سگ شکار

گورهای ماقبل تاریخ ژاپنی‌ها ثابت می‌کند سگ‌ها همراهان شکارچیان باستان بوده‌اند

سگ‌ها ردیاب خوبی‌ هستند و همیشه‌ هم بوده‌اند. شکارچیان باستان نیز این را می‌دانستند و از سگ‌ها برای ردیابی و گرفتن شکار از آهو گرفته تا گراز وحشی استفاده می‌کردند. دانشمندان برای اثبات این قضیه ۱۰۰ قبر سگ تدفین شده ماقبل تاریخ در ژاپن را بررسی کردند، بررسی‌ها آنها نشان می‌دهد که باستانی‌ها از سگ‌ها برای شکار کمک می‌گرفتند، بنابراین سگ نقش بسیار مهمی در بقای انسان داشته است.

«تا به حال مردم به هم می‌گفتند به جای اینکه به هم نشان دهند» این را میلیندا زدر باستان شناس موسسه اسمیت سونیان تاریخ طبیعی گفت، وی همچنین با اشاره به اینکه به سگ در نوشته‌های باستان‌شناسی ژاپن کمتر توسط خارجی‌ها توجه شده است،گفت: «این یافته‌ها کاملا روشن جلوی چشم همه ما بود.»

این پروژه هنگامی که آنجلا پیری، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه دورهام انگلیس بود آغاز شد. او بسیار کنجکاو بود که انسان‌های اولیه چگونه با سگ کار می‌کردند. برای کشف این قضیه او به گروهی از بازگانان ژاپنی که در شکار گراز وحشی فعال بودند پیوست. او در این باره می‌گوید: بسیار وحشتناک بود صداهای گراز‌ها مانند صوت قطار تهاجمی می‌آمد، این صدا حتی از صدای عاج‌های فیل‌ها هم بیشتر بود.

اما این سگ بود که بیشترین تاثیر را داشت. شکارچیان همراه خود ۵ سگ از نژاد‌های مختلف برای ردگیری شکار آورده بودند. سگ‌ها برای یافتن طعمه در جنگل رها شدند، پس از ۱۰ دقیقه صدای واق واق آنها برای پیدا کردن گراز شنیده شد. در حالی که اگر خودمات می‌خواستیم این کار را بکنیم چیزی نزدیک به ۴ ساعت طول می‌کشید.

سگ شکار
فلز برنزی که روی آن تصویر جومون و سگش در شکار کشیده شده است. عکس از موزه ملی توکیو

این قضیه باعث شد تا پیری به دنبال یافتن نوشته‌هایی در رابطه نقش سگ در ژاپن باستان برود. او روی فرهنگ جومون و گروهش که در ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ سال پیش در جزایر شمالی قطبی مانند ژاپن زندگی می‌کردند مطالعه کرد. با اینکه در بیشتر نقاط ژاپن در آن زمان تامین خورکشان از دریا و ماهی‌گیری بود. جومون‌ها در بزرگترین جزیره ژاپن، هونشو سکونت داشتند و بیشتر در جنگل‌‌ها زندگی می‌کردند. آنها ابتدا در جنگل‌ کاج زندگی می‌کردند که پر از حیواناتی چون فیل و گاومیش کوهان‌دار آمریکایی بود. حدود ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار سال پیش آنها از جنگل‌ کاج به جنگل بلوط که حیوان‌های کوچکتری چون گوزن و گراز داشت مهاجرت کردند.

پیری استدلال می‌کند که در این جنگل هولسون جومون و گروهش از سگ برای شکار استفاده می‌کردند، وی می‌گوید سگ‌ها در نزد گروه جومون ارزش خاصی داشتند، شیوه دفن این سگ‌ها مانند انسان است، آنها در کالبدی خاص گذاشته‌ شده و به تنهایی دفن شده‌اند. به علاوه در بعضی از قبر‌های این سگ‌ها، شاخ گوزن و وسایل درمانی پیدا شده است، که نشان می‌دهد از همان وسایلی که برای درمان انسان استفاده می‌شد برای درمان سگ‌ها نیز به کار برده می‌شد.

منبع: ساینس

1 thought on “گورهای ماقبل تاریخ ژاپنی‌ها ثابت می‌کند سگ‌ها همراهان شکارچیان باستان بوده‌اند

دیدگاه‌تان را بنویسید: