اینترنت در چین

چین استفاده غیر قانونی از VPN ها را ممنوع کرد

با اینکه کاربران چینی از سرعت بالای اینترنت برخوردارند و دولت قول داده تا ۲۰۲۰ به کاربران اینترنت ۱۲ تا ۵۰ مگابایتی ارائه کند، اما کاربران به شدت نارضی هستند.

دلیل این نارضایتی کاربران را می‌توان در دسترسی نیافتن آنها به سایت‌های فیلتر شده دانست. چین یکی از قوی‌ترین فیلترینگ‌های هوشمند را دارد که تنها محتواهایی که دولت با آن موافق باشد کاربران دسترسی دارند. نام آقای فانگ بینژینگ به عنوان پدر پروژه‌ عظیم فایروال شناخته می‌شود و کاربران هم از نام فانگ و فایروال بزرگ خوششان نمی‌آید.

چین بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر اینترنت دارد و نمی‌خواهد این ۷۰۰ میلیون نفر به محتواهایی به قول دولت چین ناپاک اینترنت دسترسی داشته باشند. برای راضی نگه داشتن کاربران سعی کرده سرویس‌های همانند سرویس‌های خارجی تهیه کند. برای مثال  شبکه اجتماعی «سینا ویبو» که بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر کاربر دارد از سرویس‌های چینی برای مقابله با سرویس‌های خارجی است.

دولت چین به شدت محتوای شبکه‌های اجتماعی را چک و کنترل می‌کند، حتی قانون جدیدی مبنی بر مجاز نبودن استفاده از اسامی مستعار در شبکه‌های اجتماعی را نیز تصویب کرد.

گوگل، این موتور جستو که محبوب‌ترین موتور جستجوی دنیاست در چین مسدود است. چین برای مقابله با گوگل سرویس بایدو را طراحی کرد این سرویس اکنون یکی از پر استفاده‌ترین سرویس‌های موتور جستجو در جهان است، البته کاربرانش تقریبا همگی چینی هستند.

با این وجود کاربران با استفاده از وی.پی.ان‌ ها می‌توانستند به سرویس‌های خارجی فیلتر شده مراجعه کنند، اما دولت چین تیر خلاصی را سوی گذر از فیلترها و فایروال بزرگش سوی کاربران رها کرد. چند روز پیش قانونی تصویب شد که استفاده از وی.پی.ان در چین را ممنوع اعلام کرد.

برای اجرای این قانون راهکارهای خاصی معرفی شده است و اعلام گشته است که تا سال ۲۰۱۸ اینترنت پاک‌تری برای کاربران چینی به ارمغان خواهد آورد، چیزی که احتمالا کاربران چینی را ناراضی‌تر می‌کند.

نظرات کاربران چینی نیز در این خصوص جالب است، خیلی از کاربران می‌گویند چین با تصویب چنین قانون‌هایی به کره شمالی دوم تبدیل می‌شود.

منبع: لیفون

دیدگاه‌تان را بنویسید: