بالا بردن سرعت ویندوز

۱۰ راه سریع برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ کند شده

ویندوزهای پی.سی از پیش برایشان برنامه نریخته شده است که بعد از یک مدت زمانی کند شوند. اگر کامپیوترتان کند شده است یا به سختی می‌تواند یک برنامه را باز کند، دلایل خاص خودش را دارد.

مثل تمامی مسائل پی.سی، اگر کامپیوترتان خیلی کند شد و مشکل داشت، می‌توانید به راحتی آن را ریبوت و ریستارت کنید. این یک راه سریع برای حل مشکل‌ها است و اغلب سریعتر از این است که خودتان دستی عیب‌یابی کنید.

برنامه‌های منبع-گرسنه را پیدا کنید

کامپیوتر شما آهسته است چون بعضی از چیزها از منابع یکدیگر استفاده می‌کنند. برای مثال، اگر دیدید کامپیوترتان ناگهان آهسته شد، یک فرایند فرار ممکن است ۹۹ درصد منابع سی.پی.یو را به خودش اختصاص داده باشد. یا ممکن است یک برنامه مقدار بسیار از حافظه را اشغال کرده‌ باشد و یا ممکن است برنامه‌ای به مدت زیادی از دیسک استفاده کند و موجب شود تا دیگر برنامه‌هایی که به دریافت و ذخیره داده در دیسک نیاز دارند سرعتشان کند شود.

برای پیدا کردن این برنامه‌ها، Task Manager را باز کنید. می‌توانید روی taskbar راست کلیک کنید و “Task Manager” را انتخاب کنید، یا (فاصله) Ctrl+Shift+Escape را فشار دهید تا باز شود. در ویندوز ۸، ۸.۱ و ۱۰ ، Task Manager جدید رابط کاربری جدیدی دارد که برنامه‌هایی که از منابع زیادی استفاده می‌کنند را با رنگ خاص نشان می‌دهد. روی سرعنوان‌های “CPU,” “Memory,” و“Disk” برای مرتب کردن لیست برنامه‌ها بر اساس منابع بیتشر استفاده شده کلیک کنید.اگر برنامه‌ای را دیدید که بیش از حد از منابع استفاده می‌کرد- به طور طبیعی ممکن است بخواهید آن را ببندید- اگر نتوانستید، روی “End Task” کلیک کنید تا به اجبار بسته شود.

ximg_55f26bd003ff0-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-kfapyqtg5g

بستن برنامه‌های system tray

system tray در ویندوز ۱۰ در سمت راست نمایشگر در یک فلش رو به بالا است. بسیاری از برنامه‌ها سعی می‌کنند در system tray یا آگاهی‌ها نصب شوند. این برنامه‌ها اغلب هنگام راه‌اندازی سیستم در پشت زمینه اجرا می‌شوند اما خودشان را در گوشه سمت راست صفحه نمایش مخفی می‌کنند. روی آیکون هر برنامه‌ای که نیاز ندارید کلیک راست کنید و آنها را ببندید تا منابع آزاد شوند.

ximg_55f26bf1d9577-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-wc99gslbwg

غیرفعال کردن برنامه‌های استارتاپ

بهتر است از برنامه‌هایی که در استارتاپ راه می‌افتند و حافظه و سیکل‌های سی.پی.یو را اشغال می‌کنند جلوگیری کنید. این کار موجب پرسرعت‌تر شدن کامپیوترتان می‌شود.

در ویندوز ۸، ۸.۱ و ۱۰ ، startup manager در Task Manager قرار دارد که می‌توانید از آنجا برنامه‌های استارتاپ را مدیرت کنید. روی taskbar کلیک راست کنید و “Task Manager” را انتخاب کنید یا (فاصله) Ctrl+Shift+Escape را فشار دهید تا باز شود. روی زبانه Startup  کلیک کنید و برنامه‌های استارتاپی که نیاز ندارید حذف کنید. ویندوز خودش به شما می‌گوید که کدام برنامه‌ها فرایند‌های استارتاپ را کند کرده‌اند.

ximg_55f26c0e0a548-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-w0cun-moqy-1

کاهش انیمیشن‌ها

ویندوز از تعداد کمی انیمیشن استفاده می‌کند، و این انیمیشن‌ها می‌توانند کامپیوتر شما کمی آهسته‌تر کنند. برای مثال اگر انیمیشن‌های پنجره را غیر فعال کنید ویندوز می‌تواند پنجره‌ها را ثابت حداقل یا حداکثر تنظیم کند.

برای غیر فعال‌سازی انیمیشن‌ها Windows Key + X را فشار دهید یا روی دکمه استارت کلیک راست کنید و “System” را انتخاب کنید. روی “Advanced System Settings” در سمت چپ کلیک کنید و از آنجا روی دکمه “Settings” زیر Performance کلیک کنید. “Adjust for best performance” زیر Visual Effects را انتخاب کنیدتا همه انیمیشن‌ها غیر فعال شوند، یا “Custom” را انتخاب کنید و انیمیشن‌هایی را که نمی‌خواهید ببینید غیر فعال کنید. برای مثال علامت “Animate windows when minimizing and maximizing” را بردارید تا انیمیشن حداقل و حداکثری غیر فعال شود.

ximg_55f26c4b36507-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-pphaqwgu9

 

سبک کردن مرورگرتان

احتمالا از مرورگر وبتان بسیار استفاده می‌کنید، بنابراین مرورگر وبتان ممکن است کمی آهسته شده باشد. ایده خوب استفاده از تعداد کمی از افزونه‌ها است. افزونه‌ها موجب می‌شوند مرورگرتان آهسته و حافظه بیشتر پر گردد.

به مدیریت افزونه‌های مرورگرتان بروید و تمام آنهایی که نیاز ندارید را حذف کنید. همچنین باید click-to-play plug-ins که از بارگزاری محتواهایی غیر مهم فلش و دیگر برنامه‌ها روی حافظه‌تان جلوگیری می‌کند را فعال کنید. به زودی مطلبی در خصوص چگونه فعال کردنش می‌نویسم.

ximg_55f26c654fc34-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-78besn8an5

اسکن میلوارها و ادوارها

احتمالا کامپیوتر شما به دلیل نرم‌افزارهای بدخواهی که در پس زمینه اجرا می‌شوند کند شده است.

از بین بردن کامل این میلوارها ممکن نیست- برای مثال ممکن است نرم‌افزاری باشد که وابسته به مرورگرتان برای پیگیری و اجرای تبلیغات باشد.

برای ایمنی کامل، کامپیوترتان را با یک برنامه آنتی ویروس اسکن کنید. باید همچنین کامپیوترتان را با  Malwarebytes اسکن کنید که برنامه‌ها ناخواسته‌ای که آنتی‌ویروس آنها را نادیده می‌گیرد را حذف کند. این برنامه‌ها وقتی که برنامه‌ای را نصب می‌کنند بی‌آنکه بدانید، دزدکی در کامپیوترتان نصب می‌شوند.

ximg_55f26cbc2b43e-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-f8bskvigcq

آزادسازی فضای دیسک

 اگر هارد درایو شما تقریبا پر است، کامپیوترتان ممکن بسیار کند باشد. به زودی مطلبی در این خصوص تهیه می‌کنم . این را بگویم که به هیچ نرم‌افزار سومی نیاز ندارید- فقط Disk Cleanup که در خود ویندوز هست را باید اجرا کنید.
ximg_55f26c9ad82c6-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-xdl3hrusr8

Defragment کردن هارد دیسک

برای دیفرگمنت کردن هارد دیسک نیاز نیست تا آخرین نسخه ویندوز را داشته باشید. مکانیسم دیفرگمنت هارد دیسک به طور خودکار در پس زمینه اجرا می‌شود. درایوهای حالت  ثابت یا اس.اس.دی نیاز به دیفرگمنت سنتی ندارند.
بیشتر اوقات نباید در رابطه با دیفرگمنت نگران باشید، اگرچه، اگر یک هارد درایو مکانیکی داشته باشید و مقدار زیادی فایل را رویش قرار دهید- برای مثال کپی کردن یک پایگاه داده بسیار بزرگ یا گیگابایت‌ها فایل درون هارد درایو- این فایل‌ها ممکن است به خوبی در ویندوز دیفرگمنت نشده باشند . در این جور مواقع ممکن است بخواهید disk defragmenter را باز کنید و بررسی کنید که آیا نیاز به اجرا دستی برنامه پیشفرض هست یا خیر.
ximg_55f26cdc682a1-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-q-msu7t6s4-1

حذف برنامه‌هایی که استفاده نمی‌کنید

کنترل پنل را باز کنید، لیست از برنامه‌های نصب شده را پیدا کنید، و برنامه‌هایی که استفاده نمی‌کنید و در کامپیوترتان نیازشان ندارید حذف کنید. این کار سرعت کامپیوترتان را بالا می‌برد. همچنین این برنامه‌ها ممکن است شامل فرایند‌های پس زمینه، خودکار شروع‌ها، سرویس‌های سیستم، مدخل منوی متنی و دیگر چیزهایی باشد که کامپیوتر شما کند کرده باشد. همچنین امنیت و حافظه سیستم‌تان را بالا می‌برد. برای مثال، اگر از جاوا استفاده نمی‌کنید، نیازی نیست آن را در سیستم‌تان داشته باشید.
ximg_55f26d00e8467-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-okbsfpygik

ریست کردن کامپیوترتان / نصب مجدد ویندوز

اگر دیدید که راهی برای خلاصی از شر مشکلتان پیدا نمی‌کنید، یکی از آخرین راه‌حل‌ها نصب ویندوز تازه و خلاصی از شر همه مشکلات ویندوز قبلی است.
در نسخه‌های جدید ویندوز -شامل ویندوز ۸، ۸.۱ و ۱۰ – نصب مجدد ویندوز خیلی آسان شده اشت. در این نسخه‌ها دیگر نیازی نیست کل ویندوز را از نو نصب کنید، به جای آن، می‌توانید ساده از “Reset your PC” برای گرفتن ویندوز جدید استفاده کنید. این کار شبیه به نصب مجدد ویندوز است و برنامه‌ها و تنظیمات سیستم را پاک می‌کند اما فایل‌های شما را نگه می‌دارد.
ximg_55f26d1b13b37-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-155rtkk4vj
اگر هنوز از یک هارد درایو مکانیکی استفاده می‌کنید، آن را به درایو حالت ثابت یا اس.اس.دی ارتقا دهید – یا فقط مطمئن شوید که پی.سی بعدی شما درایو حالت ثابت یا SSD  است- که کارایی سیستم‌تان را بسیار افزایش می‌دهند. در این عصر مردم به سی.پی.یو و پردازنده‌های گرافیکی سریع توجه نمی‌کنند، حافظه حالت ثابت تنها چیز مهم برای بیشتر افراد است.

دیدگاه‌تان را بنویسید: