی به واضحی پیدا است این ساختمان همچنین دارای سقف با قدرت زای نوری بر کفش دارد تا انرژی خورشیدی را مستقیما به الکتریکی تبدیل کند.

بهترین کتابخانه‌ها

 

۱۵. کتابخانه‌ی سینت-ژنویو در پاریس فرانسه

کتابخانه‌ی سینت ژونیو مرکز تحقیقات و ارجاعات دانشجویان دانشگاه پاریس است.

این کتابخانه در قرن ۱۹ توسط هنری لابورست معروف بنا شد و به داشتن اتاق مطالعه با ستون‌های آهنی مشهور است. ماموما این کتابخانه را به عنوان نمونه‌ای از دانش و فضایی برای تفکر کرده است.

 بهترین کتابخانه‌ها

۱۶. کتابخانه‌ی عمومی نیویورک در نیویورک، آمریکا

کتابخانه‌ی عمومی نیویورک حاوی ۵۴ میلیون منبع است و سومین کتابخانه‌ی بزرگ در دنیا است.  این ساختمان هنری زیبا در زمان ساختش بزرگترین بنای مرمری ساخته شده در آمریکا بود.

اتاق مطالعه‌ی این کتابخانه ۹۰.۵ متر طول و ۲۶.۵ متر عرض دارد. نمایی از سالن مطالعه‌ی زیبای این کتابخانه را در تصویر زیر می‌بینید.

 بهترین کتابخانه‌ها

۱۷. کتابخانه‌ی کانازاوا  یومیمیرای در شهر کانازاوا، ژاپن

سه طبقه‌ی کتابخانه به شکل جعیه‌ی کیک با پنجره‌های سوراخ سوراخ شده‌ی سفید رنگ بزرگ طراحی شده است که نور را وارد فضای کتابخانه می‌کنند. در میان این کتابخانه یک اتاق کاملا آرام وجود دارد و دیوار‌های سوراخ سوراخ شده کتابخانه را شبیه به جنگلی از کتاب می‌سازد.

محیط کتابخانه به خوانندگان اجازه می‌دهد تا لذت خواندن را در حالی که دور و برشان پر از گنجینه‌های کتاب است که به سختی می‌توان به صورت فیزیکی تصورش کرد تجربه کنند.

بهترین کتابخانه‌ها

 

۱۸. اتاق مطالعه سلطنتی پرتغال در ریو دو ژانیرو، برزیل

این اتاق مجلل ساخته شده‌ی قرن ۱۹ حاوی بیش از ۳۵۰ هزار اثر است و بزرگترین مجموعه آثار پرتغالی خارج از پرتغال است.

سبک طراحی این اتاق نیو مدرن است که سبک طراحی گوتیک رنسانس که در دوره‌ی اکتشافات پرتغالی‌ها پر رونق بود را تداعی می‌کند.

اتاق کاملا پوشیده از کتاب است و برخی از آثار نایاب قرن ۱۶ در آن یافت می‌شود. این اتاق کاملا مخصوص است برای شخصی که دوست دارد در میان انبوهی از کتاب‌ها محصور شده باشد.

بهترین کتابخانه‌ها

 

منابع:

بیزینس اینسایدر

دیدگاه‌تان را بنویسید: