کسب و کار الکترونیکی

کسب و کار الکترونیکی Shoes.com با اینکه در حال رشد بسیار عالی بود تعطیل شد

هنگام معرفی موفقیت‌ها در کسب و کار الکترونیکی اغلب از شرکت‌های بزرگی چون آمازون و والمارت نام برده می‌شود. در این میان شرکت‌های کوچکی نیز هستند که اغلب در برابر این شرکت‌ها شکست می‌خورند و به کارشان پایان می‌دهند یا به زیر مجموعه‌ای از یکی از این شرکت‌های بزرگ در می‌آیند.

دیروز یکی از شرکت‌های نوپای کسب و کار الکترونیکی در حالی که به ظاهر به نظر می‌رسید کارش را به خوبی انجام می‌دهد و به زودی به یکی از شرکت‌های موفق در زمینه تجارت الکترونیک تبدیل می‌شود، اعلام تعطیلی کرد.

این شرکت که به وسیله راجر هاردی تاسیس شده بود یکی از شرکت‌های نوپا در زمینه فروش آنلاین کفش در کانادا و آمریکا بود که با دامنه Shoes.com در دسترس بود.

راجر هاردی در سال ۲۰۱۴  Coastal.com را به اسیلور غول بزرگ فرانسوی تولید کننده تجهیزات چشم پزشکی به مبلغ ۴۳۰ میلیون دلار فروخت. با این سرمایه توانست OnlineShoes.com و Shoeme.ca که هر کدام فروشگاهی در آمریکا و کانادا داشتند را بخرد و Shoes.com را ایجاد کند. هاردی در ۲۰۱۵ هر سه این‌ها را زیر یک مجموعه قرار داد.

میل به مالکیت و تصاحب در هاردی باعث شد تا در اواسط ۲۰۱۵ یکی از تولیدی‌های جوراب به نام ریچر پورر را نیز بخرد و به مجموعه‌اش اضافه کند.

تحلیلگران اقتصادی از در خطر بودن آمازون و دیگر قدرت‌های تجارت الکترونیک از پا گرفتن کسب و کارهای کوچک و متوسطی چون Shoes.com خبر دادند، اما آمازون و دیگر شرکت‌های بزرگ به اندازه‌ای قدرت داشتند که بتوانند با شرکت‌های کوچکی چون شوز دات کام رقابت کنند.

در حوزه بازار کفش آمازون قبلا زاپاس که به آدرس اینترنتی Zappos.com در دسترس است خریده بود، والمارت در جوابی دندان شکن به آمازون Shoebuy.com را خرید. زاپاس مجبور شد از ۲۰۱۱ فروش اجناسش در کانادا کنار بگذارد، اما همچنان به فروش آنها در آمریکا پرداخت.

با اینکه  والمارت درآمد سالانه‌اش را از Shoebuy.com اعلام نکرد، اما مجله اینترنتی رتیلر فروش آن را ۳۱۵ میلیون دلار در سال تخمین زد.

هاردی اعلام که در سال ۲۰۱۵ نرخ فروش سالانه شرکتش ۳۲۰ میلیون دلار بوده است و از رسیدن به نرخ سود یک ملیارد دلار در ۲۰۲۰ خبر داد.

اما اینکه چرا هاردی بدون اینکه کوچکترین چیزی حتی به کارمندانش گفته باشد اعلام تعطیلی Shoes.com و بستن دو فروشگاهش در آمریکا و کانادا کرده است هنوز مشخص نیست. ۲۰۰ کارمند هاردی تنها دیروز از تعطیلی و اعلام ورشکستگی شرکت با خبر شدند. مطمئنا فکرهای دیگر در سر هاردی است و یا هم شاید هاردی دانسته که نمی‌تواند به شرکت‌های بزرگی چون آمازون رقابت کند و فکر کرده است که به اندازه کافی از فروش کفش سود کرده است. سوالی که احتمالا زمان به آن پاسخ می‌دهد.

نام دامنه‌ای چون Shoes.com خود بسیار ارزشمند است. وقتی که شما Shoes را در گوگل جستجو می‌کنید و بعد از زاپاس نتیجه دوم همین Shoes.com است. وبسایت الکسا نشان می‌دهد Shoes.com یک وبسایت بسیار پربازدید است هر چند زاپاس جایگاه بهتری دارد.

مطمئنا سئو و اصول دیگر در رابطه با وبسایت این شرکت و اصول تجارت در فروشگاه‌های این شرکت رعایت شده است. به هر حال دانستن اینکه هاردی پس از این تعطیلی Shoes.com بسیار جالب است.

دیدگاه‌تان را بنویسید: