۵ روش و فناوری شگفت انگیز که ۱۵ سال دیگر جزئی از زندگی ما می‌شود

هوش مصنوعی به تدریج بخش تکمیلی زندگی مدرن شده است، از ویژگی‌های شخصی‌سازی شده اسپاتیفای و سیری در تلفن‌های همراه‌مان، تا هشدارهای خودکار کلاه‌برداری در تراکنش‌های بانکی مشکوک. به زبان ساده، یک کامپیوتر با هوش مصنوعی می‌تواند به محیط از طریق یادگیری پاسخ دهد- بدون اینکه دستورالعمل خاصی توسط انسان فراهم آورده شود.

به گزارش نگارش به نقل از ساینس گزارشی جدیدی از دانشگاه استنفورد پالو آلتو در کالیفرنییا در رابطه با اینکه چگونه هوش مصنوعی می تواند با زندگی مردم تا سال ۲۰۳۰ یکپارچه شود منتشر شده است. همچنین این گزارش شامل توصیه‌هایی برای تنظیم کردن این کار و رسیدن به منافعی مشترک نیز است.

در اینجا ۵ مثال از فناوری هوش مصنوعی که می‌تواند در ۲۰۳۰ بخشی از زندگی ما باشد آورده شده است. این مثال‌ها از گزارش دانشگاه استنفود گرفته شده است.

 

چراغ‌های ترافیکی هوشمند از فناوری هوش مصنوعی برای یادگیری و انطباق با الگوهای ترفیک زمان واقعی استفاده می‌کنند، این چراغ‌ها چهار‌ راه‌ها را امن‌تر و کارآمدتر می‌سازند.
چراغ‌های ترافیکی هوشمند از فناوری هوش مصنوعی برای یادگیری و انطباق با الگوهای ترفیک زمان واقعی استفاده می‌کنند، این چراغ‌ها چهار‌ راه‌ها را امن‌تر و کارآمدتر می‌سازند.

چه قدر ضد حال است، با اینکه هیچ ترافیکی در چهارراه‌ها وجود ندارد باز باید پشت چراغ قرمز منتظر بمانید. چراغ‌ راهنماهای کنونی طبق زمانبندی ثابتی اجرا می‌شوند. تنها گاهی وقت‌ها افسران راهنمایی رانندگی هنگام رویداد‌های خاص و اضطراری آنها را دستکاری می‌کنند.

اکنون روی چراغ راهنما هوشمند کار می‌شود. در این چراغ‌ها دوربین‌ها و حسگرهایی تعبیه شده که اطلاعات لحظه‌ای جاده و ترافیک را ثبت می‌کنند، و خود زمانبندی می‌کنند که کی باید چراغ راهنما قرمز باشد. این کار عبور و مرور پیاده را سریعتر و آسوده‌تر می‌کند. در این چراغ‌ها انسان هیچ دخالتی ندارد، بلکه خودشان بر طبق اطلاعاتی که به دست می‌آورند خودکار تنظیم می‌شوند. پیشامد‌ سنجی می‌کنند و بررسی می‌کنند که چه هنگام باید چراغ قرمز باشد. این شیوه ترافیک‌ها را روانتر می‌کند، ماشین‌ها کمتر معطل می‌شوند و هوا هم کمتر آلوده می‌گردد. اخیرا دانشگاه کارنگی ملونا این چراغ‌ها در شهرهای پیتسبورگ، لس‌ آنجلس و بلوو آزمایشی نصب کرده است. شاید در ۲۰۳۰ این جراغ‌ها در چهارراه‌های خیابان دانشگاه شما نصب باشد.

فراتر از ترموستان نست و یخچال‌های لمسی، ۱۵ سال بعد، ربات‌های هوشمند در تمام زندگی جضور پیدا می‌کنند. خانه‌های هوشمندی که می‌توانند یاد بگیرند کی و چطور تلوزیون و برنامه‌هایش را تنظیم کنند، و هنگام وارد شدن فردی خاص به اتاق جه آهنگی نواخته شود. این خانه‌های افسانه‌ای نور را طبق خواسته شخص، و حرارت و دما در طول روز مبتنی بر برنامه فرد تنظیم می‌کنند. آشپزخانه‌ها لیستی از خوراکی‌هایی که در آن هست را در اختیار فرد می‌گذارد، و هر وقت خوراک مورد علاقه شخص تمام خبرش می‌کنند. هوش مصنوعی تمام این کارها را با یادگیری اولویتی و شناسایی ویژگی‌های شخصی کسی که از آنها استفاده می‌کند انجام می‌دهد. دانشجویان دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا قابلیت افسانه‌ای دیگری از هوش مصنوعی ارائه کردند. آنها رباتی به نام “Robocouch” که افراد را قادر می‌سازد وقتی که روی نیمکت نشستند با فشار دادن چند تا دکمه کنترل خودشان و نیمکتشان تا در یخچال بروند، نوشیدنیشان بر دارند و دوباره برگردند سر جایشان.

 

cc_doctors_16x9
به زودی دستیاران هوش مصنوعی به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌ها کمک می‌کنند. برای اینکار از فناوری تشخیص گفتار، جستجو سریع در نوشته‌ها، یادگیری‌ ویژگی‌ها و شریاط افراد استفاده می‌کنند و به افراد تجربه بهتر می‌دهند.

با تمام پیشرفت‌ها که در زمینه پزشکی انجام شده، مراجعه و ویزیت دکترها تغییر خاصی نکرده است- بیماران علایم بیماری‌شان را به پزشکی که آنها را معاینه می کند می‌گویند. هوش‌ مصنوعی هوشمند اجازه می دهد بیماران علایم بیماری‌شان را به کامپیوتر بگویند و کامپیوتر فوری لیست محدودی از علل احتمالی را بدهد.  پزشکان نیز می‌توانند تلاش‌شان را روی تشخیص بهتر بیماری‌ها متمرکز کنند. به وسیله فناوری شناخت گفتار پیشرفته و قادر بودن به مقایسه مستقل علایم با داده‌های پایگاه داده، یک دستیار پزشک کامپیوتری می‌تواند زمان ویزیت دکتر را بسیار کاهش دهد و همچنین از تشخیص‌های اشتباه جلوگیری کند. یک روز ممکن است با چنین برنامه‌ای در خانه بتوانید علایم بیماری را شناسایی کنید.

 

cc_d51mjp_16x9-1
هوش مصنوعی می‌تواند به پلیس‌ها کمک کند که کی، چگونه و کجا مستقر شوند و چطور بهتر از امنیت شهروندان محافظت کنند.

فیلم گزارش اقلیت داستان سیستم مبتنی بر سه انسانی است که می‌توانند جنایت‌های بد را پیش‌بینی کند، اما هوش مصنوعی این کار را آسانتر انجام می‌دهد و جامعه در ۲۰۳۰ امن می‌کند. بسیاری از اداره‌های پلیس اخیرا از داده برای تحلیل گرایش‌های جنایی استفاده می‌کنند، اما سیستم‌های کامپیوتری هوش مصنوعی می‌توانند یک روزه آمار جنایات را به صورت خودکار در زمان واقعی تحلیل کنند. با مقایسه محل جنایت‌ها و رویداد‌ها، هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان مشاور مستقل به فرماندهان پلیس خدمت ارائه دهد، و توصیه‌هایی در رابطه با مکان و زمانی که افسران باید حضور داشته باشند به آنها بدهد. هوش مصنوعی حتی می‌تواند رابطه بین مظنونان و مجرمان محکوم شده را تجزیه و تحلیل کند و عملکردهای بعدی آنها را پیش بینی کند و حدس بزند. مسائلی در خصوص این فناوری وجود دارد، داده‌هایی که به وسیله برنامه‌نویسان یا افسران وارد شده ممکن است متعصبانه باشد، همچنین نگرانی‌ها در رابطه با حریم خصوصی نیز وجوددارد. اما می‌توان امیدوار بود که لااقل هوش مصنوعی در ۲۰۳۰ امنیت را افزایش می‌دهد.

 

cc_e5wmhj_16x9
پیشرفت‌های هوش مصنوعی به زود به ربات‌ها اجازه می‌دهد تا به عنوان معلم و دستیار آموزش خدمت کنند. این ربات‌ها نقاط مختلف ضعف و قوت دانش‌آموزان و دانشجویان را شناسایی می‌کنند و در بهبود ارائه کیفیت بیشتر می‌کوشند.

۱۵ سال دیگر ممکن است دستیار آموزشی شما انسان نباشد. هوش مصنوعی می‌تواند به سرعت به سوالات دانش‌آموزان و دانشجویان پاسخ دهد، و به استادان در نمره دادن و رتبه‌بندی کمک کند. برنامه‌های کامپوتری حتی می‌توانند ربات‌ها انسان‌ نمایی باشد که نقاط ضعف و قوت دانشجویان و دانش‌آموزان را می‌فهمد و تکالیف را بر اساس ویژگی‌های هر فرد تعیین می‌کنند. امسال، موسسه فناوری جورجیا در آتلاند از دستیار آموزشی هوش مصنوعی برای اجرای کلاس‌های آنلاین استفاده کرد. تقریبا هیچ یک از دانشجویان تشخیص ندادن که سوال‌های آنها را ربات کامپیوتری جواب می‌دهد. ربات‌ها همچنین می‌توانند شریک گفتگویی کامل برای دانشجویان زبان سراسر دنیا باشند.

دیدگاه‌تان را بنویسید: