موتور جستجو علمی

۱۰۰ تا از بهترین موتور‌های جستجوی علمی (قسمت اول)

در نوشته ۶ تا از بهترین مورهای جستجو علمی بعضی از موتورهای جستجوی علمی معرفی شدند، اما لیست کامل نبودند، در این نوشته سعی شده تا لیست کاملی از قوی‌ترین موتور‌های جستجو علمی ارائه داده شود.

عمومی

آیا نیاز که جستجوی گسترده‌ای داشته باشید؟ این موتورهای جستجوی علمی منابعی عالی در این زمینه هستند.

آی سیک

موتور جستجو علمی

 

یک موتور جستجوی هدفمند عالی که مخصوصا برای دانشجویان، آموزگاران و محققان طراحی شده‌ است. این موتور جستجو به شما منابع معتبر، هوشمند و درست را نمایش می‌دهد. محیط ویرایشی بسیار خوبی دارد که به راحتی می‌توانید منابع‌تان را پیدا کنید. این موتور جستجو صفحه‌های فارسی را هم نمایه کرده است.

رف سیک

با بیش از یک میلیارد سند، صفحه وب، کتاب، ژورنال، روزنامه و …، رف سیک برای هر حوزه موضوعی موضوعی منابعی معتبری دارد. به علاوه نتایج جستجو شامل لینک‌های تبلیغاتی نیستند. این موتور جستجو نیز صفحات فارسی را نمایه کرده است.

 

ویرچوئل ال.آر.سی

این موتور جستجو تنها بهترین سایت‌ها را پیدا می‌کند. ویزچوئل ال.آر.سی توسط کتابداران و آموزگاران سراسر دنیا برای اشتراک گذاری منابع پروژه‌های دانشگاهی ایجاد شده است. به علاوه قابلیت جستجوی تصاویر را دارد و شامل صفحات فارسی نیز هست.

 

آکادمیک ایندکس

ailogo

این موتور جستجوی علمی و راهنمای وب تنها برای دانشجویان دانشگاه‌ها ایجاد شده است. نمایه این وب‌سایت به وسیله کتابدراران، آموزگاران و همیاران آموزشی ایجاد شده است. راهنمای تحقیق مطمئنی برای تاریخِ بهداشت، علوم تغذیه، حقوق قضایی و … پیدا می‌کنید. این موتور جستجو بعضی از صفحات فارسی را در خودش دارد.

 

کتابخانه دیجیتالی از آرشیو‌های دسترسی آزاد رایج (دی.ال.سی)

این کتابخانه که از معروف‌ترین وبسایت‌های علمی است درگاهی به سوی نوشته‌های بین‌المللی رایج است. دی.ال.سی تمام‌متن مقاله‌ها، پایان‌نامه‌ها و نوشته‌ها را رایگان در اختیار شما می‌گذارد. به علاوه شامل پورتال پذیرش مولف؛ پایگاه تصاویر، اطلاعات کتابشناختی کامل، فرهنگی از کلید‌ واژه‌ها، و لینک‌هایی به منابع مرتبط است.

 

اُ.ای ایستار

یافتن میلیون‌ها منابع دیجیتالی از هزاران شرکت کننده، این منابع فقط دسترسی آزاد هستند.

 

کتابخانه عمومی اینترنت

ipl

در پایگاه کتابخانه عمومی اینترنت با مرور حوزه موضوعی می‌توانید منابع خاصی که دنبالش هستید به راحتی بیابید.

 

ایفوماین

ایفوماین ابزاری افسانه‌ای برای یافتن منابع اینترنتی علمی است. اینفوماین تنها نتایج علمی را به شما می‌دهد.

 

مایکروسافت آکادمیک

Microsoft_Academic_Search_Logo

دسترسی به بیش از ۸۰ میلیون منبع متفاوت، به همراه نقشه‌ها، گراف‌ها، روند‌ها و مسیر‌هایی که نشان می‌دهد مولف‌ها چگونه به همدیگر متصل هستند.

 

گوگل کورلیت

ابزار ویژه‌ گوگل که شما را قادر می‌سازد جستجو‌ها را مطابق با داده‌های جهان واقعی پیدا کنید. (این ابزار برای آی پی‌ های ایران بسته شده است می‌توانید Google Correlate را در گوگل جستجو کنید.)

 

ولفرام آلفا

wa-logo-stacked1-large

این موتور جستجو، در اصل موتور دانش است، این موتور برای شما لینک تعدادی نوشته را نمی‌دهد، بلکه پاسخ سواتان را با آنالیز و گزارش‌های تعمیم یافته می‌دهد. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در نوشته ولفرام آلفا موتوری که دانش ارائه می‌دهد را بیابید.

این نوشته از سری اول مجموعه نوشته ۱۰۰ موتور جستجو علمی کارا است، در نوشته‌های بعدی موتور‌های دیگری معرفی خواهند شد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: