ماهواره اشعه ایکس

چین با موفقیت ماهواره اشعه ایکس را راه‌اندازی کرد

اولین ماهواره نجومی چین، یک تلسکوپ اشعه ایکس که آسمان را برای سیاه‌چاله‌ها،  ستاره‌های نوتورنی، و دیگر پدیده‌های بسیار پرانرژی جستجو خواهد کرد، امروز صبح از بیابان گبی به مدار فرستاده شد.

به گفته خبرگذاری رسمی شین‌هوا، این تلسکوپ ۲.۵ تنی که تلسکوپ نوسانی اشعه ایکس سخت (HXMT) نام دارد، توسط یک موشک لانگ مارچ ۴B ، از مرکز راه‌اندازی ماهواره ییکواین  به آسمان فرستاده شد. HXMT، جدیدترین ماهواره اشعه ایکس برخی از سرکش‌ترین فرایندهای دنیا را مشاهده خواهد کرد. اشعه ایکس تولید شده از این وقایع نمی‌توانند به جو زمین نفوذ کنند، آنها تنها به وسیله ابزارهایی که روی بالن‌های مرتفع و ماهواره‌ها نصب شده‌اند مشاهده می‌شوند. بر طبق گفته طراحان این ماهواره،  HXMT سه تلسکوپ اشعه ایکس برای مشاهده طیف‌های انرژی از ۲۰ تا ۲۰۰ کلیو الکترون ولت و همچنین دستگاهی برای چک کردن محیط فضا حمل می‌کند. این ماهواره با چرخش  در بالای ۵۵۰ کلیومتری این سیاره یک بررسی از تمام آسمان انجام می‌دهد که انتظار می‌رود هزاران منبع جدید اشعه ایکس را کشف کند. طول عمر عملیاتی این ماهواره انتظار می‌رود بیش از ۴ سال باشد، که در طی این مدت به مشاهده سیاه‌چاله‌ها، ستاره‌های نوترونی، و انفجارات پرتو گاما می‌پردازد.

این آخرین دستاورد برنامه علوم فضایی چین  «مطمئنا مورد استقبال » جامعه اخترشناسی قرار می‌گیرد، این را آندرو فابین، متخصص فیزیک نجومی در دانشگاه کمبریج در بریتانیا گفت. «این بسیار پر معنا است که آنها اولین ماهواره نجومی‌شان را راه‌اندازی و راه را برای دیگران هموار کردند،» او گفت. فابین پیش‌بینی می‌کند که بررسی‌های آسمانی HXMT  ارزشش را مخصوصا با به دست آوردن منبع اشعه ایکس گذرا که پس از شعله‌ور شدن به سرعت محو می‌شوند اثبات می‌کند. همچنان تا کنون، درک ضعیفی از فرایندهای پشت گذرهای اشعه ایکس وجود دارد. ماموریت دیگر تلاش برای به دست آوردن گذرها در عمل است. اما «هیچ ماهواره‌ای نگاهی در این پدیده برای یافتن چیزهای جالب و انجام کارهای خوب برای علم انجام نداده است،» فابین گفت.

HMXT، آخرین خوشه از چهار ماموریت علوم فضایی پوشش داده شده در برنامه ۵ ساله چین است که توسط مرکز علوم فضایی ملی آکادمی علوم چین در پکن توسعه داده شد، سه خوشه دیگر عبارت  از کاوشگر ماده تاریک، مجموعه آزمایش‌های میکرو گرانشی، و آزمون درهم‌ تیدگی کوانتومی بلند مدت هستند. به دلیل محدود بودن بودجه هر چهار خوشه به طور همزمان توسعه داده شدند، و همه چهار خوشه در طول دوره ۱۸ ماهه راه‌اندازی شدند. «این یک روش پایدار برای برنامه‌های علمی نیست،» این گفته رئیس مرکز علوم فضایی ملی آکادمی علوم چین، آفای جی وی است.

او گفت، به دست آوردن بودجه ثابت سالانه بهتر از مبالغ توده‌ای ۵ ساله هستند. با این وجود، این مرکز علوم فضایی در چین دوباره بودجه ۵ ساله برای توسعه خوشه بعدی از چهار ماموریت فضایی به دست آورده است، و به احتمال زیاد در بین سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ راه‌اندازی می‌شود. در میان این‌ها، کاوشگر اینشتین، یک تلسکوپ اشعه ایکس نسل بعدی که فابین انتظار دارد  دستاوردهای آن را با HXMT ببیند.

دیدگاه‌تان را بنویسید: