شبکه اجتماعی دانشگاهی

شبکه‌های اجتماعی دانشگاهی برای اشتراک‌گذاری دانش

با ایجاد شبکه‌های اجتماعی درون وب افراد به راحتی می‌توانند با هم در ارتباط باشند و مطالب را با یک‌دیگر به اشتراک بگذارند. شبکه‌های اجتماعی بسیار زیادی در محیط وب ایجاد شده است، از همین فیسبوک مارک زاکربرگ بگیرید تا شبکه‌های اجتماعی داخلی.

اما بعضی شبکه‌های اجتماعی برای گرد هم آمدن یک گروه خاص از افراد است. مثل شبکه‌های اجتماعی مخصوص بازیگزان و یا شبکه‌های اجتماعی مخصوص فوتبالیست‌ها.

در اینجا می‌خواهیم شبکه‌های اجتماعی‌ای را معرفی کنیم که مربوط به محیط دانشگاهی و علمی است. با عضویت در این شبکه‌ها می‌توانید با همتایان محقق و پژوشگرتان آشنا شوید و با هم در ارتباط باشید.

Academia

 

IMG_7874

این شبکه اجتماعی  محبوب‌ترین اجتماع آنلاین دانشجویان سراسر دنیا است، آکادمیا در سال ۲۰۰۸ توسط ریچار پرایس ایجاد شد. پس از مدتی مرکز Spark Ventures سرمایه‌ی گذاری ۶۰۰ هزار دلاری روی این شبکه کرد. موفقیت این شبکه به حدی بود که در سال ۲۰۱۱ ، ۷.۶ میلیون دلار سرمایه‌ دریافت کرد و در سال ۲۰۱۴ ، ۷.۱۷ میلیون دلار باز بر روی این شبکه سرمایه گذاری شد.

این شبکه یکی از ساده‌تری راه‌ها برای ایجاد پروفایل علمی و به اشتراک گذاری مقالات و پر‌وژه‌ها را فراهم کرده است، و امکان برقراری ارتباط با میلیون‌ها پژوهشگر و محقق را فراهم ساخته است. مقاله‌هایی که توسط افراد در این شبکه بارگذاری می‌شوند ۷۳٪ استناد بیشتری دریافت می‌کنند.

citeulike

 

شبکه اجتماعی علمی

سرویسی رایگان برای مدیریت و پیدا کردن منابع و مآخذ دانشگاهی و علمی است. این سایت روشی راحت برای ذخیره منابع، پیدا کردن مقالات و منابع جدیداست. همچنین، منابع مختلف برای حوزه‌های مختلف علمی را می‌توان یافت، یکی از ویژگی‌های خوب این سیستم، پیدا کردن پیشنهاد موضوعی برای مقالات است. به علاوه اشتراک منابع با همکاران و  ایجاد گروههای هم علاقه و …. از کارهایی است که می‌توانید در این سیستم انجام دهید.

biology

این شبکه، یک سیستم پرسش و پاسخ رایگان برای محققان و پژوهشگران زیست شناسی است. در این سایت هر کاربر سوالش را می‌پرسد و دیگر کاربران جوابش را می‌دهند. بهترین پاسخ داده شده در بالاترین قسمت قرار می‌گیرد، بنابراین دسترسی به پاسخ درست آسان می‌شود. سوال کننده می‌تواند پاسخ دریافت شده را تایید و سایر اعضا می‌توانند بازخورد خود در رابطه با مسائل مطرح شده بیان کنند.

eagle-i

حوزه‌ی موضوعی این شبکه علوم سلولی است. محققان این رشته می‌توانند تولیدات علمی و تجربیات آزمایشگاه‌یشان را با هم به اشتراک بگذارند و بدین وسیله مهارت‌هایشان را افزایش دهند. در حال حاضر بیش از ۴۰ موسسه‌ی پژوهشی و دانشگاهی در این شبکه مشارکت دارند. این شبکه‌ی اجتماعی علمی توسط مدرسه‌ی پزشکی دانشگاه هاروارد اداره می‌شود.

DrugDev

شبکه اجتماعی دانشگاهی

این شبکه مخصوصا برای دانشمندان طراحی شده‌ است و به دانشمندان کمک می‌کند افراد مناسب با تخصص مورد نظر در کوتاه‌ترین زمان ممکن را بیابند.حوزه موضوعی این شبکه در زمینه‌های پزشکی و تحقیقات بالینی است.

growKodus

شبکه اجتماعی growKodus  یک سرویس مبتنی بر وب است. این شبکه به محققان و پژوهشگران کمک می‌کند تا مقالات خود را برای استفاده سایر افراد به اشتراک بگذارند و امکان حداکثر انتشار تولیدات علمی خود را فراهم کنند. در این وب‌سایت محققان و ناشران با هم آشنا می‌شوند و  روابط نزدیکتری در جهت افزایش کارایی انتشار کتب و مقالات  بین آنها برقرار می‌شود. کاربر بعد از ثبت نام می تواند به جستجو در محتوای سایت و به اشتراک گذاری اطلاعات علمی خود با دیگران بپردازد. همچنین محققان می‌توانند میزان مشاهده پذیری و دانلود تولیدات علمی خود را رصد کند.

Impactstory

 شبکه اجتماعی Impactstory یک ابزار مبتنی بر وب است که به دانشمندان کمک می کند تا  پژوهش های خود را با سایر محققان به اشتراک بگذارند. این سایت توسط بنیاد «اسلوان آلفرد پی» حمایت می‌شود.

labroots

این شبکه اجتماعی در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. هدف این شبکه، برقراری ارتباط بین پژوهشگران سراسر دنیا است. این وب سایت حاوی بیش از ۳۰ میلیون مدرک است و  صدها نفر در روز از اخبار علمی این سایت استفاده می کنند. برگزاری مسابقات علمی و اهدای جوایز نقدی و پیدا کردن شغل مناسب از ویژگی‌های این شبکه اجتماعی است.

Linkein

 

شبکه اجتماعی دانشگاهی

لینکد‌این در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد و به سرعت رشد کرد، و اکنون یک شبکه‌ی اجتماعی بسیار شناخته شده است. کاربران این شبکه می‌توانند، هم‌ کلاسی‌ها و هم دانشگاهی‌ها، همکاران و … را پیدا کنند و با آن‌ها مطالب خود را به اشتراک بگذارند. شرکت‌های زیادی در لینکد‌این صفحه دارند و به وسیله‌ی این شبکه می‌توانند، افراد مناسب را استخدام کنند. به علاوه کاربران هم‌ می‌توانند شغل‌ها را پیدا کنند، فرصت‌های تجاری را بیابند و در گروه‌های مختلفی گرد هم جمع شوند.

mendeley

شبکه اجتماعی دانشگاهی

شبکه اجتماعی مندلی به کاربران این امکان را می دهد تا مقالات و یادداشت های خود را بین افرادی که می خواهند به اشتراک گذارید همچنین همچنین کاربران می‌توانند کتابخانه‌ای تخصصی شامل تالیفات خود و سایر منابع مورد نیاز را داشته باشند. این شبکه به عنوان شبکه اجتماعی پژوهش محور شناخته شده است. ایجاد برنامه های تیمی، ساخت گروه‌های پنهان برای انجام پروژه های تحقیقاتی، اطلاع از مقالات اضافه شده توسط سایر اعضای تیم و بسیاری از ویژگی منحصر به فرد دیگر را می‌توان در مندلی یافت.

my science work

شبکه اجتماعی دانشگاهی

این شبکه موتور جستجویی بسیار قدرتمندی دارد که در بیش از ۲۵۰۰ پایگاه علمی که دارای ۳۱ میلیون نشریه‌های پژوهشی هستند به جستجو می‌پردازد. از این ۳۱ میلیون نشریه، ۲۰ میلیون آن نشریات دسترسی آزاد هستند که به راحتی در اختیارتان قرار گرفته می‌شود. این شبکه ارتباط میان محققان و علاقه‌مندان به علم را فراهم کرده است.

ORCID

شبکه اجتماعی دانشگاهی

ارکید، برای هر نویسنده شناسه مشخصی‌ ایجاد می‌کند. در این شبکه نوسندگان می‌توانند روزمه‌ی علمی‌شان را ثبت کنند و به هر شرکت و موسسه‌ای که از آن‌ها درخواست روزمه کرد، به جای روزمه کافی است تا فقط کد شناساگری که در ارکید برای آنها تعیین شده است را بفرستند. افراد، داوران و ژورنال‌های مختلف با استفاده از این کد می‌توانند وارد صفحه‌ی نویسنده در ارکید شوند و روزمه، تجارب و توانمدی‌های وی را ببینند.

profology

شبکه اجتماعی profology توسط یک استاد که نیاز داشت با همکاران خود ارتباط برقرار کند ایجاد شد. این شبکه اجتماعی یک جامعه منحصر به فرد متشکل از اساتید, کارکنان، مدیران و دانشگاهیان است که ایده‌هایشان را با هم به اشتراک می‌کذارند و از تجربه‌های هم استفاده می‌کنند.

pubmed

این شبکه تنها نویسندگانی را عضو می‌کند که حداقل یک مقاله منتشر شده داشته باشند و یا اینکه یکی از اعضای پاب‌مد به شخصی خاص دعوت‌ نامه بفرستد. اگر دانشگاهی ۵۰ نویسنده عضو در پاب‌مد داشته باشد، می‌تواند سایر نویسندگان دانشگاه را نیز اظافه کند. با این شبکه نوینسندگان می‌توانند، دیدگاه‌ها، اطلاعات و انتشارت‌ علمی‌شان را در محیط پاب‌مد به اشتراک بگذارند.

ResearchGate

شبکه اجتماعی دانشگاهی

ریسرچ‌گیت در سال ۲۰۰۸ به وسیله‌ی ۲ فیزیک‌دان و یک متخصص علوم رایانه ایجاد شد. هدف این شبکه برقراری ارتباط میان پژوهشگران و فراهم کردن زمینه‌های همکاری بین محققان است. اکنون این شبکه یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی علمی در دنیا است. از ویژگی بسیار مفید این سایت محیط دوستانه‌ی آن و کار کردن راحت در آن است. در این شبکه امکان  اشتراک تولیدات علمی، ارسال پرسش و دریافت پاسخ از اعضا، جستجوی شغل و…. وجود دارد. اکنون در ریسرچ گیت، میلیون‌ها استاد و دانشجو از سراسر دنیا عضو هستند.

برای ثبت نام در این سایت کاربر حتما باید رایانامه (ایمیل) دانشگاه داشته باشد، به همین دلیل افراد غیر دانشگاهی به راحتی نمی‌توانند در آن عضو شوند.

منابع

کتابخانه دانشگاه فردوسی مشهد

دیدگاه‌تان را بنویسید: