قانون ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا

کدام کشور از قانون ممنوعیت ویزا آمریکا ضربه می‌بیند؟

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ماه گذشته قانون اجرایی مبتنی بر ممنوعیت ورود  شهروندان از هفت کشور را به مدت ۹۰ روز تصویب کرد. این یعنی اینکه حداقل تا ۹۰ روز پژوهشگران و دانشجویان از ایران، عراق، سومالی، سودان، سوریه و یمن نمی‌توانند ویزای آمریکا دریافت کنند. چیزی که بیشتر از همه خود جامعه علمی آمریکا را نگران ساخته است. در همین راستا دادگاهی این فرمان را لغو کرد، اما ترامپ سوگند خورد که این فرمان را اجرایی می‌کند.

چه تعداد دانشمندان از هر کشور ممکن تحت تاثیر این قانون قرار بگیرند؟ ایران با جامعه دانشگاهی بزرگ به نظر می‌رسد در صدر لیست باشد، این نتیجه از آنالیز جدید می‌آید که با استفاده از انتشارات و داده‌های به دست آمده از پایگاه‌های سای‌وال، الزویر، اسکوپوس، و تحلیل داده‌های دانشمندان از ORCID موسسه غیر انتفاعی که داده‌ها در مورد حرفه‌های دانشمندان منتشر می‌کند به دست آمده است. این داده‌ها در جداول پایین آورده شده است.

اما محققان ایران و دیگر کشورها از آمریکا به کجا می‌روند؟

نمودار پایین که از تجزیه و تحلیل ORCID  به دست آمده، این قضیه را نشان می‌دهد

همکاری‌های علمی

جنبه دیگری از اطلاعات منتشر شده در رابطه نویسندگان همکار با دانشمندان آمریکایی است. تحلیل‌ها نشان می‌دهد که چین و انگلستان بزرگترین نویسندگان همکار با نویسندگان ایالات متحده در انتشارات علمی دارند. اما رتبه ایران بالا است، مخصوصا اینکه آمریکا و برخی از دیگر کشورهای غربی ایران را تحریم نیزی کرده‌اند. سنگینی استنادات همکاری علمی دانشمندان ایران و ایالات متحده در زمینه علوم کامپیوتر و پزشکی تاثیر بالاتری از میانگین داشته است. تعداد بالای استنادات نویسندگان سودانی و آمریکایی به دلیل چاپ مقالات در زمینه بحران انسانی در دارفور و سودان جنوبی بوده است.

 

 

این داده‌ها در رابطه با همکاری‌های علمی دانشمندان آمریکا با دیگر کشورها از ۱۹۹۶ گردآوری شده است. برای این تجزیه تحلیل تنها روی دانشمندان مهاجری حساب شده که کمتر از دو سال یا به عنوان مهاجر در آمریکا ساکن شده‌اند.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید: