مدیریت زبانه‌ها در فایرفاکس

چگونه و چرا از زبانه‌های ساختار درختی و عمودی در مرورگرمان استفاده کینم؟

جامعه خاصی از کاربران هستند که نوار تب عمودی یا تب‌های درختی را از ویژگی‌های مهم مرورگر به حساب می‌آورند. اگر از آن دسته افرای هستید که از تعداد زیادی تب و پنجره در هنگام کار با وب استفاده می‌کنید، این می‌تواند برای شما نجات بخش باشد.

ساده‌تر، نوار تب عمودی به خوبی روی نمایش‌گرهای صفحه گسترده مدرن نمایش داده می‌شود. چرا همه تب‌ها و زبانه‌ها در بالای پنجره قرار بگیرند در حالی که در کناره‌های صفحه فضای بیشتری برای آنها است؟

قالب درختی تب‌ها و زبانه برای فایرفاکس، و چرا آنها مفید هستند

افزونه‌ی رایج برای انجام این کار Tree Style Tab add-on for Firefox است. اگرچه دیگر افزونه‌ها پشتیبانی‌های متفاوتی برای تب‌های عمودی دارند. این افزونه‌ نوار زبانه به کنار پنجره فایرفاکس جایی که بیشتر شبیه سایدبار به نظر می‌رسد انتقال می‌دهد. با این کار می‌توانید لیست بزرگتری از تب‌ها را نسبت به وقتی که نوار زبانه‌ها در بالای پنجره است ببینید، عنوان کامل هر زبانه را بخوانید و ببینید هر زبانه کجا است.

adfdfd

اما یکی از مفیدترین ویژگی‌های آن برای کاربرانی که زبانه‌های زیادی در مرورگر باز می‌کنند، جنبه استایل درختی آن است. وقتی که زبانه‌‌ای از زبانه دیگری باز می‌کند، آن زبانه زیر این زبانه در لیست ظاهر می‌شود. در این روش، زبانه‌های مرتبط با یکدیگر به طور خودکار زیر هم قرار می‌گیرند. بنابراین، اگر در مورد بعضی چیزها پژوهشی انجام می‌دهید و انواع زبانه‌ها را از صفحه‌های مختلف باز کردید، می‌توانید ببینید که هر زبانه مرورگر از کجا می‌آید. جدا از این اگر با زبانه‌های زیادی کار می‌کنید، گروه‌های سازماندهی شده می‌توانند به شما برای یافتن آنچه دنبالش هستید کمک کنند.

untitled-1fgfg

واقعا، هیچ چیزی برای گفتن در مورد این افزونه وجود ندارد، نصبش می‌کنید و فورا با جا به جا کردن تولبار و زبانه‌های افقی به یک تولبار با زبانه‌های عمودی سازماندهی شده کارش شروع می‌شود. مطمئنا گزینه‌هایی برای تنظیم شدن دارد، اما برای خیلی‌ها ضروری نیست.

فایرفاکس برای این روزها به درد می‌خورد

این ویژگی الزاما محدود به مرورگر یا افزونه خاصی نیست. اگرچه در عمل هست. هیچ مرورگری این ویژگی را به صورت یکپارچه در خودش ندارد، اگرچه ورژن قدیمی اپرا (قبل از اینکه مبتنی بر پروژه مرورگر کرومیوم گوگل شود) این قابلیت را داشت.

این ویژگی به لطف سیستم قدرمتند افزونه‌پذیر فایر فاکس به آسانی به فایرفاکس اضافه می‌شود. کروم در تنظیمات مخفی مرورگرش این ویژگی را داشت و کاربران می‌توانستند آن را فعال کنند، اما مدت‌ها پیش این ویژگی را حذف کرد. بعضی از کاربران از حذف این ویژگی ناراضی هستند، گوگل اخیرا به آنها گفته رابط افزونه‌ای برای این کار طراحی می‌کند. آری، این موضوع همیشه به نظر می‌رسد دوباره برگردد.

اما اگر این ویژگی را می‌خواهید نیاز به فایرفاکس دارید- حداقل تا زمانی که ببینید در آینده چه پیش می‌آید. سیستم افزونه فایرفاکس هسته‌ای بسیار قوی‌ای دارد، و به راحتی خود را با افزونه‌ها انطباق می‌دهد.

گزینه‌های برای دیگر مرورگر‌ها (این‌ها همیشه کار نمی‌کنند)

پس، باید به فایرفاکس کوچ کنیم؟ خوب آری، اگر این ویژگی را می‌خواهید باید این کار را انجام بدهید. دیگر مرورگرها تنها می‌توانید یک رابط‌کاربری زبانه عمودی دار فراهم‌ کنند، که قدرتمند و یکپارچه شده نیستند، سیستم‌ افزونه‌ای کم قدرتی دارند، و هیچ مرورگری به غیر از فایرفاکس چنین افزونه دوست ساخته نشده است.

  • کروم: بهترین کاری که می‌توانید با کروم انجام بدهید استفاد از افزونه‌ای چون Tabs Outliner است. این افزونه یک دید سایدباری از زبانه‌ها فراهم می‌آورد، اما به خوبی با مرورگر یکپارچه نمی‌شود. لیست زبانه‌ها در یک پنجره جداگانه‌ است، چون روشی وجود ندارد تا یک افزونه کروم لیستی از زبانه‌ها را در سایدبار نشان دهد، و همچنین روشی وجود ندارد تا افزونه لیست زبانه‌ها را به شکل استاندارد پنهان کند.
  • اپرا: اپرا این ویژگی را در خودش داشت. و یکی از مرورگرهای بسته‌بندی شده با ویژگی‌های کاربری قدرمتندی چون این یکی بود، اما از وقتی که مبتنی بر کرومیوم گوگل شد، بیشتر ویژگی‌های آن مانند گوگل کروم شد. اپرا از افزونه‌های کروم پشتیبانی می‌کند.
  • اینترنت اکسپلورر: متاسفانه، چنین کاری اصلا با اکسپلورر شدنی نیست.
  • سافاری: با سافاری در مک او.اس ایکس، به لطف افزونه SafariStand SIMBL plug-in این کار شدنی است.با این حال این افزونه یک راه حل خوب نیست و به خوبی با مرورگر یکپارچه نمی‌شود. نوار زبانه به شکل استاندارد پنهان نمی‌کند و آنها را گروه‌بندی نمی‌سازد، تنها لیست عمودی از زبانه‌ها ارائه می‌دهد.

اگر با زبانه‌های زیادی کار می‌کنید، زبانه‌ها ساختار درختی و عمودی کاملا برایتان مفید هستند، اگرچه به دلایلی ممکن است دیگر مرورگرها را به جای فایرفاکس ترجیح دهید.

اما، اگر معمولا از تعداد زیادی تب‌ها در یک زمان استفاده می‌کند، اگر اخیرا از فایرفاکس استفاده کرده‌اید، شیوه‌های متفاوتی از چینیش زبانه‌ها را امتحان کنید!. ممکن است این ویژگی را ضروری بیابید و همیشه دنبالش کنید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: