باقت چربی

گفتگوی بافت چربی با دیگر اندام‌ها گزینه‌های جدید برای درمان دیابت و چاقی ارائه می‌دهد

عشق بیشتر در رفتار و احساسات است تا دیدن چشم‌ها. بافت چربی می‌تواند با دیگر اندام‌ها از راه دور ارتباط برقرار کند، این ارتباط از طریق فرستادن مولکول‌های کوچکی که فعالیت ژن را در دیگر بخش‌های بدن کنترل می‌کنند انجام می‌شود. این نتیجه مطالعه‌ جدید است. این مسیر ارتباطی جدید سلولی می‌تواند نشان دهد که چربی نقش بزرگتر از آنچه که فکر می‌شد در تنظیم متابولیسم دارد. این همچنین می‌تواند به معنای بودن گزینه‌ درمانی جدید برای بیماری‌های چون چاقی و دیابت باشد.

«این برای من بسیار جالب، رک و پوست کنده  بسیار هیجان انگیز است.» این گفته رابرت فریشتات از موسسه بهداشت کودکان در آمریکا است، وی پزشک متخصص اطفال و پژوهشگری است که روی شرایط متابولیسمی چون چاقی و دیابت کار کرده است. او می‌گوید، مدت‌هاست که دانشمندان می‌دانند چربی با همه انواع فرآیندهای بیماری در ارتباط است، اما آنها کاملا نمی‌دانستند چطور این بافت بسیار ناسزاگو از راه دور بر دیگر اندام‌ها و کارکردشان تاثیر می‌گذارد. دانشمندان هورمون‌های ساخته شده با چربی را شناسایی کرده بودند که به مغز برای تنظیم خوردن علامت می‌دهد، اما این مطالعه جدید- که فریشتات در آن همکاری داشت- نگاهی تازه به دیگر پیام‌رسان‌های احتمالی می‌اندازد. این پیام‌رسان‌ها قطعات کوچکی از ماده ژنتیکی هستند که میکرو RNAها یا می RNAها صدا زده می‌شوند.

MiRNA ها، تکه‌های کوچکی از RNA ساخته شده درون سلول‌ها هستند که به کنترل فرایند بیان ژن و در نتیجه تولید پروتئين در سراسر بدن کمک می‌کنند. اما بعضی از آنها از طریق جریان خون آزادانه جست و خیز می‌کنند و در بسته‌های کوچکی که اگزوم نامیده می‌شود بسته می‌شوند. سطح بالای بعضی از MiRNA ها در ارتباط با چاقی، دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی عروق است.

برای درک چگونگی عملکرد MiRNA ها در چربی، تیمی از پژوهشگران به رهبری توماس تومو پژوهشگر بیماری‌های دیابت در مرکز دیابت جوسلین و مدرسه پزشکی هاروارد، دسته‌‌ای از موش‌های مهندسی شده که سلول‌های چربیشان فاقد یک MiRNA حیاتی فرآیند آنزیم بود را مطالعه کردند. این جانواران جونده بافت‌های چربی کمی داشتند و نمی‌توانستند مانند یک موش مهندسی نشده گلوکز را  موثر و کارا پردازش کنند. آنها همچنین سطح کلی کمی از گردش MiRNA داشتند که نشان دهنده آن است که بیشتر miRNA های درون اگزوم‌ها از بافت چربی می‌آید. این گزارش این هفته در ژورنال نیچر منتشر شد.

محققان با پیوند زدن چربی از موش‌های طبیعی، سطح miRNA کم قبلی موش‌های مهندسی شده را جبران کردند. پیوند چربی قهوه‌ای به ترمیم فرآیند پردازش گلوکز در موش‌های مهندسی شده کمک کرد در حالیکه چربی سفید پیوند نزده شده بود.

در مطالعه قبلی روی موش‌هایی که چربی تولید miRNA آنها مختل بود، پژوهشگران متوجه شدند که دیگر اندام‌ها از جمله قلب و کبد تحت تاثیر قرار گرفتند. بنابراین آنها تصمیم گرفتند بررسی کنند که آیا چربی از miRNA ها برای ارتباط با دیگر بافت‌ها و اندام‌ها استفاده می‌کند. آنها روشی برای اندازه‌گیری استفاده از miRNA انسانی را توسعه دادند.
در یک گروه از موش‌ها آنها سلول‌های چربی قهوه‌ای برای تولید miRNA انسانی و بسته بندی کردن آن به اگزوم‌ها را مهندسی کردند؛ در گروه دیگری از موش‌ها، سلول‌های کبدی برای تولید هدف مولکولی فلورسنت برای این miRNA مهندسی شد. تزریق اگزوم‌ها از موش‌های گروه اول به موشی از گروه دوم موجب افت شدید فلورسنس سلول کبد شد، چون miRNA ها موظف به هدف گرفتن فلورسنس و و سرکوب کردن تولیدش بودند. این مهر تاییدی بر آن است که بافت چربی از طریق اگزوم‌ها می‌تواند با کبد ارتباط برقرار کند و بیان ژن را مرتب کند. همچنین miRNA های اگزوسمال از چربی قهوه‌ای برای تنظیم بیان ژن متابولیسم، Fgf21 در سلول‌های کبد مهم یافت شد.

«این یافته نه تنها بینشی به گذرگاه جدید ارتباطات بافتی است، بلکه همچنین گذرگاهی است که می‌تواند حالت‌های بیماری را تغییر دهد.» این گفته مولف همکار این پژوهش، رونالد کان محقق و پزشک بیماری‌های دیابتی در دانشگاه هاروارد است. اگر محققان بتوانند بفهمند چگونه می‌توان اگزوم‌ها را به انواع سلول‌های خاص هدف گذاری کرد ممکن است روزی با استفاده از این حفره‌ها داروها و دیگر درمان‌ها تحویل گردد. اما تومو می‌گوید این چندان روشن نیست که چطور  اگزوم‌ها انواع سلول‌های خاص را هدف می‌گیرند و چطور از یک کد ZIP مولکولی برای رفتن از نقطه آ به نقطه ب استفاده می‌کنند.

برنامه تومو و تیمش ادامه شناسایی اثرات miRNA  از بافت‌های متفاوت است تا تعیین کنند که چه عوامل دیگری در کنار miRNA در اگزوم‌ها بسته‌بندی می‌شوند. به نظر فرشتات، کار جدید روشی هیجان‌انگیر برای شروع پر کردن شکاف میان مطالعات مدل‌های موشی با مدل‌های انسانی است. او می گوید «این یک معامله بزرگ است.» «تازه خراشاندن سطح اگزوم‌ها و اینکه آنها چگونه فرآیندهای بدن را تنظیم می‌کنند شروع شده است.»

منبع: ساینس

دیدگاه‌تان را بنویسید: