سرطان مغز

چگونه سرطان مغز درمان می‌شود – با ویروس هاری

یک قاتل بی‌رحم ممکن است به زودی به کمک بیماران سرطان مغزی بیاید. ویروس هاری که سالانه ده‌ها هزار نفر را می‌کشد دارای توانایی بسیار نادری است که می‌تواند وارد سلول‌های عصبی شود، بنابراین آنها راهی برای نفوذ به بافت مغز آلوده و عفونی شده هستند. اکنون دانشمندان تلاش می‌کنند با تقلید از این استراتژی نانوذرات کشنده تومور را به درون تومورهای مغزی بفرستند. تا کنون این رهیافت تنها روی موش‌ها آزمایش شده است. در صورت موفقیت این آزمایش روی افراد، روزی پزشکان با استفاده از این نانوذرات‌ می‌توانند مستقیما بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم تومورها را درمان کنند.

ویروس هاری تا حد زیادی از طریق گزش حیوانات آلوده منتقل می‌شود. این ویروس در طی هزاران سال از طریق ربودن سلول‌های عصبی تکامل یافته است که برای بالا رفتن از بافت ماهیچه‌های آلوده به مغز استفاده می‌شود. آنها از مانع بزرگی به نام سد خونی مغز می‌گذرند. سد خونی مغز غشایی است که اجازه انتقال عوامل بیماری‌زا به مغز از طریق گردش خون نمی‌دهد. اما این مانع همچنین اجازه درمان مغز آلوده را نمی‌دهد و از رسیدن داروهای سرطانی به سلول‌های عفونت شده جلوگیری می‌کند که باعث می‌شود گزینه‌ها برای بیماران محدود گردد.

در پیرامون این مشکل دانشمندان به دنبال ویروسی برای حل آن بودند. اخیرا پژوهشگران داروهای مبارزه با سرطان را ساختند که از نانوذرات به دست آمده با بخشی از پروتئین سطحی هاری تشکیل شده است که اجازه می‌دهد این ویروس وارد سیستم ایمنی مرکزی شود. اکنون تیمی از پژوهشگران دانشگاه سانگ کیونک وان کره جنوبی گامی رو به جلو در این زمینه برداشتند. متخصص نانوذرات یو سئو یون و تیمش ذرات طلایی مهندسی شده‌ میله‌ای شکل به اندازه ویروس  ساختند. این شکل نانوذرات از بخش سطحی‌تر ذرات گردی شکل به دست آمده است که توانایی پروتئین‌های سطحی برای خم شدن با گیرنده‌های سلول‌های عصبی که دروازه‌ای به سیستم عصبی هستند را بهبود می‌دهد. این ذرات نمی‌توانند دارویی حمل کنند، اما این میله‌های طلایی کوچک به آسانی نور لیزر را جذب می‌کنند و با گرمای نور لیزر می‌توانند تومورها را از بین ببرند.

برای بررسی اینکه آیا ذرات جدید می‌توانند برای مقابله با تومورها موثر باشند، یون و تیمش ابتدا آنها را به سیاهرگ چهار موش مبتلا به تومورهای مغزی تزریق کردند. نانوذرات به سرعت به نزدیکی محل تومور در مغز منتقل شدند. سپس این تیم لیزر مادون قرمز را به سوی نانوذرات شلیک کرد و آنها را تا حدود ۵۰ درجه سانتی گراد گرم کرد. این نور هیچ خطری برای پوست و استخوان ندارد، بلکه گرمای خارج شده از ذرات طلایی سلول‌های سرطانی را می‌پزند. با این درمان تا حد زیادی اندازه تومور کاهش می‌یابد. یون و همکارانش این گزارش را این ماه در ژورنال مواد پیشرفته چاپ کردند. در آزمایش دیگری این محققان با روش درمانی مشابهی به پهلوی موش دارای سلول‌های توموری تزریق کردند. تومورها در دو موش بعد از ۷ روز ناپدید شدند، در حالی که دیگر تومورها به نصف اندازه اصلی‌شان کوچک شده بودند.

هنوز نامشخص است که چگونه نانوذرات به سلول‌های سرطانی می‌رسند. یون می‌گوید به احتمال زیاد نانوذرات از همان مسیری که ویروس هاری می‌رود به سیستم عصبی مرکزی می‌رسند. او می‌گوید این تمایل نانوذرات راه خوبی برای درمان سرطان‌های دیگری که «در همین مسیر» قرار دارند است.

اما همه متقاعد نشده‌اند. راشل سریانی، داروشناس موسسه مغز و اعصاب بارو می‌پرسد که آیا این نانوذرات واقعا تنها به درون سلول‌های توموری وارد می‌شوند. معمولا مدتی طول می‌کشد تا ویروس هاری به از سیستم عصبی مرکزی بگذرد. این زمان برای نانوذراتی که آقای یون ساخته موضوع مهمی است چون ممکن است علاوه بر از بین بردن سلول‌های سرطانی عوارض جانبی دیگری را نیز با خود همراه داشته باشند. سریانی می‌گوید: «اینکه تنها سلول‌های سرطانی به وسیله این نانوذرات میله‌ای از بین بروند یک سناریوی ایده‌آل است.» «درواقع بعضی از این نانوذرات به سلول‌های عروقی می‌رسند، بعضی به میان سلول‌های عروقی و تنها برخی از آنها به تومورها می‌رسند.» نشت کردن این ذرات به بیرون از سلول‌های توموری به این معنا است که این ذرات داغ شده فعالانه سلول‌های سالم را نیز سرخ می‌کنند.

دیگر نگرانی بر طبق فنگ چن، دانشمند مرکز سرطان موسسه یادبود اسلینگ کترینگ، آمریکا سمی بودن این نانوذرات است. چن می‌گوید چنین نانوذرات بزرگی در کبد باقی می‌مانند و از بین رفتنشان زمان می‌برد. این دست مسائل باعث می‌شود تا این نانوذرات نتوانند مجوز درمان را از  اداره‌های بهداشت بگیرند.

اما یون روی کارش مصمم است. او می‌گوید نانوذرات جدید تنها در تومورها متمرکز می‌شود که موجب می‌شود تا اثرات جانبی درمان سرطان فعلی که معمولا سلول‌های سالم را همراه با سلول‌های سرطانی از بین می‌برد کاهش بدهد.او می‌گوید، «پژوهشگران نیاز به کار بیشتری است … نانوذرات دقیقا و موثرا تومورها را هدف می‌گیرند.» «من تعهد می‌دهم.»

منبع

دیدگاه‌تان را بنویسید: