انرژی خورشیدی

چگونه گرمای خورشید می‌تواند ما را خنک کند

در هتل سفیره در شهر داوی میانمار، مهمانان جرعه‌ای از نارگیل خنک را در شب‌های گرمسیری مه‌ آلود می‌چشند. هفت هزار کیلومتر آن طرفتر در غرب میانمار جایی که شهر خشک خرطوم سودان قرار دارد، بیماران دور از گرمای پزنده صحرا در بیمارستان سازمان ملل متحد استراحت می‌کنند.

در هر دو ساختمان شرایط دلپذیری به وسیله واحد‌های تصفیه هوا که به بخش تیوب‌های شیشه‌ای تیره که نور خورشید را به انرژی خنک کننده تبدیل می‌کنند مهیا شده است. این پنل‌های خورشیدی همان‌هایی نیستند که نور را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند، بلکه این پنل‌ها با جذب گرمای خورشید ساختمان را به وسیله یک تردستی ترمودینامیک شسته رفته خنک می‌کنند.

پژوهشگران و برخی از کارشناسان انرژی می‌گویند که این نوع از انرژی خنک کننده که با نام انرژی خورشید حرارتی شناخته شده است می‌تواند منجر به کاهش استفاده از سوخت برای تصفیه و خنک کردن هوا شود.

استفاده از برق برای راه‌اندازی دستگاه‌های خنک کننده و تصفیه هوا بسیار زیاد است. هیات بین‌المللی تغییرات آب و هوا پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۱۰۰ نیاز به استفاده از انرژی الکتریکی برای خنک‌کننده بیش از ۳۰ برابر سال ۲۰۰۰ می‌شود.

این فناوری اکنون مورد توجه بسیاری از هتل‌ها، مراکز خرید و دیگر ساختمان‌ها شده است. امروزه بیش از ۱۲۰۰ ساختمان از این فناوری بهره می‌برند. شرکت‌های که از فناوری خورشیدی حرارتی استفاده می کنند می‌گویند که ۳۰ تا ۹۰ درصد توانستند در مصرف برق برای دستگاه‌های خنک کننده و تصفیه هوا صرفه حویی کنند. اکنون پژوهشگران در حال کار روی سیستم‌های کارآتر و ارزانتر هستند.

اما این فناوری با چالش‌هایی روبه رو است. بیشتر محققان شک دارند که این فناوری بتواند دستگاه‌های خنک کننده‌ای که به انرژی الکتریکی وابسته هستند و سالانه ۱۰۰ میلیون به تعدادشان افزوده می‌شود را بگیرد. تنها عیب چیلرهای خورشیدی حرارتی بیش از حد گران بودنشان است. معمولا هزینه این چیلرها بیش از ۵ برابر یک دستگاه خنک کننده معمولی است. اگرچه روی کاهش قیمت آنها کار می‌شود اما سرمایه‌گذاری‌های خوبی روی رونق این فناوری نشده است.

مجله نیچر

دیدگاه‌تان را بنویسید: