کتاب فرآیند

کتابی عالی برای بهبود کسب و کارتان – بازمهندسی فرآیندهای کسب و کار

اگر مدیر، صاحب و یا فردی علاقه‌مند به حوزه کسب و کار هستید مطمئنا از فرآیندگرایی و اینکه چگونه می‌توانید با آن کسب و کار و بهره‌وری سازمان‌تان را زیر و کنید شنیدید. پس اگر می‌خواهید دقیق بدانید فرآیندگرایی چیست و چگونه کسب و کار شرکت‌تان را فرآیندگرا بسازید با این نوشتار همراه باشید تا با یکی از بهترین‌های کتاب‌های موجود در زمینه آشنا شوید.

نام این کتاب ابزارهای مدل‌سازی گردش کار برای بهبود و توسعه کاربردی فرآیند است که توسط الک شارپ و پاتریک مک‌درموت نوشته شده است. الک شارپ یکی از برجسته‌ترین‌های متخصص در حوزه کسب و کار است که در زمینه مشاوره به سازمان‌ها در خصوص بهبود فرآیندهای کسب و کارشان فعالیت می‌کند و انواع کارگاه‌های آموزشی برای علاقه‌مندان به این حوزه برگزار می‌کند. وی در نوشتن این کتاب سعی کرده از تجربه‌های مفید خودش استفاده کند. ناشر این کتاب آرتک هاوس یکی از ناشران بزرگ کتاب‌های علمی است که کتاب‌های تخصصی و دانشگاه رشته‌های مختلف را منتشر می‌کند.

کتاب با بیان اینکه «هر گاه چیز بزرگی ظهور یافت تمام توجهات جامعه سویش جلب می‌شود پس از مدتی که از این چیز بزرگ بیشترین استفاده توسط جامعه می‌شود، با ظهور چیز بزرگ بعدی توجهات جامعه علمی از سوی چیز بزرگ قبلی منحرف و به سوی چیز بزرگ بعدی می‌رود و درست هنگامی که به بیشترین نیاز به کتاب‌ها و دستورالعمل‌‌ها، کنفرانس‌ها و مقاله‌هاست به تدریج کم‌ترین توجه را دریافت می‌کند.»

کتاب با این جمله می‌خواهد بگوید که چرا نوشته شده است، با این حال اذعان دارد که هنوز بسیار در رابطه با بازمهندسی فرآیندهای کسب و کار و فرآیندگرایی بحث می‌شود با این وجود مدعی است که این کتاب‌ها و مقاله‌ها دستورالعمل کافی و خوبی برای آنانکه خواهان بازمهندسی فرآیندهای کسب و کارشان هستند ندارد و این کتاب سعی می‌کند این مشکل را برطرف کند.

کتاب همچنان با معرفی فرآیندهای کسب و کاری به عنوان مجموعه فعالیت‌های انتها به انتها که دارای نتیجه مشخص برای مشتری هستند ادامه می‌یابد.

پس از معرفی فرآیندهای کسب و کاری راهکاری ارائه می‌شود که با آن صاحبان کسب و کار می‌توانند به بازمهندسی فرآیندهای کسب و کاریشان بپردازند. در این راهکار که کتاب آن را مدل‌سازی گردش کار معرفی کرده است مراحل زیر دنبال می‌شود:

  • تعیین زمینه، دامنه و اهداف فرآیند
  • درک فرآیند موجود
  • طراحی فرآیند مطلوب

نویسنده بیان می‌کند که این راهکار یکی از عالی‌ترین روش‌ها برای بهبود دادن به فرآیندهای کسب و کار یک سازمان است.

کتاب در ادامه چگونگی انجام عملی این کارها را بیان کرده است.

ویژگی بارز این کتاب ساده بودن آن است. کتاب به حدی ساده نوشته شده که حتی فردی نا آشنا با مفاهیمی چون مدیریت، فرآیندگرایی، سازمان و … به راحتی می‌تواند آن را درک و از آن استفاده کند. دلیل این سادگی را می‌توان متخصص بودن نویسنده در حوزه کاریش یافت. نویسنده در سراسر کتاب از تجربه‌هایش برای چگونگی به کار بردن این راهکار گفته است که موجب سادگی و آسان‌تر فهمیدن کتاب شده است.

با این حال از هر کتابی می‌توان اشکال گرفت. بدون بحثی در رابطه با اشکالات این کتاب توصیه می‌کنم حتما آن را بخوانید چون با نخواندنش یکی از بهترین منابع برای بهبود فرآیندها و کسب و کارتان را از دست داده اید.

ترجمه‌ فارسی از این کتاب سراغ دارم. متاسفانه این ترجمه  به حدی بد است که شما را نه تنها در بهبود فرآیندها و کسب و کارتان یاری نمی‌کند، بلکه ناامیدتان می‌سازد. جالب‌تر اینکه این کتاب فارسی به عنوان منبع درسی در مقطع کارشناسی ارشد برای درس بازمهندسی فرآیندهای کسب و کار  معرفی شده است و عجیب‌تر از این چگونگی انتخاب این ترجمه به عنوان منبع ارشد است.

مترجمان این کتاب یک استاد دانشگاه و دو دانشجوی کارشناسی ارشد هستند. این کتاب نه تنها در بسیاری از جاها غلط‌های نگارشی و ترجمه‌ای داشته، بلکه در بسیاری موارد خلاصه‌سازی‌های الکی انجام داده است. هنگامی که این ترجمه پر از غلط و غلوط را می‌خوانم احساس می‌کنم که احتمالا یک تکلیف کلاسی و یا یک کار از سر افتادنی برای بهبود روزمه بوده است.

در نوشتار کتابی ساده و کامل برای یادگیری ERP ، کتابی عالی برای یادگیری در مورد سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی معرفی شد. پیاده‌سازی این سیستم‌ها نیاز به سازمانی فرآیندگرا دارد، بنابراین قبل از پیاده‌سازی این سیستم‌ها سازمان‌تان را بازمهندسی کنید، این کتاب می‌تواند راهنمایی برای شما باشد.

دانلود کتاب

دیدگاه‌تان را بنویسید: