الکساندرا الباکیان مؤسس بزرگترین تارنمای سرقت متون علمی

الکساندرا الباکیان، دانشجوی کارشناس ارشد قزاقستانی است که با ایجاد وبسایت سای‌هاب معروف شد. سای‌هاب یک تارنمای سرقت متون علمی است، و اکنون بیش‌تر از ۵۰ میلیون مقاله از ناشران مختلف را به رایگان در دسترس عموم قرار می‌دهد. نیو یورک تایمز او را با ادوارد اسنودن شخصی که به افشای اطلاعات محرمانه‌ آمریکا دست زد و در روسیه اقامت گزید، مقایسه کرده است. وبسایت هنر فناوری نیز این شخصیت را آرون سوارتز مقایسه کرده است.

الباکیان در سال ۱۹۸۸ در قزاقستان متولد شد، به گفته‌ی خودش، اصلیتش ارمنی است. تحصیلات دانشگاهیش را در آستانه ادامه داد، و در همین‌ جا مهارت‌های هک کردن را آموخت. بعد از یک‌سال کار روی امنیت کامپیوتر در سال ۲۰۱۰ در مسکو به او پول برای اقامت در فرایبورگ آلمان داده شد تا روی پروژه واسط مغز و رایانه کار کند. در اینجا به جنبش ترابشریت علاقه‌مند شد. کل تابستان ۲۰۱۰ را نیز به صورت شبانه‌روزی در موسسه فناوری جورجیا در آمریکا گذراند.

الکساندرا الباکیان
آستانه، جایی که الباکیان در آن هک کردن کامپیوتر را آموخت.

پس از برگشت به قزاقستان در سال ۲۰۱۱ ساخت سای‌هاب را شروع کرد. عنوان اولیه‌ی سای‌هاب، ساینس بود که در توضیحاتش آمده بود «یک کاری دوستانه و یا اقدام جنایتکارانه‌ای بسیار بزرگ، بستگی به این دارد که شما چه می‌خواهید.»

با تاسیس سای‌هاب و ارائه دادن مقالات ژورنال‌های علمی به رایگان در دسترس عموم، انتقاد‌ها سوی این دانشجوی کارشناسی ارشد شروع شد. الزویر از ناشرانی است که بیشترین مقاله از آن در سای‌هاب منتشر شده است.

الزویر از الباکیان و سای‌هاب در دادگاهی در نیویورک شکایت کرد، قاضی دادگاه دستور به تعطیلی سای‌هاب داد، اما الباکیان این کار را نکرد، بنابراین آدرس دامنه‌ی سای‌هاب از دسترس خارج شد، اما سرور‌های قدرتمد سای‌هاب که در روسیه قرار داشتند همچنان جای‌شان امن بود، و فقط نیاز به کار ساده‌ی تعویض دامنه بود تا سای‌هاب دوباره به کارش ادامه دهد.

اکنون الباکیان به دلیلی شکایتی که الزویر از او کرده و همین طور توسط پلیس آمریکا برای هک کردن سیستم‌ها تحت تعقیب است و ممکن است هر لحظه دستگیر شود.

با این حال  مصاحبه‌ای که مجله ساینس با او داشته نشان می‌دهد هنوز بسیار مشتاق است تا کارش را ادامه دهد.

منابع:

الکساندرا الباکیان، ویکی پدیا

دیدگاه‌تان را بنویسید: