پلنگ برفی

یک چهارم رژیم غذایی پلنگ برفی حیوانات اهلی تشکیل می‌دهند

پلنگ برفی در معرض خطر و گرگ‌های نادر همالیا ممکن است سردرد جدیدی برای حفظ منابع طبیعی در نپال ایجاد کند. اگرچه هر دو نوع ترجیح می‌دهند ناهارشان را با شکار حیوانات وحشی به دست بیاورند، مطالعه جدید نشان داده است که آنها بیشتر از آنچه که فکر می‌شد از حیوانات اهلی  می‌کنند. این حیوانات اهلی، حیوانات دامداران مهاجری هستند که اجازه می‌دهند بز، گاومیش، گاو و اسبشان در مراتع کوهپایه‌ای بدون هیچ همراهی بگردند.

برای یافتن اینکه جقدر این شکارچیان وحشی حیوانات اهلی را شکار می‌کنند، دانشمندان ۵۷۳ پلنگ و ۵۷ گرگ را در ۲۶ محل از مناطق حفاظت شده آناپورنا و ماناسلو به وسعت ۵ هزار کیلومتر رها کردند.

تجزیه و تحلیل‌های ژنتیکی نشان داد که بز آبی همالیا ۵۷ درصد رژیم غذایی پلنگ برفی را تشکیل می‌دهد و پستانداران کوچکی چون موش خرمایی کوهی و خرگوش‌های صحرایی غذای عمده گرگ‌های همالیا را تشکیل می‌دهند. شغال‌ها نیز آهو‌ تبتی و دیگر ونجلتس‌ها را شکار می‌کنند که ۳۱ درصد غذای اصلی آنها را تشکیل می‌دهد.

در لیست بعدی، حیوانات اهلی ۲۴ درصد رژیم غذایی گرگ‌های هیمالایا و ۲۷ درصد رژیم غذایی پلنگ برفی را تشکیل می‌دهد. این گزارش امروز در ژورنال PLOS ONE منتشر شد.

این گربه‌های خالدار به نظر می‌رسد بیشتر اسب و بز را ترجیح می‌دهند در حالی که گرگ‌ها بز، اسب و گاومیش را بیشتر شکار می‌کنند. جالب است که پلنگ‌های برفی اصلا گاومیش را شکار نمی‌کنند که به احتمال زیاد به دلیل اندازه بزرگ گاومیش‌ها است.

قاتلان اصلی حیوانات اهلی نرها هستند، دانشمند می‌گویند دلیل این محتاط‌تر بودن ماده‌ها است.

این یافته‌ها هیچ جای شگفتی برای دانشمندان ندارد. آنها پیش‌بینی می‌کردند که این شکارچیان زمانی که طعمه‌های وحشی کمیاب شود رو به خوردن حیوانات اهلی می‌آورند. رفتار مشترکی که در گربه‌های وحشی بزرگ مانند ببر، شیر و یوزپلنگ آمریکایی دیده شده بود.

اما دانشمندان نگران هستند که این اشتهای این شکارچیان برای خوردن حیوانات اهلی اقدامات تلافی‌جویانه صاحبان انسانی‌شان را به همراه داشته باشد.

راه حل این مشکل در دسترس ساختن طعمه‌های وحشی برای این حیوانات شکارچی است.

دیدگاه‌تان را بنویسید: