پاورپوینت

چگونه‌ اسلایدهای پاورپوینت را فوق‌العاده طراحی کنیم

خواه برای یک کنفرانس بین‌المللی بزرگ، یا جلسه‌ای با گروهی کوچک یا دفاع پایان‌نامه، ارائه یکی از بخش‌های ضروری کار شماست. برای خوب انجام دادن این کار باید اسلایدهای پاورپوینت تان را به نحوی استفاده کنید که قدرت دیداری قوی‌ای به کلماتی که صحب می‌کنید ببخشد، اما انجام این کار بسیار سخت است.

اکثر افراد اصول پایه‌ای چون استفاده نکردن بیش از حد از متن در اسلایدها را می‌دانند، اما طراحی اسلایدهای خوب کمی پیچیده‌تر از این‌ها است.

آنچه روی صفحه نمایش می‌بینید آن چیزی نیست که مخاطبان می‌بینند

اگر از یک لبتاپ نسبتا نوین استفاده می‌کنید، احتمالا نمایشگری با وضوح، روشنایی و کنتراست خوب دارد، اما اگر تعداد مخاطبان‌تان بیشتر از سه نفر است احتمالا از صفحه نمایش لبتاپ‌تان استفاده نمی‌کنید. به احتمال زیاد پروژکتوری که استفاده می‌کنید یک تصویر را به همان کیفیتی که روی لبتاپ‌تان می‌بینید نمایش نمی‌دهد.

چیدمان اتاق نیز در ارائه نقش دارد. در سالن‌های سخنرانی اختصاصی که صندلی‌ها به طرز مخصوصی کنار هم چیده شده‌اند مخاطبان می‌توانند صفحه نمایش را بدون هیچ مانعی ببینند. اما در یک اتاق چند منظوره که ردیف‌های صندلی هم ارتفاع با صفحه نمایش ارائه است بسیاری از مخاطبان تنها یک دید جزئی از صقحه نمایش دارند.

مجبورید این شرایط کم ایده‌آل را تحمل کنید، با این حال سعی کنید مطمئن شوید که همه می‌توانند اسلایدهایتان را ببینند و محتوایش را بخوانند.

از زمینه‌های فانتزی در اسلاید‌تان دوری کنید

من همیشه از یک پس زمینه سفید یا سیاه ساده که حداکثر تضاد ممکن با رنگ متن داشته باشد انتخاب می‌کنم. کار کردن با سفید راحت‌تر است (مخصوصا اگر بخواهید اسلایدها را چاپ کنید) و انتخاب معمول من هم سفید است، اما تجربه استفاده از پس زمینه سیاه را دارم. گاهی وقت‌ها که نیاز است جلوی صفحه نمایش راه بروم پس زمینه سیاه را انتخاب می‌کنم چون چشمانم را نمی‌آزارد.

از استفاده از رنگ‌های شیب‌دار دوری می‌کنم (این رنگ‌ها ممکن است در صفحه نمایش شما خوب به نظر برسند، اما در یک صفحه نمایش کم کیفیت‌تر راه راهی نمایش داده می‌شوند)، و مخصوصا از تصویر یا بافت پیچیده برای پس زمینه استفاده نمی‌کنم.

استفاده از قلم نگاری سنزسریف

قلم ها در تایپوگرافی به دو دسته تقسیم می شوند: سریف و سنزسریف. در فونت های سریف، آخر حروف کشیدگی یا دنباله وجود دارد اما در قلم های سنزسریف (یعنی بدون سریف) این دنباله وجود ندارد.

از آنجا که صفحه نمایش ارائه‌تان بسیار بزرگتر از صفحه نمایش کامپیوترتان است، احتمالا می‌توانید پیکسل‌های تکی را ببینید. از آنجا که فونت‌های سریف تمایل به نمایش جزئیات در سطح پیکسل دارند در صفحه نمایش ارائه بی کیفیت به نظر می‌رسند.

بحث فونت‌ها بسیار گسترده است سعی می‌شود در نوشتارهای بعدی بیشتر درباره‌اش بحث شود. به طور کلی از فونت‌های فارسی مناسب برای ارائه می‌توان به فونت‌های تاهوما، کودک، رها، و ایران سن سریف اشاره کرد.

zoom out

مطمئن شوید که متن‌تان به اندازه کافی بزرگ است که از ته سالن‌های بزرگ به آسانی خوانده شود. اگر نزدیک به صفحه نمایش هستید می‌توانید متن‌های کوچک را بخوانید، اما تصور کنید که آیا از ته سالن بزرگ سخنرانی هم متن‌های شما به راحتی خوانده می‌شوند.

یکی از راه‌های خوب برای اطمینان از قابل خواندن بودن متن‌تان استفاده از zoom out در هنگام طراحی اسلایدهایتان است. من معمولا زوم را روی ۴۰ درصد قرار می‌دهد که مخاطبان ته سالن به راحتی می‌توانند آن را بخوانند. برای این کار به تب «view» بروید، «zoom» را انتخاب و روی ۴۰٪ تنظیم کنید. اگر نمی‌توانید این متن را بخوانید، یا خواندنش مشکل است، متن‌تان بسیار کوچک است.

استفاده از نیمه بالای اسلاید

در مکان‌هایی که صفحه نمایش و صندلی‌های مخاطبان هم ارتفاع هستند یا مانعی وجود دارد که مخاطبان قسمت پایین صفحه نمایش را نمی‌بینند سعی کنید فقط از نیمه بالای اسلاید استفاده کنید.

این کار باعث می‌شود تا مقدار اطلاعاتی که در هر اسلاید قرار بگیرد محدود شود، اما اگر تمایل به استفاده از متن در اسلایدتان دارید به کار بردن این نکته مفید است.

از واضح و قابل خوانا بودن اشکال و تصاویر مطمئن شوید

مطمئن شوید متن‌های درون شکل‌هایتان خوانا باشد. دوباره به یاد بیاورید: از یک فونت مناسب  با اندازه بزرگ استفاده کنید.

جز در موارد ضروری از ویدیو و انیمیشن استفاده نکنید

گاهی اوقات تنها با استفاده از ویدیو می‌توان کار را نمایش داد، اما اغلب به مشکلات فنی بر می‌خورید. اگر ارائه کنفرانس شما باید با یک نمایش ویدیو همراه باشد قبل از کنفرانس آن را چک کنید.

انیمیشن‌های ساخته شده در پاورپوینت برای عوض کردن اسلاید و ایجاد پرواز متن‌ها از لبه صفحه نمایش بی‌معنی است.

فرمت پیش‌فرض پاورپوینت را دستکاری کنید

فرمت پیش فرض پاورپوینت، اکثر اوقات مناسب کار شما نیست. جعبه‌ای که برای عنوان و محتوای لیستی انتخاب شده کمی بد شکل است و فضای زیادی هم اشغال می‌کند.

اطلاعات را می‌توانیم به روش‌های مختلف و جالبی ارائه بدهیم. نیاز نیست خودمان را محدود به قالب پیش فرض پاورپوینت ارائه کنیم. می‌توانیم جعبه عنوان را حذف و یا هر جای مناسب دیگری بگذاریم و همین طور از تصاویر مناسب استفاده کنیم.

برای این کار می‌توانید در پاورپوینت از لایه اسلاید «blank» و جعبه متنی برای قرار دادن متن در جای مورد نظرتان استفاده کنید.

آماده شدن برای ارائه

مهم‌تر از پاورپوینت و  اسلاید‌ها آماده شدن خودتان است.

آنچه که می‌خواهید در ارائه بیان کنید را با صدای بلند تمرین و تکرار کنید . مطمئن شوید همه اسلایدهایتان را می‌دانید و می‌دانید هر اسلاید حاوی چه مطالبی است.

همچنین به یاد داشته باشید که فرصت ارائه شما محدود است و نمی‌توانید همه نکاتی که مد نظرتان است را در اسلایدها قرار بدهید، برخی مسائل را کنار بگذارید و اجازه بدهید مخاطبان‌تان اگر نیاز به توضیح بیشتر داشتند از شما بپرسند.

این یک مطلب ترجمه شده از وبسایت جیمز هرناندز بود. نکات خوبی را می‌توان از این نوشتار یافت، اما کامل نیست. شما خودتان چه نکاتی را در ارائه‌تان انجام می‌دهید که ارائه شما را جالب و خوب می‌سازد؟

پیشنهاد می‌شود مطالب پایین را نیز بخوانید

موضوع مقدس پایان‌نامه! چطور یک موضوعی شگفت انگیز انتخاب کنیم؟

سرزمین افسانه‌ای داغ‌ترین نقطه زمین، افسونی یه نام کویر لوت

دیدگاه‌تان را بنویسید: